Tip:

V baru Franz Kafka čeká na hosty pestrá nabídka koktejlů.

Současné zlaté časy českého hotelnictví, které těží z velké turistické obliby klidného středoevropského regionu, se začínají promítat do výrazného zlepšování gastronomických služeb. To lze krásně dokumentovat na ukázce jedné z největších hotelových skupin v Česku, tedy hotelové sítě Orea, kam patří tucet hotelů v čele s pražskou Pyramidou. A právě ta, jako vlajková loď převážně čtyřhvězdičkového řetězce, překvapuje svou nabídkou, která již překročila mantinely své hotelové třídy.

Z nabídky:

Pečený sumeček s fenyklovým salátem

jarvis_5a5f6502498ebde4ad43bc3a.jpeg

V rámci snídaní hosté ocení služby živého baristy či kuchařů, kteří připravují čerstvé amolety.

jarvis_5a5f6502498ebde4ad43bc3e.jpeg

Coffee station

Téměř revolučním počinem je sázka na prémiovou kávu včetně "coffee station" s živým baristou, neboť hotelová káva byla po dlouhá léta popelkou, na které se nejvíce šetřilo. Že je to krok správným směrem, dokazují již první pochvalné reakce hostů na TripAdvisoru. Pyramida si nechává pražit vlastní směs kávy, kterou pro ni připravuje společnost Coffee Blenders. Ale u kávy to nekončí, v nabídce jsou nově zeleninové či ovocné fresh džusy, mrkev s jablkem či červená řepa s jablkem, případně zdravé snídaně určené pro alternativní skupinu hostů − od veganů až po lidi s bezlepkovou dietou −, třeba domácí granola či sójové jogurty s chia semínky.

Jak odlišit regiony

Další novinkou je třeba vaflovač, díky němuž si každý z hostů Pyramidy může připravit podle své chuti čerstvé belgické vafle, naopak pokud chce mít snídani bez práce, vybere si přísady do amolety, kterou mu kuchaři na další "live station" na místě připraví. Naopak mimopražské hotely ze sítě Orea sázejí na regionální kuchyni − třeba v Brně se podávají domácí uzeniny či škvarkové pomazánky, zatímco v Krkonoších v sezoně zase nechybí čerstvý borůvkový koláč. Ale zpátky do Prahy. Bohatou snídaňovou nabídku doplňuje celodenní à la carte menu zaměřené na moderní podobu české kuchyně, za ochutnání stojí třeba pečený sumeček s fenyklovým salátem.

Podívejte se, jak v OREA Hotels & Resorts připravují sumce se šalotkovou omáčkou:

Šéfkuchař Zdeněk Křížek z OREA Hotels & Resorts nám ukázal, jak dělá sumce se šalotkovou omáčkou, miso pastou, s kousky zeleniny.

Rozhovor s šéfkuchařem: Zdeněk Křížek

Bez čeho se v kuchyni neobejdete a proč?

V kuchyni se neobejdu bez kvalitních surovin, za sebe si myslím, že je důležité, aby každý šéfkuchař věděl, odkud jeho suroviny pochází, nesmí mu to být lhostejné. Co se týče přístrojů, tak asi záleží na konceptu restaurace, ale momentálně se neobejdu bez Thermomixu.

Adresa:

Restaurace Bohemia

Hotel Pyramida
Bělohorská 24
Praha 6
www.hotel­pyramida.cz

S jakou surovinou či ingrediencí nejraději pracujete?

Za sebe rád používám do jednotlivých základů kafírové listy, protože jejich intenzivní přírodní aroma se skvěle skloubí s vařením rybích nebo masových pokrmů, ale také se hodí i do limonád nebo koktejlů.

Do jaké české restaurace byste vzal své přátele a co byste jim doporučil ochutnat?

U mě jednoznačně vede Babiččina zahrada, je to velice povedený koncept. Mohu pouze doporučit to, co jsem ochutnal, a to je candát, černý kořen, kadeřávek.