Mnozí přitom zjistí, že pracovat na pláži, na terase bungalovu nebo na palubě lodi vůbec není špatné. To, co nejdříve vypadalo jak z nouze ctnost, se změní v pravidelnou záležitost, nebo dokonce životní styl. Padnout po šichtě před televizi nebo chodit do stále stejného baru se stále stejnými lidmi? Snadno zjistíte, že je lepší se po práci (nebo při práci) dívat na moře, projíždět džunglí, sžívat se s jinými kulturami a jaksi mimochodem pochytit i nové jazyky.

Být internetovým nomádem nemůže být každý, takový farmář či horník si pole nebo důl na výlet do rovníkové Afriky vezmou jen stěží. Ale pro mnoho profesí se díky technologiím stává virtuální kancelář realitou. Svoji práci mohou ve stínu palem provozovat i lidé tak prozaických zaměstnání, jako jsou účetní, daňoví poradci, techničtí experti, právní konzultanti, internetoví obchodníci, konstruktéři, projektanti a mnoho dalších - o fotografech, výtvarnících a publicistech ani nemluvě.

"Otravuje vás pracovat mezi čtyřmi stěnami a trávit volný čas v nudném městě?" klade řečnickou otázku Jon Russell, asijský dopisovatel mnoha internetových serverů. A logicky na ni odpovídá: "Staňte se digitálním nomádem!" Což by byl jen laciný výkřik, jenže Jon Russell také na příkladu několika takových nomádů ukazuje, jak na to.

A kdo nemá profesi, která je ke kočování vhodná, může ji prostě pověsit na hřebíček a najít si jinou. Mnoha lidem se daří najít si zdroj obživy v tom, co bylo dříve jen jejich koníčky a zálibami. Tak třeba Jodi Ettenbergová z New Yorku pověsila na hřebík slibnou kariéru právničky, aby mohla cestovat po světě, zkoumat kuchyně různých národů a publikovat recepty. "Je úžasné každé ráno vstávat s pocitem, že budu dělat jen věci, které mě zajímají," říká Jodi po čtyřech letech existence internetového tuláka.

Nomádský životní styl ale má také zápory. Především pokušení nic nedělat. Proti tomu je dobrou průpravou předchozí zkušenost s prací na volné noze; kdo se dokázal neflákat v blízkosti gauče, ledničky a televize, nejspíše odolá i svodům exotičtějších destinací. Jsou ale další problémy. "Mine vás celá řada významných událostí v životě rodiny a přátel," konstatuje v časopisu Forbes Ally Russellová ze společnosti oDesk zaměřené na podporu freelancerů. "Mám trochu pocit viny vždy, když zmeškám nějaké narozeniny, svatbu nebo podobnou událost."

S digitálním nomádstvím je nejlepší začít v rámci Evropské unie, kde předem odpadá řada obtíží nebo je jejich řešení alespoň jednodušší - od víz přes roaming až po zdravotní péči. V neposlední řadě je tu i možnost snadného návratu v případě nečekaných komplikací. Ani tady ale nemusíte rezignovat na exotiku, protože do EU patří třeba Kanárské ostrovy. Oblíbená je také Barcelona a další oblasti Španělska, jižní Francie, Itálie.

Vyhýbat se není třeba ani světovým metropolím, přestože mají pověst drahých lokalit. Hodně digitálních nomádů cestuje společně, takže jsou schopni složit se na byt i v atraktivnějších lokalitách takových měst. Stále častější zejména mezi mladými freelancery je nomádský coworking, kdy si ve vyhlédnuté lokalitě společně zařídí pracovní prostor vybavený rychlým připojením, routery, tiskárnou a další technikou. Jsou ale i tací, kteří si jako pracovnu zařídí karavan, obytný vůz nebo jachtu.

Ve vzdálenějších destinacích už je třeba řešit řadu dalších problémů: víza, očkování, kvalitu připojení. V neposlední řadě také časový posun, protože není ideální, když vaše pracovní doba připadne na půlnoc zákazníků nebo obchodních partnerů.

Základní podmínkou je vybavení. Notebook musí být nejen výkonný, ale i lehký, protože váhové limity letecké dopravy jsou čím dál nemilosrdnější. Je třeba myslet na možnost ztráty nebo odcizení - takže na zálohovací média. Smartphone je samozřejmostí, ne každý si ale vzpomene na takové životně důležité drobnosti, jako jsou třeba zásuvkové adaptéry, rozdvojky nebo prodlužovačky.

Digitální nomádství už se stalo tak rozšířeným, že samo vytváří podnikatelské příležitosti. Existují organizace zajišťující cesty skupin digitálních nomádů, někdy i tematicky zaměřené - ať už podle jejich pracovního zaměření, nebo podle předmětu jejich cestovatelského zájmu. A rychle přibývá webů snažících se poskytovat digitálním nomádům informační servis.

Související