reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Jaké dopady na českou ekonomiku bude podle vás mít ukončení intervenčního režimu ČNB? Dotkne se jen exportérů, nebo ovlivní i domácí byznys?

Když jsme se naučili pracovat s kolísajícím kurzem začala intervence. Bylo to pohodlné a mohli jsme se věnovat podnikání.Teď to začne znovu. Myslím, že pro podnikatele je přechod na EUR nezbytný. Asi jsou u nás jiné politické nebo spekulativní zájmy.
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Zdravotní turismus zrušení intervencí může zasáhnout významně. Rozdíl kurzu 27 a 25 Kč za Euro je nemalý. Současně ale dojde ke snížení nákladů u dovážených materiálů a přístrojů.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. Je správné, že se k tomu snaží využít všechny dostupné nástroje. Čím méně subjektů bude do činnosti ČNB mluvit, tím lépe pro ČR. Stejně jako s rostoucími mzdami musí firmy počítat s posilující korunou.
Ladislav Brázdil Ladislav Brázdil

ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)

Na domácí hotelový trh bude mít významný dopad. Část cen je nasmlouvána v €, kdy kurzovní změnu budeme muset ukrojit z našeho výnosu. Při předpokládané změně € z 27 Kč na 25 Kč je to 8%!
Patricie Rosenbergová Patricie Rosenbergová

Ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels

Bylo to fajn. Ale bude dál. Prognostik Zeman už řekl kdy to skončí, takže se může každý nachystat. Uff.
Jindřich Fikar Jindřich Fikar

majitel čokoládovny Fikar

Očekávám, že veškeré podniky nezaměřené na levný export budou profitovat z toho, že zmizí dopingový efekt způsobený intervencemi.
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

6 technokratů + 1 expolitik žongluje s celou ekonomikou. Hrají si s úsporamy všech lidí a profitem jedné či druhé strany. Moc rád bych viděl nezávislou měnu a to buď alá bitcoin nebo měnu emitovanou každou bankou. Pak by odpovědnost vypadala jinak.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Pokud jde o rezidenční trh, tak ukončení nesmyslného umělého oslabování české koruny nebude mít výraznější dopad. Drtivou většinu kupujících totiž nyní tvoří Češi, kteří kurzový rozdíl při koupi nemovitosti neřeší.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Nám určitě pomohly, a i celé ekonomice patrně taky. Ale je to zásah do trhu, což má i negativa. Já jsem pro co nejrychlejší přechod na EURO.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Lidé se během posledních let naučili nekupovat rizikové levné a přestárlé ojetiny z dovozu. Posílení kurzu koruny by mohlo s tímto trendem bohužel zamíchat. A to přesto, že ADAC odhaduje roční počet stočených aut prodaných v Německu až na třetinu.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Dotkne se pochopitelně všeho.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Intervence ČNB považuji za "vlastizradu" od samého počátku až do očekávaného konce.
Tomáš Drápela Tomáš Drápela

generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská

Určitě ovlivní i domácí trh , nás se týká zejména vliv na evropské fondy, kdy se po ukončení intervencí a i s ohledem na to, že se zatím téměř nečerpá, poměrně razantně sníží objem těchto prostředků.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Firmy mají nástroje pro zajištění kurzu. Největším problémem je nejistota ohledně termínu ukončení intervencí.
Tomáš Froyda Tomáš Froyda

jednatel Spak Foods

Dlouhodobé intervence jsou jako natažená pružina, po uvolnění přijdou kmity kursu. Pokud měna posílí o více, jak 2 koruny, poznáme to všichni na zbrždění růstu, protože mnoho CR firem jsou bohuzel subdodavatelé, kteří nedrží svou značku a zákazníka.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Určitě do zamíchá kartami jak u importu tak to určitě ovlivní i domácí trh. Otázkou zůstává, jak moc a jak na to zvládnou naši podnikatelé zareagovat, přece jenom jde o výrazný zásah do ekonomiky.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

reklama
reklama