Na svůj věk už má šestadvacetiletý Tomáš Jízdný za sebou hodně. S kamarádem vybudoval agenturu, která vozí české středoškoláky do zahraničí. Z vydělaných peněz koupili soukromé pražské gymnázium a před rokem otevřeli v Brně, Praze a Bratislavě pobočky American Academy, střední školy postavené na americkém vzdělávacím modelu.

"Podnikat jsem chtěl vždycky. Rodiče měli síť obchodů, takže to pro mě bylo přirozené. Do byznysu ve vzdělávání jsem se ale dostal náhodou," říká Jízdný.

Loni na podzim se však s obchodním partnerem Ondře­jem Kaniou rozešel, svůj podíl prodal a začal se věnovat vlastnímu ambicióznímu projektu. Nemá v úmyslu nic menšího než změnit systém středního školství.

Konec společného podnikání byl jako rozvod

K podnikání ve vzdělávání přivedla Jízdného vlastní zkušenost ze střední školy. Neseděl mu český styl výuky, který podle něj potlačuje individualitu studentů a je příliš standardizovaný a centralizovaný. "Všichni dnes musí ve všech předmětech dosáhnout stejných znalostí bez ohledu na to, v čem jsou dobří a v čem ne," vysvětluje své výhrady.

Jízdný vystudoval jednu z brněnských obchodních akademií a poté nastoupil na Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně. Zároveň se pustil do podnikání se svým bývalým spolužákem z obchodní akademie Ondřejem Kaniou. S jeho zkuše­nostmi ze studijního pobytu ve Spojených státech začali nabízet tutéž službu dalším studentům. Navázali partnerství s několika desítkami soukromých středních škol v USA. "Na rozdíl od konkurence jsme zprostředkovávali celé studium, ne jen jeden rok. To je většinou jen takový jazykový kurz. Kdo studoval s námi, získal diplom podobný naší maturitě," říká Jízdný.

Jejich firma se domlouvala hlavně s internátními školami. "Většinou jsme pro každého studenta hledali vhodnou školu. Když jsme například měli golfistu, tak jsme mu chtěli zařídit školu s golfovou akademií."

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Sám Jízdný ale v zahraničí nestudoval. Kvůli podnikání navíc zatím nedokončil vysokoškolské studium. "Mám všechny semestry hotové, stejně tak závěrečnou práci. Bohužel na státnice zatím nebyl čas," říká brněnský podnikatel, který doufá, že studium letos uzavře.

S Kaniou se loni rozešel. O konci společného podnikání mluví Jízdný jako o rozvodu. Důvodem byly podle něj odlišné vize obou zakladatelů. "Je to ještě čerstvé. Když s někým děláte byznys, tak už nikdy nejste kamarádi jako dřív. Ale nějakému kontaktu v budoucnu jsem otevřen," říká.

Svůj podíl ve firmě JK Education, kterou vlastnili napůl, prodal investičnímu fondu za částku odhadovanou na desítky milionů korun. S těmito prostředky se nyní pouští do uskutečňování vlastních plánů. Na rozdíl od předcho­zího projektu jsou ambicióznější − nechce zakládat nové školy s progresivními metodami výuky, ale změnit způsob vyučování na co největším počtu už existujících škol.

Se soukromými školami se jedná snáz

Pozornost teď tedy Jízdný zaměří i mimo centra republiky. Americké školy má smysl dělat v Praze nebo Brně, kde sídlí nadnárodní korporace a je tu velký počet mezinárodních studentů. Například v Ostravě nebo v jiných regionech už ale studenti potřebují jiný typ výuky.

Jeho nová firma Education připravuje on-line platformu založenou na rámcových vzdělávacích programech ministerstva školství, které musí školy dodržovat. Jízdný jim chce nabídnout předpřipravené plány hodin s výkladem i cvičeními, aby se učitelé nemuseli zdržovat jejich přípravou a více času mohli věnovat studentům, kteří potřebují osobnější přístup.

"Výklad si studenti přečtou sami, učitelé už nebudou muset všechno psát na tabuli zády ke třídě," popisuje. Program by zároveň sledoval, kam až se každý student při čtení dostal, a rozpoznal by, kde dotyčný narazil na potíže a nejasnosti. Učitel by pak na základě těchto informací látku se studenty probíral. Aplikace by také měla obsahovat data o tom, kdy ji uživatel zapnul a jak ji využívá.

"Abychom mohli obsah vytvořit a vyzkoušet v praxi, oslovuji aktivní školy, které mají zájem o rozvoj moderních výukových metod," říká Jízdný, který na podzim svou nabídku představil desítkám středních škol a s několika už začal spolupracovat. Zatím cílí hlavně na soukromé školy. "Jedná se s nimi jednodušeji než s těmi zřizovanými kraji, kde nevíte, s kým mluvit," dodává.

Zpočátku by měly Jízdného pomůcky využívat hlavně odborné školy, které jsou podle něj díky svému technologickému vybavení na tento systém lépe připraveny. "Gymnázia jsou na tom ze své podstaty hůře. Jejich metodika je zastaralejší," myslí si Jízdný. Postupně by chtěl nové postupy v učení dostat i na základní školy. Žákům by měly pomoci v rozhodování, kterému oboru se chtějí věnovat. "Sám jsem ve čtrnácti nevěděl, co chci dělat dál. Tak jsem se podíval do rodiny a řekl si, že naši podnikají, tak chci asi taky podnikat. Až na základě toho jsem si zvolil střední školu, která by mi mohla pomoci. To je ale pozdě," říká.

Vlastní obsah platformy teprve vzniká. Měli by se na něm podílet jak učitelé škol, které se do projektu zapojí, tak autoři učebnic a další instituce a společnosti, které se tímto oborem zabývají. "Nechci si hrát na člověka, který rozumí vzdělávacím mechanismům. Nejsem pedagog. To musí dělat někdo, kdo má za sebou praxi ve škole," přiznává.

Soukromé školy by náklady na využívání jízdného systému mohly zahrnout do školného, u těch veřejných podnikatel doufá, že je přesvědčí úsporami za učebnice a další pomůcky. "Zvažujeme také využití dotací z Evropské unie," říká. Mluví rovněž o spolupráci s dalšími firmami, které podnikají ve vzdělávání. Některé jej už oslovily, ale podrobnosti zatím Jízdný nechce zveřejňovat.

Kromě projektu Education také založil vlastní investiční platformu Rozjízdný, jejímž prostřednictvím nabízí investice do zajímavých projektů s ambicemi "posunout českou společnost o krok dál, a to především ve vzdělávání", jak uvádí webová prezentace projektu.

Na rozdíl od svého bývalého partnera Ondřeje Kanii, který se pustil i do politiky a v roce 2017 kandidoval za TOP 09 do Poslanecké sněmovny, se chce Tomáš Jízdný striktně držet byznysu. "Do politiky určitě dvacet let nepůjdu. Nejsem politik ani řečník, není to má cesta," říká.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné Ekonomu