Rusko v pondělí označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) to je jeden diplomat a jeden technický pracovník velvyslanectví. Podle informací HN jde o šéfku Českého centra a zástupkyni ředitele Českého domu. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí jde o odpověď za "provokační akci oficiální Prahy". Diplomaté by měli Rusko opustit i s rodinami nejpozději 17. června. Jejich vypovězení je reakcí Moskvy na vyhoštění dvou ruských diplomatů před dvěma týdny z ČR. Mluvčí Kremlu k tomu řekl, že Moskva takové jednání nebude tolerovat, i když má zájem o udržování dobrých vztahů s Českem.

Velvyslance České republiky v Moskvě Vítězslava Pivoňku o odvetném kroku informovalo ruské ministerstvo zahraničí, kam byl z tohoto důvodu v pondělí předvolán. Diplomat podle agentur řekl, že se kromě uvedeného důvodu hovořilo i o konzultacích o vztazích obou zemí, které se mohou uskutečnit za několik týdnů. Agentura TASS napsala, že tématem má být i spor kolem sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze.

Ruské ministerstvo zahraničí k předvolání Pivoňky vydalo důrazně formulované prohlášení, v němž oznámilo, že "na základě reciprocity a článku 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích" označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby.

Česko předminulý týden vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Moskva dala hned najevo, že hodlá reagovat stejným odvetným opatřením.

"Velvyslanci bylo řečeno, že opatření je zrcadlovou reakcí na provokativní akci oficiální Prahy, která byla podniknuta bez jakéhokoli důvodu, což přiznávají samy české úřady," citovala z prohlášení agentura Interfax.

Oznámení o rozhodnutí premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka o vyhoštění dvou diplomatů "jen potvrzuje, že linie zaměřená na zhoršení vztahů s Ruskem byla povýšena na úroveň státní politiky. Takový vývoj událostí budeme brát v úvahu v celkovém kontextu našich vztahů s Českou republikou", uvádí se rovněž v prohlášení.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov k uvedenému diplomatickému incidentu v pondělí podle agentur řekl, že Rusko má nadále "zájem o udržování dobrých, partnerských a vzájemně výhodných vztahů s ČR". "Samozřejmě nemůžeme zůstat lhostejní a tolerantní vůči nepřívětivým projevům ze strany Prahy," uvedl mluvčí.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové je to očekávaná a symetrická reakce na stejný český krok z počátku června. 

Ministr Petříček uvedl, že problém považuje nyní za vyřešený. Stejně se vyjádřil i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Problém vznikl na ruské straně, nicméně ve chvíli, kdy ruská strana nechtěla souhlasit s tichou procedurou a museli jsme jít cestou vyhoštění, standardním způsobem je, že druhá strana reaguje takto," řekl. Naznačil, že oba Rusové vyhoštění z Česka mohli pracovat pro ruské tajné služby: "Problém vznikl na ruské ambasádě, vznikl sporem dvou pravděpodobně zpravodajských důstojníků".

Česká republika v pátek 7. června oznámila vyhoštění dvou pracovníků ruského kulturního střediska v Praze - Andreje Končakova, který středisko vedl a současně plnil roli vedoucího představitele vládní organizace Rossotrudničestvo v Česku, a Igora Rybakova.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k vyhoštění diplomatů uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená.

Koncem dubna unikla tajná informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Prahy přijel ruský diplomat s ricinem. Jed měl být údajně určen českým politikům spojeným s odstraněním sochy maršála Ivana Koněva a přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze k uctění památky zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova.

Babiš s odvoláním na vyšetřování Bezpečnostní informační služby (BIS) uvedl, že případ byl výsledkem sporu dvou pracovníků ruské ambasády, když jeden z nich anonymně poslal českým bezpečnostním složkám smyšlenou informaci o údajné hrozbě. Babiš řekl, že důsledkem udání bylo plýtvání prostředky českých bezpečnostních složek a že Česko nemůže tolerovat podobnou činnost na svém území.