S končícím rokem má většina z nás tendenci bilancovat. Ani na tomto místě tomu tentokrát nebude jinak. Jaký tedy byl rok 2012 z právního úhlu pohledu?

Určitě hektický. Možná až zbytečně moc, protože se ukázalo, že zdání někdy klame. Na jeho začátku jsme se třeba museli naučit postupovat podle nového znění zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti, abychom se v jeho průběhu dozvěděli, že hon na švarcsystém nakonec nebude tak vážný a řetězení úvazků nejspíše rovněž zase půjde. Studovali jsme i text zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, a to jsme přitom netušili, že firmy se jen tak trestat nezačnou a nikdo nebude příliš vědět, jak se zákonem nakládat a jestli podle něj vůbec postupovat.

V dubnu nás vystrašily povinné zdravotní prohlídky, které se ukázaly spíše jako nafouklá bublina, a možná i novela zákona o veřejných zakázkách. Podle ní se mnozí zadavatelé nějakou dobu báli postupovat, protože z ní plynulo velké množství otázek, na něž neznali odpovědi. Že si museli počkat na její prováděcí vyhlášku, důvěře v novelu taky příliš nepřidalo. Zákonů i vyhlášek se změnila spousta, do Sbírky zákonů přibyly i zcela nové předpisy. Nebylo jich málo - v době, kdy vzniká tento sloupek, už hodně přes 400.

Mnoho věcí nás překvapilo, a to nejen v nových zákonech, ale i v rovině čistě personální. Hlavně nečekaný konec ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, na jehož podporu se pořádaly demonstrace, či příchod jeho nástupce Pavla Blažka. Také nástup vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové nebo odvolání náměstka nejvyššího státního zástupce Stanislava Mečla, který se minimálně zpočátku zdál být ukázkovou pravou rukou svého šéfa Pavla Zemana.

Nepochybuji, že i příští rok bude zajímavý. Budeme se totiž připravovat na nový občanský zákoník, který by měl nabýt účinnosti 1. ledna 2014. Pak se teprve začnou dít věci...

Jan Januš
šéfredaktor měsíčníku Právní rádce

"Letos do sbírky zákonů dosud přibylo hodně přes 400 zcela nových předpisů."

Související