Z nabídky:

Vařená hovězí špička – tafelspitz

490 korun

jarvis_5b2a3d70498eba1f75ff295c.jpeg

Smažený telecí řízek

360 korun

jarvis_5b2a3d70498eba1f75ff2960.jpeg

Buchtičky s vanilkovou omáčkou

180 korun

jarvis_5b2a3d71498eba1f75ff2964.jpeg

Na podzim sice oslavíme kulaté výročí vzniku republiky, v gastronomické oblasti se ovšem často vracíme k vídeňské kulinární tradici, na jejíchž kořenech vyrostla také sláva prvorepublikové gastronomie. Vídeňskou měšťanskou kuchyní se inspiruje i nová restaurace v Kaprově ulici nazvaná lapidárně Kaprova 8.

Císařská kuchyně

Zde můžete ochutnat dvě největší vídeňské legendy, které měl ve velké oblibě císař František Josef I. V první řadě je to legendární tafelspitz, na jehož velké renesanci měl lví podíl vídeňský restauratér Plachutta, který pojal servírování vařené hovězí květové špičky jako velké gastronomické divadlo. Stejně působivý zážitek nyní nabízí také šéfkuchař Pavel Buchwaldek. Hostům nejprve servíruje čirý hovězí vývar podávaný s lahodným játrovým knedlíčkem, nudlemi a zeleninou. Jako vložený chod následuje morková kost, ze které si host vytáhne morek a namaže si ho na suchou topinku.

Vrchol trilogie

Vrcholem unikátní gastronomické trilogie je pak samotné vařené hovězí, servírované s bohatou kolekcí doplňků v malých mističkách, tedy se smetanovým špenátem, křenem a jablky, pažitkovou omáčkou a krásně křupavými pečenými brambory. Pro toho, kdo tafelspitz ještě nezná, by to měla být jasná volba číslo jedna. Ale potěší i další speciality. Mezi předkrmy stojí za zkoušku fantastická pečená telecí játra v parádní kombinaci s jablíčky a omáčkou ze cideru, z nabídky hlavních jídel musíme doporučit druhou vídeňskou legendu, a sice vzorně připravený telecí řízek. A mezi dezerty zase kralují dukátové buchtičky s vanilkovou omáčkou.

Parádní snídaně

Kapacita restaurace činí 90 míst, a to jak v samotné restauraci, tak v příjemné zimní zahradě, která je propojená s otevřenou kuchyní. K dispozici je i malá venkovní terasa a salonek v suterénu, kde bude dalších 40 míst. Nový podnik funguje již od rána, takže se zde hosté mohou zastavit na vydatnou snídani: potěší vejce Benedikt s uzeným sivenem či bramborák s pražskou šunkou a sázeným vejcem.

Podívejte se, jak v restauraci Kaprova 8 připravují kuře v máslové lázni se slanými lívanci a zeleninou:

Šéfkuchař restaurace Kaprova 8 Pavel Buchwaldek nám ukázal, jak se dělá kuře v máslové lázni se slanými lívanci a zeleninou.

Rozhovor s šéfkuchařem: Pavel Buchwaldek

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a jak ho připravujete?

Tip:

V horkých dnech osvěží domácí limonády, třeba zázvorová nebo okurková.

Adresa:

Restaurant Kaprova 8

Kaprova 8
Praha 1
www.kaprovaosm.cz

Mé nejoblíbenější jídlo je koprová omáčka. Miluji na ní rozmanitost servírování. Lze servírovat s bramborem nebo knedlíkem, s masem i vejcem. Koprovou omáčku zásadně připravuji rád z čerstvého kopru, hovězího vývaru, tradičního lihového octu a dobré čerstvé smetany.

Jakou národní kuchyni máte nejraději a proč?

Preferuji tradiční věci, které jsou lehce uvařeny a atraktivně servírovány. Jsem zastánce našich tradičních receptů.

Pokud byste měl vyslat jedno tradiční české jídlo na světovou gastronomickou olympiádu, jaké by to bylo?  

Nejspíše by se jednalo o již výše zmiňované jídlo, a to koprovou omáčku. Dá se udělat opravdu ve velmi luxusním provedení. Koprovka je zkrátka moje srdcová záležitost.