Evropská komise (EK) začala podrobně prověřovat, zda Česká pošta nedostává od státu příliš velké kompenzace za to, že poskytuje povinné poštovní služby. Exekutiva Evropské unie o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Komise zkoumá, zda částka až 7,5 miliardy korun, kterou české orgány poště na období let 2018 až 2022 hodlají přidělit, neporušuje unijní pravidla o státní podpoře. Brusel reaguje na stížnost dvou konkurenčních podniků a může Česku nařídit omezení podpory.

"V této fázi má komise obavy, že Česká pošta dostala za roky 2018 až 2022 za zprostředkování všeobecných poštovních služeb příliš velkou kompenzaci," zdůvodnila v úterý komise, proč se po předběžném zhodnocení podnětu od konkurence rozhodla zahájit podrobné vyšetřování. Komise má podezření, že české úřady mohly chybně spočítat čistou hodnotu nákladů, které poště provozováním základních služeb vznikly.

Česká pošta vítá, že standardní procedura začala, byť se zpožděním. "Výpočet financí, které má za poskytování univerzální služby Česká pošta dostat, vychází z metodiky ČTÚ (Českého telekomunikačního úřadu - pozn. ČTK), objem financí je zastropovaný zákonem. Tato částka musí být notifikována Evropskou komisí. Je v zájmu České pošty, aby veškeré pochybnosti ohledně výše částky byly rozptýleny právě standardním procesem Evropské komise," řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík.

ČTÚ doplnil, že řízení je standardním nástrojem používaným zpravidla v komplexních a složitých případech, které jsou nezřídka kdy doprovázeny i stížnostmi ze strany dalších dotčených subjektů. "Smyslem tohoto postupu je především odstranit všechny případné pochybnosti, které by se mohly objevit ve vztahu k notifikovanému opatření a jeho slučitelnosti s vnitřním trhem. Zahájení formálního šetření odpovídá současnému trendu v postupech Evropské komise. Na základě samotného zahájení formálního šetření nelze předjímat žádné závěry o slučitelnosti podpory s evropským právem," uvedl úřad.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

V průběhu řízení má Evropská komise podle ČTÚ dostatečný prostor pro komunikaci s členským státem ve stanovených termínech tak, aby získala všechny potřebné informace a mohla následně rozhodnout v předpokládané lhůtě 18 měsíců od zahájení řízení.

Česká vláda se na komisi se žádostí o schválení zmíněné částky obrátila v lednu. Již v listopadu Brusel obdržel podnět od konkurentů pošty, podle nichž je uvedená suma za základní poštovní služby příliš vysoká.

Státní příspěvek může pošta využívat výlučně na krytí ztrát, které vznikají z provozování základních služeb, jež musí jako státní podnik zajišťovat ze zákona. Konkurenční firmy si ale dlouhodobě stěžují, že pošta část peněz využívá na provoz komerčních služeb, čímž nedovoleně ovlivňuje hospodářskou soutěž