Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jednomyslně snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Současný vývoj ovlivněný pandemií koronaviru podle rady ale celkově vede k potřebě dalšího významného snížení sazeb v letošním roce, což by mělo podpořit zotavování ekonomiky. ČNB totiž očekává silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek letošního roku. Na rozhodnutí rady ve čtvrtek koruna reagovala posílením o 36 haléřů na 27,20 Kč/EUR, protože trh očekával větší uvolnění měnových podmínek.

Naposledy rada snížila sazby na mimořádném jednání 16. března o půl procentního bodu. Cílem bylo stejně jako ve čtvrtek zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil na to, že ČNB ve zhruba deseti dnech snížila úroky nejvýrazněji od roku 1999.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení. Zveřejnění rozhodnutí dnes ČNB odložila o hodinu, naposledy tak učinila na únorovém zasedání. Tuzemské banky zatím ale na aktuální krok nereagují. Některé tvrdí, že snižování úročení není nyní kvůli vyšší rizikovosti na pořadu dne.

Zároveň rada ve čtvrtek snížila od letošního 1. dubna rezervu na ochranu úvěrového trhu na jedno procento z 1,75 procenta. V důsledku pandemie totiž podle ČNB nastane útlum ekonomické aktivity, který se s vysokou pravděpodobností nepříznivě promítne do kvality úvěrových portfolií bank. V současnosti je ale podle viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého kapitálová pozice domácího bankovního sektoru díky rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu robustní.

K vývoji ekonomiky Nidetzký uvedl, že v současné situaci se mění údaje tak rychle, že konkrétní čísla o možném vývoji nejsou přínosná. "Velmi dobře ale můžeme predikovat směr, který je nyní důležitější než čísla. A česká ekonomika vstoupí do období recese. Když se podívám na výhled růstu ekonomiky, tak na druhé čtvrtletí je to minus čtyři procenta," uvedl. Odhady ekonomů počítají za celý rok s propadem ekonomiky mezi pěti až deseti procenty. MF odhaduje letošní pokles na 5,1 procenta.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v Českém rozhlase uvedl, že rada dnes pracovala s více scénáři možného vývoje ekonomiky. "Každopádně nejrealističtější scénáře jsou nejvíce pesimistické a ty ukazují, že tady bude pokles ekonomického výkonu kolem pěti, ale i více procent," uvedl guvernér.

V případě úrokových sazeb je pak podle člena bankovní rady Tomáše Holuba předčasné odhadovat, zda se dostanou až k nulové hranici. "Je třeba brát v potaz kurz koruny. Ekonomiku budou podporovat i rozpočtová politika a propad světových cen ropy. Tenhle balík umožní ekonomice se zotavovat po zrušení karanténních opatření," uvedl.

"Nadále však platí, že samotné snížení úrokových sazeb nebude příliš účinným lékem s ekonomickými následky současných mimořádných opatření, a hlavní tíha tak leží na opatřeních vlády," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle partnera poradenské společnosti Moore CZ Petra Kymličky budou mít opatření ČNB pozitivní vliv jen na některé firmy, a to ještě se zpožděním.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské v současné situaci už nejde jen o snižování sazeb. "Výjimečná situace si žádá výjimečné kroky. Významné centrální banky ve světě ale i v okolních státech rozšiřují svůj arzenál o další nástroje. Hranice měnové politiky, tak jak byly po ropných krizích v 70. letech nastaveny, padají k zemi. Boj proti inflaci jde stranou, bojujeme za záchranu podstaty ekonomiky," uvedla.

ČNB ve čtvrtek také vyzvala pojišťovny a penzijní společnosti, aby se zdržely výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit jejich odolnost. Dříve takto už vyzvala banky a některé v uplynulých dnech oznámily, že dividendy letos vyplácet nebudou.

Bankovní rada ve čtvrtek zároveň informovala, že všechna případná opatření měnové politiky mohou být přijata, kdykoliv to bude potřeba, a to i na mimořádném měnovém zasedání bankovní rady. Standardní jednání rady k měnové politice je naplánováno na počátek května.

Zároveň ČNB upozornila na to, že je vedle dalšího snížení úrokových sazeb v případě potřeby připravena také přijmout opatření k řešení případných problémů s volnými finančními prostředky v českém finančním sektoru nebo reagovat na nadměrné výkyvy kurzu svými nástroji.