Státní podnik Pramet vyráběl kdeco, především řezné nástroje pro obráběcí stroje, výrobky z umělého diamantu, součástky pro elektroniku, třecí obložení a tvářecí nástroje. Nejvíce pozornosti vždy přitahoval umělý diamant, který se však v Šumperku už nedělá. Vše ostatní ano. Současný Pramet, který je nyní ve vlastnictví švédské firmy Seco Tools, se soustředí na řezné nástroje pro frézování, soustružení a vrtání. Což sice nepůsobí atraktivně, ale je to nesmírně důležitý produkt, jehož vývoj vyžaduje obrovské znalosti z chemie, metalurgie a strojírenství.

 

Samotný Pramet dnes zaměstnává 660 lidí, a když se k tomu přičtou všechny ostatní šumperské firmy, který na původní státní podnik navazují, je celkový počet pracovníků – přes obrovský růst produktivity – obdobný, jako koncem osmdesátých let. Zhruba 2200. Což je hlavní důvod, proč Šumperk na rozdíl od jiných horských měst netrápí hrozivá nezaměstnanost.

 

Snad i proto před Prametem zůstala pamětní deska, která připomíná jeho vznik v roce 1950. Tehdy se nazýval Závod první pětiletky, současný název dostal až v 60. letech. Pěkně se rýmuje se slovem Praděd, ale těm, kteří jej vymysleli, byla rakouská obec zjevně španělskou vesnicí.

 

Související