reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Pohraniční oblasti jsou na tom podle řady ukazatelů hůře než zbytek Česka, ať už je to podíl lidí bez práce, počet exekuci nebo třeba množství potratů. Měla by je vláda podporovat? A jakým způsobem?

Vztah k místu se nedá naordinovat. Pomáhat jej vytvářet a šířit ale lze. Podporou podnikání a budováním infrastruktury.
Jan Kolář Jan Kolář

ředitel České kosmické kanceláře

Já zde žiji a podnikám . Je zde mnoho problému , ale jde to. Mělo by se začít daňovým zvýhodněním, odpočty, že zde podnikáme, zaměstnáváme lidi ap. Podpora infrastruktury, kvalitního bydlení je nedostatečná. Obec bohužel , alespoň u nás nefunguje.
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Ano, stát by některé své aktivity měl přednostně umisťovat do takových území. Ovšem některé chudé hranice krajů jsou na tom podstatně hůře než hranice mezistátní, co bude s nimi?
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Kdo něco dostane zadarmo, tak k tomu většinou nemá vztah. Ať je to dům po Němcích nebo dávky či dotace. V horším případě se na tom "zadarmo" utvoří závislost, v lepším jsou to jednorázově vyhozené peníze.
Jindřich Fikar Jindřich Fikar

majitel čokoládovny Fikar

Měly by se podporovat způsobem, který je smysluplný. Například lze využít skvělé přírodní podmínky, které v těchto oblastech mají, a vytipovat lokality pro návrat zubra do přírody. To přitáhne spoustu lidí a zvýší návštěvnost. Podobně jako u Milovic.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Nelze tvořit strategii podle Km od hranic. Klíč je v rovnoměrné distribuci přidaní hodnoty v ČR, resp. snižování transakčních nákladů. Např. si objednám řemeslníka, on přijede do Prahy bez stání v zácpě a zaparkuje v méstě zakázky bez extra nákladů.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Souhlasím s paní Litvinovou a p. Štěpánkem. Odvážně: co nabídka Sudetským Němcům na menší příděl půdy pro ty, kteří se usadí natrvalo? Přišla by hrstka a my uzavřeli II.sv.v. Přivést chytré leadery, třeba budováním technologických center ve městech.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Pohraničí si určitě pomoc zaslouží, ale proboha, ať to dělá někdo, kdo k tomu má vztah a kdo tomu rozumí. Myslím, že problém nápravy starých křivd je třeba řešit dlouhodobě, strategicky a s velkým citem.
Radomír Klofáč Radomír Klofáč

jednatel Moris design

Poválečné jizvy se stále ještě úplně nezahojily. Podpora regionů je na místě, ale koncepčně, bez stranických kalkulů a důsledně.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

Přijde mi to být taková socialistická otázka a trochu se bojím Reaganovského "I'm from the government and I'm here to help." Na ústecku pomáhala FS lodníkům a vypadá to na další exekuce a potraty. Pokud nechceme katastrofu, vláda ať radši nepomáhá.
Lukáš Vondráček Lukáš Vondráček

partner ve společnosti ELAT

Vyhnali jsme Sudetské Němce a vesnice zůstaly částečně vylidněné a částečřně jer zaplnili llidé -náplavy Není jiná možnost než tyto oblasti podporovat, nicmnéě vyhazováním peněz oknem to určitě nevyřešíme. Problém je hlubší=absence vztahu.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Pohraničí neboli bývalé Sudety jsou na tom hůř, protože povalečným osídlením po vyhnaných Němcích se vytvořila velmi nevyvážená sociální struktura. Na vzhledu krajiny a místních obcí je to dodnes znát. Oblasti si určitě zaslouží vyrovnávací pomoc.
Tomáš Froyda Tomáš Froyda

jednatel Spak Foods

Přeposlat
Diskuse
reklama

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama