Stálice pražské gastronomické scény zaměřená na pokrmy připravené z čerstvých ryb, plodů moře a sezonních středomořských surovin zahajuje sezonu bílých lanýžů, která potrvá až do poloviny ledna.

Tip:

Milovníkům dezertů by neměla uniknout lahodná kremšnita připravená z vyšlehaného žloutkového krému a jemného listového těsta.

Každý rok se v istrijských lesích nasbírá kolem dvanácti tun bílých lanýžů, které mají stejnou kvalitu jako o fous slavnější, ale jinak totožné lanýže z Piemontu. Ostatně téměř polovina istrijských lanýžů míří právě na legendární trh v Albě. Pár kilogramů intenzivně voňavé houby potěší také hosty Chorvatského Mlýna, neboť bílé lanýže budou od začátku října až do poloviny ledna jedním z pilířů podzimního menu.

Z nabídky:

Chobotnice "pod pekou" (brambory, zelenina, bílé víno, olivový olej)

490 korun

jarvis_59de2df7498e2987e199f382.jpeg

Kalamáry na grilu

380 korun

jarvis_59de2df7498e2987e199f386.jpeg

Lanýžový král

Vyvrcholením lanýžové sezony bude návštěva chorvatského  lanýžového krále Giancarla Ziganteho, mezi jehož úlovky patří donedávna největší bílý lanýž na světě, vážící 1310 gramů (jeho maketu tu mají k dispozici), která se uskuteční ve dnech 23. až 25. listopadu. Kuchařský tým Ziganteho slavné restaurace Enoteka pod vedením šéfkuchaře Damira Modrušana zde bude po tři dny připravovat tři speciální lanýžová menu − dvě pětichodová, a jedno dokonce o šesti chodech. Během lanýžové sezony se v oblíbené rodinné restauraci v Šárce spotřebuje téměř pět kilogramů lanýžů, přičemž mezi nejoblíbenější pokrmy patří hovězí carpaccio s bílým lanýžem, mušle svatého Jakuba či steak z mořského ďasa na grilu s bílým lanýžem. A v nabídce je také unikátní lanýžová zmrzlina podávaná s vanilkovým krémem.

Sezona kalamárů

Pokud lanýžům příliš neholdujete, určitě ochutnejte čerstvé kalamáry, neboť v Chorvatsku právě začala sezona jejich lovu a kalamáry lovené na udici jsou chuťově mnohem lepší než kalamáry z průmyslových lovů. Výtečné jsou kalamáry na grilu, plněné i smažené. Oblíbenou klasikou je chobotnice pečená pod pekou či mořský vlk v krunýři z mořské soli.

Podívejte se, jak v restauraci Chorvatský Mlýn připravují jaderské kalamáry se špenátem:

Milujete mořské plody? Tak určitě zkuste jaderské kalamáry se špenátem
Milujete_morske_plody_Tak_urcite_zkuste_jaderske_kalamary_se_spenatem.jpg

Šéfkuchař restaurace Chorvatský Mlýn Karel Matyáš nám ukázal, jak na jaderské kalamáry s mladým špenátem.

Rozhovor se šéfkuchařem: Karel Matyáš

Bez čeho se v kuchyni neobejdete a proč?

V kuchyni se určitě neobejdu bez čerstvých surovin a dobré nálady. A jelikož pracuji s mořskými plody, tak čerstvost je to hlavní, co mě každý den zajímá.

Adresa:

Chorvatský Mlýn

Horoměřická 3
Praha 6 – Dejvice
www.chorvatskymlyn.cz

S jakou surovinou či ingrediencí nejraději pracujete? A proč?

Rád používám čerstvé bylinky a kvalitní olivový olej, v toto období mě zajímají lanýže, především ty bílé. Vše se odvíjí od sezony, na kterou je potřeba reagovat.

Do jaké české restaurace byste vzal své přátele a co byste jim doporučil ochutnat?

Rád vařím přátelům sám, ale když už máme někam vyrazit, tak restaurace Jenerálka umí fajn česká jídla.