reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Kolik lidské práce v Česku nahradí do roku 2030 digitalizace a robotizace?

Roboti všeho druhu již nějaký ten rok lidi v práci nahrazují (výroba, logistika...) a bude toho stále více (i složitější kognitivní role). V čem budeme vždy vynikat je kreativita a schopnost vytvářet nové věci. Někdo ty roboty vymýšlet musí.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Určitě je potenciál nahradit roboty rutinní administrativní práci.
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Nové technologie budou schopny v našem oboru pojištění pohledávek nahradit v následujících 10 - 15 letech 15% zaměstnanců. V současnosti se už vyvíjí potřebná IT infrastruktura, která zcela změní práci s pojištěním v dalším desetiletí.
Markéta Stržínková Markéta Stržínková

ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu

Spoustu, ale nemusí to znamenat pokles počtu pracovních míst.. Jednak patrně dále poroste počet úředníků , jednak i ty roboty musí někdo programovat atd. Co bude problém budou pracovní místa pro nízko kvalifikované zaměstnance.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Pamatuji si ze školy p. Mühlfeita, jak říkal, že do 5ti let všechno, co půjde, nahradí stroje (což bylo cca 10 let zpět). Ukazuje se, že předpovídat budoucnost nám vůbec nejde. A spíše než o zánik půjde o přirozenou strukturální proměnu práce.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

V průmyslu klidně 20% práce. Možná si to málo lidí uvědomuje, ale nejvíce lze ušetřit v administrativě. V každé nové implementaci software ABRA Gen šetříme zákazníkům hodně lidské práce. Je to dobře, pole už také nikdo neokopává motykou.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Smysluplné práce nahradí automaty určitě hodně. Ale bohužel vzniknou další "zbytečná" místa, která zaměstnají "uvolněné" lidi. Možná je to i dobře, přebytek volného času nepřináší nic dobrého.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Těžko odhadovat. Jisté ovšem je, že kromě toho, že nějakou práci nahradí, jinou vytvoří. Jednak bude nutné digitalizaci nějak řídit a jednak uspoří čas, který potom lidé budou moci využít na jiné aktivity. A ty vytvoří další práci.
Lenka Doležalová Pavilková Lenka Doležalová Pavilková

majitelka agentury Channel Crossings

Je to otázka pro prognostiky. Za 13 let se charakter některých prací určitě ještě změní. Digitalizace v administrativě a ve službách již probíhá, robotizace v některých odvětvích také. Je to nezadržitelný a žádoucí proces.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

Přeposlat
Diskuse
reklama

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama