Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Přestože v té době nic nenasvědčovalo tomu, že by jejich tipy neměly vyjít, krize a strukturální nebo technologické změny odhalily slabé články jednotlivých aktiv. "Před pěti lety se zdála levná téměř všechna aktiva. Kdo však spekuloval na to, že se ceny všech aktiv vrátí k předkrizovému normálu, se dnes musí divit," říká analytik společnosti Colosseum Jan Kaška.

Odklon čínské ekonomiky od růstu taženého investicemi k růstu taženému spotřebou se výrazně podepsal na těžebním průmyslu. Nejen ceny uhlí, ale i ceny průmyslových kovů klesaly na svá historická minima.

Na svých investicích tak tratili všichni, kteří se nechali přesvědčit o tom, aby své úspory vložili do komoditních podílových fondů. Například výkonnost fondu Horizon od ČSOB během pěti let propadla téměř o 40 procent.

O moc lépe na tom nejsou ani další tuzemské komoditní fondy. Hodnota vkladu u fondu Alpha společnosti Pioneer za pět let klesla o 31 procent. Více než 16 procent pak ubral na výkonnosti komoditní fond Commodity Enhanced od banky NN (dříve ING).

Pokles cen komodit byl úzce spjat s propadem těch ekonomik, které postavily svoji strategii na dodávkách komodit. V roce 2010 tolik doporučované investice do zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) tak nyní pozbývají smysl.

Investoři do fondů zaměřených na země BRIC od roku 2010 ztratili v průměru 15 procent. Kupříkladu fondu Templeton BRIC Fund A(acc)EUR-H1 klesla výkonnost o 20,07 procenta. K ziskům z vložených peněz investorům nepomohl ani dolarový fond Parvest Equity BRIC, jehož výkonnost během uplynulých pěti let ochladla o 9,15 procenta. Klientům v posledních pěti letech nevydělal ani fond HSBC GIF BRIC Markets Equity, když propadl o 12,15 procenta.

Roli bezpečného útočiště investorů pro období nejistoty a krize nesplnilo ani zlato, které bylo před pěti lety zájemcům prezentováno jako investiční jistota. Avizovaný závratný růst cen se nekonal, nedokázal tudíž převýšit obrovské marže obchodníků.

Ceny zlata rostly jen do poloviny roku 2011, kdy dosáhly vrcholu 1200 dolarů za unci, od té doby kontinuálně klesaly až na současnou hodnotu 1143,4 dolaru za unci. Ten, kdo si v roce 2010 pořídil 50gramovou cihličku zlata, zaplatili včetně marží obchodníkovi 2804 dolary, což je v tehdejším přepočtu 53 584 korun. Nyní by ji mohl se započtením příznivého vlivu kurzu koruny k dolaru prodat s více než třítisícovou ztrátou.

"Jako dobré investice se naopak ukázaly investice do dluhopisů a aktiv navázaných na výnosnost dluhopisů. Strukturální pokles inflace udělal z dluhopisů jedno z nejlepších rizikově očištěných aktiv. Jelikož od výnosnosti dluhopisů se odvozují požadované výnosnosti u ostatních aktiv, je zřejmé, že nemovitosti i půda si vedly velmi dobře," vysvětluje Kaška.

Podle něj se v posledních pěti letech vyplatilo investovat také do akcií technologických firem nebo zdravotnického sektoru vyspělých ekonomik. "Krize ukázala na obrovské strukturální rozdíly mezi jednotlivými sektory i ekonomikami, což je fakt, na který investoři dříve nebyli příliš zvyklí. Nyní, více než kdy dříve, je nezbytné pečlivě analyzovat hnací motory jednotlivých aktiv a udržitelnosti jejich růstu," radí Kaška.

obalka Ekonom 2015 30Jaké další investice se Čechům v minulých pěti letech nevyvedly a co bylo příčinou? To a mnohem více se dočtete v hlavním tématu aktuálního Ekonomu, který si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.