Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ještě zhruba do nástupu finanční krize v roce 2008 si byli Češi poměrně jisti svou pozicí regionálního ekonomického šampiona, o kterou se s nimi díky úspěšným reformám expremiéra Mikuláše Dzurindy přetahovalo maximálně Slovensko.

V uplynulých letech přitom začalo Čechům – a to skoro bez povšimnutí – výrazně dýchat na záda Polsko. O našem severním sousedovi přitom mezi Čechy často přetrvává přesvědčení, že jde spíše o zaostalou, převážně zemědělskou zemi, o kterou se – kromě občasných skandálů spojených s kvalitou polských potravin dodávaných na náš trh – ani moc nezajímají.

Zatímco Poláci nás podle nejméně jednoho průzkumu veřejného mínění považují za nejsympatičtější cizince a ve zvláštní oblibě mají českou literaturu, film i zdejší liberální přístup k životu, Češi Poláky v podobném šetření zařadili až na sedmé místo.

Ještě na začátku 90. let nedosahovalo Polsko ani na polovinu českého hrubého domácího produktu na hlavu. Od té doby však Poláci, i vlivem nižší základny, ze které se snáz roste, mohutně dotahují a dnes se už ocitli na více než 80 procentech českého HDP na obyvatele.

Ambiciózní Poláci, jejichž ekonomika se jako jediná v Evropě během krize vyhnula recesi, rostla v uplynulých deseti letech v průměru dvakrát rychleji než ta česká, která naopak zažila rekordně dlouhý pokles HDP.

I když se české hospodářství v loňském roce vzpamatovalo a v letošním prvním pololetí se dokonce vybičovalo k jednomu z nejrychlejších temp ekonomického růstu v Evropě, Polsko za námi nijak nezaostává. Během příštích deseti let by podle studie společnosti McKinsey mohli za určitých podmínek hospodářsky předehnat nejen Česko, ale dokonce i dohnat země, jako je Itálie nebo Španělsko.

obalka Ekonom 2015 39- Jak se v minulosti vyvíjel vzájemný obchod mezi Polskem a Českem?

- Kde všude se Poláci prosadili na tuzemském trhu?

- Jaký pokrok udělali v modernizaci infrastruktury a proč jsou osmým největším exportérem potravin v Evropě?

- Jaký ekonomický vývoj čeká Polsko a Česko v příštích třech letech podle MMF?

- A co musí Polsko udělat, aby si udrželo rychlé tempo dohánění ekonomické úrovně Západu?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, které si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.