V souvislosti s koronavirem registruje už 90 procent firem problémy. Pokud by současný stav trval déle než tři měsíce, vážný problém s udržením společnosti by mělo zhruba 70 procent tuzemských podniků. Vyplývá to z průzkumu podnikatelských asociací mezi 200 firmami. 

Průzkum dále ukázal, že téměř polovina společností se potýká s nedostatečnou poptávkou, dvě pětiny firem mají potíže s distribucí, 30 procent společností řeší problémy s cash flow. Víc než měsíc bez podpory státu nepřekoná 23 procent firem, 30 procent firem má finanční rezervu na zhruba dva měsíce, necelá pětina podniků je schopna přežít tři měsíce.

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů proto vyzvali vládu, aby zavedla tzv. kurzarbeit. Situaci je podle zástupců zaměstnavatelů třeba vyřešit nejpozději o víkendu. 

Vláda chce letošní schodek státního rozpočtu kvůli koronaviru směřovat na 200 miliard korun. Uvedl to premiér Andrej Babiš v České televizi. Počítá s poklesem příjmů a výdaji na podporu firem. O nárůstu deficitu Babiš hovořil v souvislosti s balíčkem na podporu malých a středních firem, zaměstnanců i živnostníků, který projedná vláda. "Ten balíček bude velká kombinace odložení daní, poskytnutí garancí a samozřejmě i dotací v rámci státního rozpočtu," řekl premiér. Podpora by podle něj měla jít také do rozpočtu ministerstva dopravy na výstavbu dálnic, zastavit by se naopak měly nákupy vojenské techniky. O nárůstu rozpočtového schodku Babiš podle svých slov mluvil na páteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a také s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). 

Babiš v ČT poukázal na zadlužení České republiky vůči HDP kolem 30 procent, které je nízké ve srovnání třeba s Itálií nebo Řeckem. "Máme obrovský prostor na to, abychom si dočasně vzali půjčky a ještě na tom byli v porovnání s ostatními velmi dobře," řekl. Schodek plánuje ministerstvo financí pokrýt běžnou emisní činností, tedy vydáním státních dluhopisů. Podle ekonomů si to může stát díky příznivému hodnocení ratingovými agenturami a nízkému zadlužení ve srovnání s jinými státy Evropy dovolit.

Stát zastavil první program zvýhodněných půjček COVID, ve kterém bylo na bezúročné úvěry pro podnikatele vyčleněno pět miliard korun. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) podle slov ministra průmyslu Karla Havlíčka "praskala ve švech". 

Jde o první program, v tom druhém využije ČMZRB dalších pět miliard jako záruku na úvěry od komerčních bank a dotaci na úrokové sazby těchto úvěrů. To by mělo podle Havlíčka vytvořit až 40 miliard korun bezúročných půjček pro podnikatele.

Na čtvrtečním jednání se vláda rozhodla, že proplatí zaměstnavatelům výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v karanténě. Zároveň uhradí 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít. Opatření má zmírnit dopady koronavirové krize na firmy a instituce a bránit propouštění. Ministerstvo předpokládá, že jeho program by mohl rozpočet vyjít na 7,1 miliardy korun. Všechna nová vládní opatření si můžete přečíst zde.

Podle ekonomů si to může stát díky příznivému hodnocení ratingovými agenturami a nízkému zadlužení ve srovnání s jinými státy Evropy dovolit. "I s letošním deficitem v řádu několik procent HDP zůstane zadlužení v porovnání s ostatními zeměmi EU nízké. ČR tak nebude mít problém si na finančním trhu půjčit potřebné prostředky," uvedl již dříve například hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Důvěra v českou ekonomiku v březnu meziměsíčně klesla o 3,2 bodu na 94,4 bodu, nejvíce od listopadu 2011. Níže byl indikátor důvěry naposledy v říjnu 2013. Proti únoru byli skeptičtější spotřebitelé i podnikatelé. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data z konjunkturálního průzkumu představují první signál o dopadu opatření v souvislosti se šířením koronaviru na národní hospodářství.

Mezi podnikateli se důvěra snížila ve všech odvětvích kromě stavebnictví, kde stagnovala. V průmyslu dokonce klesla nejvýrazněji od únoru 2009 a to přesto, že relativně velká část respondentů podle statistiků dotazník vyplnila začátkem měsíce, kdy se situace v souvislosti s šířením koronaviru nemusela jevit natolik kritická. I spotřebitelé byli pesimističtí. Ekonomickou situaci a její výhled hodnotili v březnu nejhůře za uplynulých šest let.

Podle ekonomů už se světová ekonomika vlivem pandemie dostala do recese. Myslí si to 31 z celkových 41 expertů, mezi nimiž udělala v Evropě a ve Spojených státech anketu agentura Reuters. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 procenta. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 procenta.

Akcie na západoevropských trzích v pátek navázaly na solidní čtvrteční vývoj a vykazují svižný růst. Notnou měrou k němu přispívá optimismus ohledně postupu velkých centrálních bank, které snižují základní úrokové sazby a zavádějí nouzová opatření, aby zmírnily dopady krize kolem šíření koronaviru na ekonomiky jednotlivých zemí.

Panevropský index STOXX 600 krátce po zahájení přidával 4,9 procenta a nacházel se blízko 302 bodů. Pokud růst vydrží až do pátečního večera, index smaže veškeré ztráty z tohoto týdne.

Také akcie ve Spojených státech ve čtvrtek dokázaly uzavřít obchodování se zisky. Podpořila je další nouzová opatření světových vlád na pomoc ekonomice a finančním trhům. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:36
On-line reportáž pokračuje

Dobrý den, i dnes vás vítáme u pokračování ekonomické on-line reportáže.

06:45
Evropská centrální banka koupí finanční aktivita za 750 miliard eur

Ve snaze bojovat proti ekonomickým dopadům koronaviru na ekonomiku eurozóny nakoupí Evropská centrální banka finanční aktiva za 750 miliard eur. ECB o tom informovala ve středu pozdě večer. Program poběží do konce letošního roku a bude se vztahovat na dluhopisy státního i soukromého sektoru.

08:03
Hyundai v Nošovicích pozastaví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku kvůli pandemii koronaviru zastaví od pondělí na dva týdny výrobu. Zaměstnanci budou doma se 70 procenty průměrného výdělku. ČTK to dnes řekl mluvčí automobilky Pavel Barvík.

"S rozšiřováním viru COVID-19 po celém světě včetně České republiky postupně přijímáme přísná preventivní opatření v souladu s pokyny vlády ČR a dalších institucí. V rámci těchto kroků jsme se rozhodli dočasně pozastavit výrobu na dva týdny počínaje 23. březnem," řekl Barvík.

Uvedl, že automobilka se k zastavení výroby rozhodla v situaci, kdy uzavření hranic v Evropě způsobilo logistické problémy jak pro zaměstnance, tak pro dodavatele a poptávka po automobilech klesá. "Opětovné zahájení výroby je naplánováno na pondělí 6. dubna," řekl mluvčí.

08:04
Pokud se pandemie nezvládne do června, přijde krize větší než v roce 2009

Pandemie vyvolaná novým koronavirem ochromila světové hospodářství natolik, že mu akutně hrozí hluboká recese. Pokud se nákaza nezvládne během prvního pololetí letošního roku, bude podle ekonomů mnohem horší než ta v roce 2009. To by mimo jiné znamenalo prudký nárůst nezaměstnanosti a citelné oslabení kupní síly domácností.

Strach z "matky všech recesí": Pokud se pandemie nezvládne do června, přijde krize větší než v roce 2009.

08:09
Firmy musí být připravené řezat, říká Smutný z PwC

Situaci podobnou epidemii koronaviru byznys ještě nezažil, říká Petr Smutný, šéf restrukturalizací v poradenské firmě PwC. Firmy by si podle něj měly připravit krizové plány, začít šetřit a nebát se řezat náklady. Nakopnutí ekonomiky se podle něj bez pomoci státu neobejde.

Celý rozhovor s Petrem Smutným si můžete přečíst zde: Firmy musí být připravené řezat. Současná situace je bezprecedentní, podobná válce, říká Smutný z PwC.

08:21
Kurzy akcií bank padají

Utlumování ekonomické aktivity a strach z koronaviru doléhají nepříznivě také na akcie bank obchodovaných na pražské burze. Cenné papíry rakouské Erste se za poslední měsíc propadly téměř o polovinu. V případě Komerční banky a Monety Money Bank se jedná o pokles zhruba o 40 procent. O desítky procent ale padají kurzy bankovních akcií i jinde v Evropě a také v USA.

Celý text si můžete přečíst zde: Kurzy akcií bank padají. Dolů je stahuje i debata o pozastavení výplaty dividend.

08:35
Stopka pro dividendy: ČNB banky naštvala, pípnout si ale netroufnou

Dividendová sezona bude letos ochuzena o největší atrakci: výplatu podílu na zisku pro akcionáře bank. Mohlo to být velkolepé, banky totiž měly v roce 2019 naprosto ideální podmínky k rekordnímu zisku a také je využily. Čtvrtletí co čtvrtletí hlásily skvělé výsledky a celkový profit sektoru 91 miliard korun je o osm miliard vyšší než v roce 2018. Velká část ze zisku tradičně míří akcionářům. Ti si ale na "své" peníze budou muset počkat.

Komentář Luďka Vainerta si celý můžete přečíst zde.

08:45
Home office klade velké nároky hlavně na manažery

Velká část práce by se dala dělat z domova, ale většina firem na to není připravena jak technologicky, tak kulturně a manažersky. Práce z domova klade jednak velké nároky na osobní disciplínu a řízení času zaměstnanců, jednak na vedoucí pracovníky. Je to otázkou důvěry k podřízenému a hlavně schopnosti zadávat správně úkoly, termíny a cíle a zároveň je umět vyhodnocovat.

Celý komentář Jiřího Halbrštáta si můžete přečíst zde.

08:47
Epidemie koronaviru odhalila slabá místa státu

Epidemie koronaviru zastihla českou vládu natolik nepřipravenou, že její roli dnes v některých oblastech musí suplovat soukromé firmy. Jejich iniciativa nejen dává naději, že Česko tuhle krizovou situaci úspěšně zvládne, ale zároveň také ukazuje, jak by se v budoucnu mohla naše země změnit.

Epidemie koronaviru odhalila slabá místa státu. Soukromý byznys se je snaží zacelit.

09:22
Centrální banky USA a Austrálie kvůli viru dál podpoří ekonomiky

Centrální banky Spojených států (Fed) a Austrálie (RBA) zavádějí nová opatření na podporu svých ekonomik, které se potýkají s problémy kvůli šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem. RBA snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na minimum 0,25 procenta, zatímco Fed spustil třetí nouzový úvěrový program pro banky. Fed a RBA tak následují Evropskou centrální banku (ECB), která v noci na dnešek představila nový program nákupu dluhopisů.

09:25
Ceny akcií prudce padají

Ceny akcií na pražské burze, stejně jako jinde ve světě, prudce padají. Na druhou stranu se však v posledních čtyřech týdne významně zvýšil objem obchodů. Řada investorů v panice prodává, jiní se naopak snaží využít výrazně nižších cen k nákupům. Část burzovních hráčů se také snaží vydělat na krátkodobých obrovských výkyvech kurzů.

Zatímco od začátku ledna do půlky února byl v Praze průměrný denní objem obchodů s akciemi necelých 400 miliónů korun korun, v období od půlky února do tohoto týdne se již průměrný denní objem zvýšil na zhruba 870 miliónů korun. V posledních dnech objemy obvykle překonávají hranicí jedné miliardy.

09:26
Výrobce autodílů Fraenkische omezí výrobu kvůli rušení zakázek

Výrobce autodílů Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku od pondělí na dva týdny výrazně omezí výrobu kvůli rušení objednávek. Doma zůstane většina z více než 800 zaměstnanců závodu. Dostávat budou náhradu mzdy ve výši dohodnuté s odborovou organizací. O omezení provozu rozhodlo vedení firmy na dnešním mimořádném jednání. ČTK o tom informoval ředitel Jiří Novotný.

09:27
Jak zvládnout neplnění závazků kvůli pandemii

V důsledku pandemie nového koronaviru a přijímání ochranných opatření státu v nouzovém stavu vzniká panika a nejistota nejen v rámci běžného života, ale i mezi podnikateli v obchodních vztazích. Řada podnikatelů není schopna plnit své povinnosti řádně a včas anebo se mohou do této situace v důsledku aktuálních opatření vlády brzy dostat. Jaké situace mohou nastat? Dočtete se zde.

09:33
Burzy uzavřené nebudou

Vzhledem k nervozitě, panice, velkým propadům a výkyvům cen na světových burzách se v posledních dnech občas objevovaly spekulace o jejich možném uzavření. Jako důvod se uvádí, že by to zklidnilo situaci. K takovému kroku přistoupily Spojené státy například po teroristických útocích v roce 2001. V úterý 11. září bylo obchodování na amerických trzích přerušeno až do následujícího pondělí.

Podle názoru Evropské federace burz, v jejímž čele stojí generální ředitel pražské burzy Petr Koblic, je však důležité, aby burzy zůstaly i za současné situace otevřené. "Regulované akciové trhy plní sociální a ekonomickou funkci, která musí v obdobích nejistoty přetrvat. Burzy hrají klíčovou roli v tvorbě cen, transparentnosti a likviditě. Zamezit jim v plnění této role by mělo obrovský dopad nejen na ekonomiku, ale také na celou společnost," uvedla federace ve svém prohlášení.

09:40
E-shopy jsou vytížené jako před Vánoci

Zatímco běžně by e-shopy v březnu sčítaly tržby z výprodejů a sbíraly síly na další (opět rekordní) vánoční sezonu, nyní je vše jinak. On-line obchody v těchto dnech zažívají intenzivní zápřah, stejný jako před koncem roku. Kvůli nařízení vlády, která v boji proti šíření koronaviru zavřela většinu obchodů, se ještě více zákazníků přesunulo na internet.

E-shopy jsou vytížené jako před Vánoci. Tržby za šicí stroje narostly o stovky procent.

09:44
Austrian Airlines pozastavují provoz

Na vídeňském letišti dnes ráno přistál let rakouské společnosti Austrian Airlines, kterým tyto aerolinky kvůli pandemii koronaviru přinejmenším do 28. března ukončily provoz pravidelných linek. Firma na twitteru napsala, že přerušení letů neznamená konec.

"Není to sbohem, uvidíme se později. Vrátíme se!" napsaly aerolinky. Společnost sice pravidelné lety ukončila už ve středu, výjimkou ale byl noční let z Chicaga, který z amerického velkoměsta odstartoval ve středu večer a dnes krátce po osmé ranní přistál ve Vídni.

09:46
On-line prodej některého zboží klesá až o polovinu

Zatímco e-shopy s potravinami se v době omezení kvůli koronaviru těší zájmu uživatelů, prodejci ostatního zboží již začínají pociťovat dopady, uvedla ve své tiskové zprávě Acomware, konzultační společnost pro e-commerce a digitální marketing. Prodeje některých druhů zboží, se popadly až o polovinu. Online prodej zboží může s výjimkou potravin a drogerie může průměrně klesnout až o 40 procent. Prodejci na pokles reagují omezením investic do reklamy, ty se snížily o 42 procent. 

"Nejvíce tím trpí prodejci zboží, pro které teď Češi nemají využití. Jde například o sportovní potřeby, které se v pondělí propadly o více než 50 procent. Podobně klesly počty objednávek módy nebo třeba hraček," vysvětluje David Vurma, CEO konzultační společnosti Acomware.

10:01
Čerpací stanice v ČR mají v době „koronavirové krize“ rekordní marže

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dramaticky zlevnily, přesto nedrží krok s historickým pádem cen ropy na světovém trhu. Cena benzínu Natural 95 se snížila z 31,06 koruny na 30,09, tedy o 97 haléřů. Nafta zlevnila z 30,60 na 29,73 koruny za litr, tedy o 87 haléřů. Nafta včera zaznamenala nejvýraznější jednodenní zlevnění od 12. prosince 2014, když „přes noc“ zlevnila o 23 haléřů. Benzín zaznamenal předevčírem své nejvýraznější zlevnění od 12. prosince 2014, když se ze dne na den jeho cena jednoho jeho litru propadla hned o 30 haléřů. Sesuv cen pohonných hmot bude pokračovat i v nadcházejícím týdnu.

Benzín je přitom nyní nejlevnější od září 2017, nafta zase od března 2018.

Konkurenční tlak a zprávy z médií postupně čerpadláře přimějí k tomu, že dále zlevní a ztenčí si své marže, které jsou nyní enormní. Běžně se marže čerpacích stanic pohybují kolem dvou až 2,50 koruny na litr benzínu či nafty. Nyní jsou tyto marže i více než dvojnásobné. Sítě čerpacích stanic, které dlouhodobě uplatňují politiku nízkých marží kolem 40 až 80 haléřů na litr (např. Tank Ono), nyní už prodávají jak benzín, tak naftu za méně než 25 korun na litr. Přitom průměrná cena se dle CCS včera pohybovala kolem třiceti korun za litr. Část pump samozřejmě ještě doprodává starší, dráže nakoupené zásoby, avšak zdaleka ne všechny z těch, které stále i nyní stanovují cenu nad 30 korunami na litr.

Komentář od ekonoma Lukáše Kovandy.

10:04
Stav nouze zpřísňuje tresty i za prohřešky při podnikání

Od minulého týdne platí v Česku nouzový stav. To znamená, že vláda může lidem omezit jejich svobody − například volný pohyb −, jindy státem garantované. Stav nouze ale také zostřuje tresty za některé trestné činy. Nejde přitom zdaleka jen o ty, které souvisí se zdravím, jako je šíření nakažlivé nemoci. Zpřísňují se i tresty za krádež, falšování účetnictví či podvod.

Celý text si můžete přečíst zde: Stav nouze zpřísňuje tresty i za prohřešky při podnikání.

10:06
Kia Motors přeruší výrobu ve své továrně na Slovensku

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors kvůli šíření nového koronaviru od pondělí přeruší výrobu. ČTK o tom dnes informoval její mluvčí Ján Žgravčák. Pozastavení produkce už tento týden ohlásily slovenské závody zbylých tří automobilek, které v zemi kompletují vozidla. Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska.

Továrna Kia Motors u Žiliny na severu Slovenska, která zaměstnává přes 3800 lidí, přeruší výrobu na dva týdny. Opatření se dotkne téměř všech zaměstnanců.

10:10
Lufthansa odstaví 95 procent letadel a nevyplatí dividendu

Německé aerolinky Lufthansa jsou kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nuceny odstavit zhruba 95 procent letadel. Řekl to dnes šéf společnosti Carsten Spohr, když představoval výsledky hospodaření za loňský rok. Upozornil zároveň, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Lufthansa už přijala více opatření, chce zkrátit pracovní dobu a zatím nebude vyplácet dividendy.

"Šíření koronaviru přivedlo globální ekonomiku i naši společnost do nebývalého stavu nouze," uvedl Spohr. "V současnosti nikdo nedokáže předpovědět důsledky," dodal. Skupina Lufthansa se podle něj soustředí na repatriační lety a na udržení dodavatelských řetězců pro jiná odvětví.

10:12
Zaměstnanci TPCA dostanou po dobu odstávky 85 procent platu

Zaměstnanci automobilky Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) budou po dobu odstávky výroby kvůli pandemii koronaviru kompenzováni kombinací 85 procent platu a přesunutím směn na dobu po odstávce, řekl dnes ČTK mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. Výroba v TPCA se zastavila ve středu před půlnocí.

Zaměstnanci tak za některé neodpracované naplánované směny dostanou 85 procent platu, část směn se jim může přesunout na dobu, kdy bude TPCA opět vyrábět. Zaměstnanci poté budou za tyto směny odměněni v plné výši.

10:18
Jak se chovat při nákupu?

Svaz obchodu a průmyslu ČR vydal přehlednou grafiku k informacím o tom, jak se chovat při nakupování.

SOCR ASR Jak se chovat pL TM i nA kupu A4

10:21
Velký zájem hlásí on-line lékárny

"Příchodem koronaviru do ČR se průměrná návštěvnost zvedla cca trojnásobně a na této hodnotě se drží již třetím týdnem," uvedl Damir Špoljarič, CEO společnosti vshosting~. Nápor na největší české lékárny v současné době převyšuje návštěvnost u celé řady velkých e-shopů v době jejich špičky, kterou představují zejména Vánoce, ale i Black Friday.

Průměrný počet kliků v období mezi lednem a listopadem u jedné z největších lékáren je běžně zhruba 400 za vteřinu. V období Black Friday a Vánoc se hodnota zvýšuje na průměrných 550 kliků za vteřinu, což je nárůst o 37,5 %. Při současném provozu ovšem počty kliků dosahují téměř 1600 za vteřinu. To znamená, že počty kliků se aktuálně snadno vyšplhají i přes sto milionů denně.

10:36
Glosa Jana Bureše: Bude český záchranný balík stačit?

Reakce vlád a centrálních bank na prohlubující se ekonomické propady spojené s koronavirem neberou konce. Včera česká vláda oznámila dlouho očekávaný rozpočtový balík na boj s koronavirem. Celkový objem balíku (až 1 bilión korun) konečně odpovídá vážnosti situace. Je však otázka, zda přímá finanční pomoc (plánovaná na 100 miliard korun) nakonec nebude muset být vyšší.

Podniková sféra potřebuje rychle nejen záruky za úvěry (pravděpodobně skrze ČMZRB), ale zejména program náhrad za ušlé mzdy zaměstnanců, kteří dočasně musí zůstat doma nebo jednoduše nemají kvůli výpadkům poptávky co na práci (zavřená obchodní centra, cestovní kanceláře a další). A tady jednoduše 100 miliard nemusí stačit - pokud se bavíme o karanténních opatřeních přesahujících tři měsíce a rozumné kompenzaci pro všechny postižené zaměstnance, je třeba si dát stranou alespoň 200-300 miliardy korun. Vláda tedy bude muset sama napřímo do ekonomiky napumpovat výraznější objem peněz. Samotné záruky za úvěry nemusí být totiž dostatečným opatřením, protože řadu firem samy o sobě neodradí od masivních úsporných opatření včetně propouštění zaměstnanců, a to v nejméně vhodnou chvíli.

Jak se včera ukázalo v eurozóně, agresivní reakci se vlády a centrální banky stejně nevyhnou a čím dříve ji přijmou, tím lépe pro všechny. Evropská centrální banka včera výrazně navýšila celkový objem politiky kvantitativního uvolňování - na 750 miliard euro. Je jasné, že v uplynulém týdnu jako by ECB zaspala a nastartovala tak masivní výprodeje na některých slabších dluhopisových trzích, zejména pak v Itálii. Je však otázkou, zda ještě časem nebude muset rozvolnit omezení, která ji v tuto chvíli nařizují nakupovat dluhopisy v proporcích odpovídajících upsanému kapitálu a zakazují na jednotlivých národních trzích koupit více než třetinu dostupných dluhopisů. Italská vláda nakonec může na trzích potřebovat ještě agresivnější pomoc.

Autorem je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

10:45
Konec éry klidu, svět na dva roky zaplaví levná ropa

Po většinu loňského roku se cena ropy pohybovala kolem 60 dolarů za barel. Výkyvy směrem nahoru kvůli obavám z vypuknutí ozbrojeného konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem, který by ohrozil hlavní trasu pro ropné tankery v Perském zálivu, trvaly vždy pouze několik dní. 

Vždy se totiž jednalo pouze o jednorázové vlivy. Obchodníci s ropou se naopak mohli v posledních letech opřít o několik jistot. Světová poptávka po ropě se pohybovala kolem 100 milionů barelů denně a jejím významným tahounem byla i přes známky určitého ochlazení stále rostoucí čínská ekonomika.

Konec éry klidu, svět na dva roky zaplaví levná ropa.

10:46
Špičky nanotechnologií se opřely do výroby

Nanotechnologické firmy se rozhodly bojovat s nedostatkem ochranného zdravotnického materiálu v Česku. Od zítřka začnou společnosti Scimed Biotechnologies a InoCure vyrábět roušky s přidanými nanovlákny. Díky nim se sníží jejich propustnost pro vniknutí virů. Firmy plánují vyrobit až 150 kusů za hodinu. Vylepšené roušky budou dodávat primárně pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

 

11:05
Analýzy z České spořitelny: Co teď lze čekat od cen nemovitostí?

Jejich růst může být v blízké budoucnosti posilován mírným poklesem úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, který nejspíš nastane v nejbližších měsících v důsledku poklesu střednědobých mezibankovních sazeb (ponechme nyní stranou smysluplnost poklesu na tak nízké úrovně).

Sazby 5R korunového úrokového swapu od září 2019
Sazby 5R korunového úrokového swapu od září 2019
Foto: Bloomberg

Na druhé straně však propad ekonomiky v souvislosti s bojem proti nynější pandemii povede k nárůstu rizika nesplácení úvěrů, což bude tlačit banky k větší opatrnosti při poskytování úvěrů. Pokud je ovšem pravda, že – jak je občas slyšet – podíl zájemců o nemovitosti kupujících na hypotéku klesá, pak klesá i význam dění na hypotečním trhu pro ceny nemovitostí.

Dá se také očekávat pokles doposud silného sentimentu domácností, takže i samotní potenciální zájemci budou s koupí domu nebo bytu váhat více než doposud. Celkový dopad dění kolem nemoci COVID-19 na ceny nemovitostí tak bude nejspíš směrem k pomalejšímu růstu, nepůjde však o žádný dramatický zlom.

Autorem je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa.

11:16
Mattoni podpořila zdravotníky
11:20
Poptávka po taxi klesla o desítky procent, ubývají i řidiči

Současná krize kolem šíření koronaviru výrazně omezila poptávku po jízdách taxislužeb. V posledních dnech se jejich provoz snížil o vysoké desítky procent. Řada řidičů přestala jezdit úplně. Mnohé firmy proto kompenzují výpadky tržeb rozvozem jídla a zboží. Vyplývá to z informací firem pro ČTK. Úřady dosud evidují dva případy taxikářů, kteří se koronavirem nakazili. Oba šoféři jezdící pro společnost Uber jsou ve vážném stavu.

"Cestuje se daleko méně, není už totiž ani moc kam," uvedl Jiří Kvasnička z AAA Taxi. Přesné vyčíslení úbytku zákazníků se podle něj složitě odhaduje, protože březen každoročně patří k obdobím, kdy se zájem zákazníků snižuje, ovšem ne tak výrazně jako nyní. Propad objednávek je v současné době odhadem více než o polovinu nižší.

11:23
Komentář Jana Štětky: Na co nezapomenout, až se bude účtovat po koronaviru

Koronavirová epidemie je v plném proudu. Jedno opatření střídá druhé, statistiky jsou v pohybu, večer neplatí to, co platilo ráno. Proto raději zaznamenejme, na co by se nemělo zapomenout, až se začne po zrušení všech karantén účtovat. Vládní koalice Andreje Babiše totiž sčítání zisků v plánu evidentně má, jinak by potíže kolem nákazy řešila věcně, a ne politicky, s chvástáním v každé větě. Až to někdy připomíná tanečky minulého režimu kolem "zvládání" havárie v Černobylu.

Přečtěte si celý komentář Jana Štětky.

11:26
Berlín podpoří drobné podnikatele 40 miliardami eur

Německá vláda podle magazínu Spiegel počítá s tím, že drobným podnikatelům, na které dopadne epidemie způsobená novým koronavirem, pomůže souborem opatření za 40 miliard eur (1,1 bilionu Kč). Agentura DPA tvrdí, že celkový objem těchto opatření může dosáhnout až 50 miliard eur. Podle Spiegelu to každopádně bude znamenat, že rozpočet už nebude bez deficitu, jak tomu bylo vždy od roku 2014.

Deset miliard eur bude podle magazínu k dispozici osobám samostatně výdělečně činným a drobným podnikatelům jako přímá podpora. Dalších 30 miliard eur pak bude určeno na půjčky

11:30
Penta vynaloží na boj s koronavirem 400 milionů

Skupina Penta Investments vynaloží na boj s koronavirem 400 milionů korun. Peníze použije na nákup speciálního materiálu a ochranných pomůcek, na pořízení rychlých testů na Covid-19 a na okamžité investice do nutných úprav svých zdravotnických zařízení a lékáren. ČTK to řekl mluvčí Ivo Mravinac.

"Musíme zabezpečit naše lidi v nemocnicích i lékárnách, aby mohli pomáhat ostatním. Pracují za extrémních podmínek, stejně jako všichni zdravotníci v zemi si zasluhují obdiv a úctu. Pokud se nám podaří dostat do republiky všechen objednaný materiál, poskytneme část i státním zařízením. Určitě jim tak přenecháme ten, který se přiděluje anebo velmi obtížně získává tady v republice," uvedl spolumajitel Penty Marek Dospiva.

11:35
Deutsche Bank: Německá ekonomika letos klesne až o pět procent

Německá ekonomika v letošním roce kvůli pandemii způsobené novým koronavirem vykáže propad o čtyři až pět procent. Ve svém aktualizovaném výhledu to dnes uvedl finanční ústav Deutsche Bank. U průmyslové výroby pak čeká největší německá banka nyní propad až o deset procent. Poklesu hrubého domácího produktu (HDP) se letos podle analytiků banky nevyhnou ani Spojené státy a Japonsko.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá i řada českých firem.

"Omezující opatření a (přechodné) uzavření továren dosáhly za pár dnů úrovně, která ukazuje na výrazně silnější propad v prvním pololetí, než se původně zdálo," poznamenal hlavní ekonom Deutsche Bank Stefan Schneider. Připomněl, že doposud počítal na letošní rok s poklesem HDP o jedno až dvě procenta.

11:41
Čína kvůli koronaviru vykáže nejslabší růst od 70. let

Analytici výrazně snížili odhady vývoje hrubého domácího produktu (HDP) Číny za první čtvrtletí i za celý letošní rok. Nyní čekají, že kvůli nemoci COVID-19 bude výkon druhé největší ekonomiky světa nejhorší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976. Informovala o tom agentura Reuters.

Většina analytiků nyní počítá za první čtvrtletí s poklesem HDP. Jejich odhady meziročního poklesu se pohybují od 4,2 procenta po 16 procent. Své odhady prudce snížili po údajích o aktivitě za leden a únor. Předtím většina z nich počítala s růstem kolem HDP dvou procent, nejhorší odhady počítaly s poklesem o dvě procenta nebo se stagnací.

Za celý rok většina oslovených analytiků počítá s růstem, ten však podle nich bude výrazně pod loňskými 6,1 procenta. Pouze analytici společnosti Capital Economics očekávají pokles i za celý rok, a to o tři procenta. Nejoptimističtější prognóza analytiků Standard Chartered počítá s růstem o čtyři procenta.

11:48
ERÚ vyzval kvůli viru dodavatele ke shovívavosti vůči klientům

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval všechny účastníky energetického trhu, aby při řešení možných problémů se zákazníky i ostatními účastníky trhu přihlíželi k omezením vyvolaným pandemií nemoci COVID-19. Úřad to dnes uvedl na svém webu. U drobných spotřebitelů hrozí podle něj zejména potíže s opožděnými platbami.

"Zákon sice zaručuje spotřebitelům, že pokud nedodrží své smluvní povinnosti vůči dodavateli energie v důsledku zásahu vyšší moci, neměla by jim za takové pochybení hrozit náhrada škody. Nicméně mohou být nadále vystaveni smluvní sankci, a to i v případech, kdy například nemohli odeslat platbu v hotovosti kvůli uzavřené pobočce pošty, karanténě či z jiného relevantního důvodu," uvedl dnes energetický úřad.

ERÚ doporučuje zákazníkům s dodavatelem komunikovat a o problému ho co nejdříve informovat.

11:59
Ifo: Kvůli pandemii může HDP Německa klesnout o šest procent

Německá ekonomika by kvůli krizi vyvolané koronavirem letos mohla klesnout až o šest procent. Uvedl to dnes šéf vlivného hospodářského institutu Ifo Clemens Fuest. Institut zveřejnil index podnikatelské nálady v Německu, jehož hodnota za březen se propadla na nejhorší úroveň od roku 2009. Největší evropská ekonomika podle Fuesta míří do recese.

"Nadcházející vývoj velmi závisí na tom, jak se bude pandemie vyvíjet," konstatoval Fuest. "Teď se nabízejí dva scénáře. Podle toho opravdu příznivého ekonomika v roce 2020 klesne o 1,5 procenta," řekl. Tento odhad podle něj vychází ze slabého snížení produkce. "Podle druhého scénáře, v němž bude produkce omezena výrazně, se ekonomika sníží o šest procent," dodal.

Index důvěry za březen podle Ifo klesl na 87,7 z únorových 96 bodů. "Znamená to nejvýraznější pokles od roku 1991. Index se tak dostává na nejnižší úroveň od srpna 2009," uvedl Fuest. "Německá ekonomika směřuje do recese," dodal.

12:02
Technologie mají sílu omezit ekonomické škody epidemie koronaviru, říká Pavel Kysilka

Dopady koronavirové epidemie mohou podle ekonoma Pavla Kysilky dotlačit byznys k zásadní změně chování, a to nikoliv jen na přechodnou dobu, ale na trvalo. Nejenom k rozšíření práce s daty na dálku a videokonferencím nahrazujícím služební cesty, ale i k novým modelům fungování firem či nabídce nových technologií, služeb a obchodních modelů. Současně je potřeba počítat s krajní možností, že ekonomika na nějaký čas přejde do hibernačního stavu a stát později bude muset pomoci s jejím rozhýbáním. A protože se to týká celého světa, není možné vyloučit globální recesi.

Celý rozhovor s ekonomem Pavlem Kysilkou si můžete přečíst zde.

12:29
HDP se může propadnout o pět až osm procent

Odbory odhadují, že pokud koronavirová krize potrvá čtvrt roku, propadne se český hrubý domácí produkt (HDP) o pět až osm procent. O práci by mohlo přijít 400 tisíc až 450 tisíc lidí. Na tiskové konfrenci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to dnes řekl předák centrály Josef Středula. Odbory požadují po vládě rychlá opatření na podporu zaměstnanců, firem a živnostníků, aby se ekonomika udržela v chodu.

"Krize již nastala. Pokud někdo hovoří o udržení výroby, tak je to iluze. Jestliže někdo teď hovoří o rozpočtové odpovědnosti, tak žije v jiném století," uvedl Středula. Dodal, že Dánsko, Německo, Rakousko či USA počítají s masivní podporou svého hospodářství. "Při přepočtu amerických výdajů (na české podmínky) by přímé vládní investice měly činit minimálně 300 miliard korun," podotkl Středula. Zamýšlenou přímou vládní podporu sto miliard, o které se zmínil ve středu premiér Andrej Babiš (ANO), označil za nedostatečnou.

12:44
Gumárny Saar Gummi od pondělí omezí výrobu

Gumárny Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, které patří k evropským lídrům výroby pryžových těsnění do aut, od pondělí 23. března omezí výrobu. Firma také přibližně 15 procent z 1150 pracovníků propustí, především půjde o agenturní zaměstnance. Důvodem je zastavení či omezení výroby u zákazníků firmy v souvislosti s epidemií nemoci Covid-19. ČTK to dnes řekl generální ředitel firmy Jan Tichý. Podnik patří k největším zaměstnavatelům na Náchodsku.

12:46
Global Payments: Lidé nyní platí kartou v e-shopech o pět procent více

Epidemie koronaviru zkomplikovala Čechům nakupování v kamenných prodejnách, o to více začali utrácet přes internet. Každý den nyní Češi zaplatí kartou v e-shopech asi 67 milionů korun, o pět procent více než před nákazou. Vyplývá to z údajů zpracovatele plateb Global Payments, přes jejíž platební bránu projde přes 60 procent plateb v českých e-shopech.

V současnosti Češi zaplatí kartou v kamenných obchodech přes terminály Global Payments každý den okolo 300 milionů korun, naprostou většinu za potraviny. V době před epidemií koronaviru se tato částka v maloobchodu pohybovala okolo půl miliardy korun denně.

13:06
Rozhovor s Oliverem Dlouhým v Respektu
13:30
Continental Barum kvůli koronaviru přeruší výrobu pneumatik

Otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum chystá kvůli koronaviru odstávku výroby. Továrna bude stát o nadcházejícím víkendu, poté pojede v omezeném režimu a mimořádná odstávka potrvá od 28. března do Velikonoc. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Regina Feiferlíková. Continental Barum je největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji, pracuje v něm asi 5100 lidí.

"Je to preventivní opatření vedení firmy a koncernu Continental z důvodu nákazy i z důvodu omezení odběratelů, automobilek," uvedla mluvčí. Odstávka je podle ní domluvená i s odbory.

13:45
Hartmann či Vetropack odstávku neplánují, minimalizují rizika

Firmy, které dělají výrobky nezbytné pro základní fungování společnosti v době nákazy nemocí Covid-19, dělají vše pro to, aby výroba dál fungovala v plném režimu. Na jižní Moravě jsou jimi například výrobce zdravotnických potřeb Hartmann-Rico z Veverské Bítýšky na Brněnsku či sklárna Vetropack z Kyjova na Hodonínsku, která dodává sklenice a lahve pro potravinářský průmysl. Obě společnosti mají také zpracované a nyní aktualizované krizové plány pro případ, že by výroba nemohla jet naplno, řekli ČTK zástupci těchto firem.

13:52
Firmy dostanou více času na splnění ohlašovací povinnosti v životním prostředí

Firmy a instituce budou mít více času na splnění ohlašovací povinnosti v životním prostředí. Ta se týká například roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru elektroodpadu, baterií a pneumatik, údajů o odpadech či množství některých znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požádalo Českou inspekci životního prostředí a úřady, aby do konce června upustily od ukládání pokut. Resort sám nemá pravomoc původní termíny plošně odložit. MŽP to dnes oznámilo v tiskové zprávě.

"Uvědomujeme si, že v současné situaci nejsou mnohé subjekty, ať ze soukromé či veřejné sféry, schopny z objektivních důvodů splnit řadu administrativních povinností v zákonem stanoveném termínu. Proto jsme instruovali Českou inspekci životního prostředí, aby za nesplnění ohlašovacích povinností, které dopadají na subjekty v měsících březen a duben 2020, neukládala až do 30. června letošního roku žádné sankce," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

14:01
Prusa Research: 3D tiskárny mohou vyrábět ochranné štíty nebo brýle

Firma Prusa Research zabývající se 3D tiskem začala pracovat na výrobě ochranných pomůcek potřebných pro boj s koronavirem. Nejprve se společnost zaměřila na obličejové štíty, které používají lékaři k ochraně očí a tváře. "Během tří dnů jsme vyzkoušeli desítky vývojových verzí, vyrobili jsme dva prototypy ke schválení na Ministerstvu zdravotnictví a dokonce jsme se potkali i s ministrem Adamem Vojtěchem," uvedla firma na svých webových stránkách. "Dnes vám konečně můžeme oznámit, že jsme začali s produkcí prototypů," dodává. První kusy nejprve budou testovány a odborníci je musí schválit.

Dále plánuje Prusa Research pracovat na ochranných brýlích. "Díky naší 3D tiskové farmě, která je s 500 tiskárnami největší na světě, jsme schopni vyrobit 800 kusů za den," uvedla společnost. Jeden kus by měl stát vyjít na asi dvacet korun. "Na začátek věnujeme 10 tisíc kusů českému Ministerstvu zdravotnictví a začneme shánět další materiál," píše na webu. 

14:03
Kovosvit zvažuje omezení výroby

Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí zaznamenala kvůli koronaviru nižší zájem o své stroje. Vedení podniku se 490 zaměstnanci zatím zvažuje případné omezení výroby. Firmě scházejí roušky, které si objednala již dříve, ale dosud nedorazily. V areálu jsou dezinfekční gely, nakládka a vykládka kamionů je bezkontaktní, řidič při ní neopustí kabinu. Z domova nyní pracuje asi pětina, tedy 100 zaměstnanců.

14:20
Experti: Pandemie způsobila největší odstávku průmyslu od 40. let

Historici a odborníci mají za to, že odstávka těžkého průmyslu vyvolaná současnou pandemií koronaviru nemá obdoby od 40. let minulého století. Po odvětvích, která se zaměřují na služby, se krize přesouvá po obou stranách Atlantiku na výrobu. Dřívější odstávky průmyslu v Číně se projevily v dodavatelských řetězcích po celém světě. Provoz v posledních dvou týdnech začaly zastavovat či omezovat automobilky v Evropě i ve Spojených státech a je možné, že světové hospodářství už je v recesi. Píše o tom agentura Bloomberg.

Timothy Guinnane, který se na Yaleově univerzitě zabývá hospodářskými dějinami, je toho názoru, že lepší paralelu představuje období po roce 1945, zejména poválečné Německo, "kde se na pár měsíců zastavila celá země".

Bloomberg v kontextu nynější odstávky připomíná, že už loňský rok nebyl kvůli americko-čínské obchodní válce pro mnoho výrobců po celém světě příznivý.

Cesta vpřed, tedy to, co bude následovat, se jeví pochmurně, poznamenává Bloomberg. Průmyslová výroba v Číně se v lednu a únoru podle oficiální dat meziročně snížila o 15,7 procenta. Analytici i vláda v Pekingu teď očekávají nejpomalejší hospodářský růst od roku 1976, kdy zemřel Mao Ce-tug a skončila kulturní revoluce.

14:28
Heureka.cz: Lidé se zásobili činkami, kupují i investiční stříbro

Češi se v posledních dnech v souvislosti s vyhlášením stavu nouze a později karantény zásobili zbožím pro udržování kondice v domácím prostředí. Velký zájem mají i o herní konzole a televize. Prodeje vzrostly rovněž u domácích pekáren, fenoménem se staly šicí stroje. Prodeje rostly i v případě investičního stříbra a zlata. Vyplývá to z dat nákupního rádce a srovnávače cen Heureka.cz.

14:55
Čína kvůli koronaviru vykáže nejslabší růst od 70. let, míní analytici

Analytici výrazně snížili odhady vývoje hrubého domácího produktu (HDP) Číny za první čtvrtletí i za celý letošní rok. Nyní čekají, že kvůli nemoci Covid-19 bude výkon druhé největší ekonomiky světa nejhorší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976. 

Za celý rok většina oslovených analytiků počítá s hospodářským růstem, ten ale podle nich bude výrazně pod loňskými 6,1 procenta. Pouze analytici společnosti Capital Economics očekávají pokles i za celý rok, a to o tři procenta. Nejoptimističtější prognóza analytiků Standard Chartered počítá s růstem o čtyři procenta.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 procenta, což bylo nejpomaleji za 29 let. O rok dříve HDP Číny vykázal růst o 6,6 procenta.

Informované zdroje agentuře Reuters řekly, že Čína kvůli očekávanému poklesu ekonomiky připravuje stimulační opatření na oživení ekonomiky za biliony jüanů (biliony Kč). Zřejmě také sníží svůj cíl růstu.

15:00
Ceny ropy se po třídenním poklesu zvyšují, mohou za to opatření na podporu ekonomiky

Po třídenním poklesu, za kterým stály dopady koronaviru na ekonomiku i boj o tržní podíl mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, se dnes ceny ropy zvyšují. Severomořský Brent si kolem 14:30 SEČ připisoval 4,2 procenta na 25,92 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst dokonce o 10,3 procenta na 22,46 dolaru za barel.

Ve středu cena Brentu klesla až na 24,52 USD, což představuje nejnižší úroveň od roku 2003. Za necelé dva týdny zlevnil Brent zhruba o polovinu, upozornila agentura Reuters.

K zastavení poklesu cen přispěla opatření na podporu ekonomiky, která kvůli koronaviru ohlašují centrální banky a vlády po celém světě. Podle analytiků bude ale zdražování pravděpodobně jen dočasné, protože ceny ropy tlačí dolů i krach dohody o omezení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC), Ruskem a několika dalšími těžaři.

15:19
Odpovědi na ekonomické otázky v souvislosti s koronavirem

Světová ekonomika čelí šoku, jaký tu ještě v moderní historii nebyl. Burzy jsou jako na houpačce, protože nikdo dopředu neví, jak se bude koronavirová pandemie vyvíjet. Jestli potrvá týdny, měsíce, nebo bude boj pokračovat ještě příští rok. Stejně zaskočení jsou i ekonomové a rychle se snaží přijít s odpověďmi na nejpalčivější otázky. HN přinášejí proto přehled odpovědí na otázky, co se může dít, jak ekonomiku zachránit a jak se dá nyní situace využít.

15:41
Koronavirus pomůže e-shopům, ale uškodí službám, tvrdí analytici

Nynější pandemická situace pomůže poskytovatelům internetu a IT řešení, on-line obchodníkům a on-line médiím, drobným výrobcům čehokoli, co se nějakou dobu nedováželo z Číny, Itálie nebo Francie, lékárnám a prodejcům ochranných pomůcek. Naopak uškodí poskytovatelům osobních služeb, realitním kancelářím, developerům, autosalonům, čerpacím stanicím či podnikatelům v ubytování a cestování. Shodli se na tom anylytici oslovení ČTK.

"Karanténa zásadně ovlivní, až omezí chování lidí. Lidé byli zvyklí žít aktivní život, zčásti mimo domácnost. Nyní, v důsledku vládních nařízení, se musí co nejvíce zdržovat doma, nemohou také nakupovat off-line nic jiného než jídlo, drogerii a v lékárnách," řekl dnes analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

16:01
Fed se dohodl s devíti centrálními bankami na swapových operacích, chce zmírnit napětí na trzích

Americká centrální banka (Fed) se dohodla s dalšími devíti zahraničními centrálními bankami na swapových operacích, v jejichž rámci od nich bude přijímat cizí měny a poskytovat za ně dolary.

Fed dnes oznámil, že cílem opatření je pomoci uspokojit poptávku po dolarech a zmírnit napětí na finančních trzích, za kterým stojí obavy z ekonomických dopadů koronaviru.

Fed už má trvalé dohody o měnových swapech s pěti jinými centrálními bankami, včetně Evropské centrální banky (ECB). Nové dohody umožní centrálním bankám v Austrálii, Brazílii, Jižní Koreji, Mexiku, Singapuru, Švédsku, Dánsku, Norsku a na Novém Zélandu získat až 450 miliard dolarů (11,5 bilionu korun).

16:08
Britská centrální banka znovu snižuje sazby, chce zmírnit dopady krize

Britská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu na 0,1 procenta, což je nejníže v historii. Teprve před týdnem přitom Bank of England úrok snížila o půl procentního bodu na 0,25 procenta, aby zmírnila negativní dopady krize kolem koronaviru na ekonomiku.

Banka dnes také uvedla, že prohloubí nákupy dluhopisů, aby tak posílila likviditu.

Měnový výbor banky dnes rozhodl jednomyslně. Svůj krok zdůvodnil snahou pomoci britským podnikům a domácnostem plnit finanční závazky v situaci, kdy je globální ekonomika kvůli krizi ochromena.

16:41
Tržby sázkových kanceláří proti průměru klesly o desítky procent

Denní objem tržeb u provozovatelů kurzových sázek proti průměru klesl o desítky procent. Po ukončení nebo přerušení velké většiny soutěží na celém světě společnosti zařazují méně atraktivní soutěže, například fotbalovou ligu v Nigérii.

Rozšiřují také nabídku e-sportů. O víkendu sice zavřely kamenné pobočky, na nich se však neuzavírá ani desetina sázek. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří, které dnes ČTK oslovila.

"Od víkendu, kdy byla odložena nebo zrušena většina prestižních fotbalových a hokejových soutěží, zaznamenáváme pokles náběrů v řádech desítek procent denních tržeb v porovnaní s běžným obdobím. Věříme, že se situace brzy vrátí do normálního stavu," uvedl mluvčí Tipsportu Václav Sochor.

16:42
Ani výrazně slabší koruna nemusí exportérům pomoci, její oslabení ale tlumí náraz

Kurz české měny v posledních týdnech prudce padal. Důvodem jsou obavy investorů na světových finančních trzích z dopadů koronaviru na světovou ekonomiku. Vůči euru je nyní koruna na nejnižších úrovních od roku 2015, vůči dolaru pak od roku 2017. Podle ekonomů bude mít takový vývoj dopad na české podniky a také na ceny v obchodech. HN přinášejí podrobnosti.

17:16
Pražská burza po několika ztrátách posílila

Pražská burza po několika ztrátách v řadě dnes posílila. Index PX stoupl o 2,72 procenta na 709,15 bodu. Nejvýrazněji, skoro o 13 procent, zdražily akcie softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Dnešní posílení ale smazalo jen malou část dosavadních ztrát. Burza se v posledních týdnech kvůli obavám z šíření nového typu koronaviru propadla postupně až na nejslabší hodnoty za posledních 11 let. Zhruba od poloviny února, kdy postupný propad začal, se index PX snížil o více než třetinu.

17:31
Náhrady mezd firmám by stát vyšly na 7,1 miliardy

Ministerstvo práce předpokládá, že jeho program podpory zaměstnanosti k omezení dopadů nákazy koronavirem by mohl rozpočet vyjít na 7,1 miliardy korun. Stát by sumu poskytl na mzdy firmám za dobu karantény, nařízeného uzavření provozů či kvůli poklesu poptávky.

Resort to uvedl ve svém návrhu čtyřměsíčního programu s pěti druhy kompenzací. Dnes by plán měla projednávat vláda. Odbory a zaměstnavatelé ho podpořili.

"Program spočívá v kompenzaci mzdových nákladů, či jejich části v podobě náhrad mezd nebo platů zaměstnancům za dobu překážek v práci, vyvolaných karanténou či mimořádnými opatřeními souvisejícími se šířením nákazy COVID-19 jak v ČR, tak v zahraničí," uvedlo ministerstvo práce.

17:58
Dolar roste třetí den za sebou, těží z obav z koronaviru

Americký dolar dnes roste třetí den za sebou - poptávku po něm vyvolávají obavy z dopadů nového koronaviru na ekonomiku.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti dalších světových měn, přidával kolem 17:30 SEČ 1,1 procenta na 102,26 bodu. Za celý týden vyrostl dolarový index o tři procenta.

Výrazně dnes k dolaru oslabuje euro. Ztrácí na něj 2,1 procenta na 1,0689 USD. Středeční oznámení Evropské centrální banky, že začne nakupovat dluhopisy a další aktiva v objemu 750 miliard eur (20,9 bilionu korun), investory k nákupům nepřesvědčilo.

18:04
Ratingová agentura Moody's chystá rozsáhlé zhoršování ratingů firem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's provádí globální přehodnocení úvěrové spolehlivosti podniků s ohledem na pandemii koronaviru i na prudký pokles cen ropy.

První rozsáhlá vlna snížení firemních ratingů by mohla přijít již v příštích dnech. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na přední analytičky Moody's.

"Provádíme globální revizi ratingů ovlivněných virem," uvedly analytičky Anne Van Praaghová a Christina Padgettová. "Do konce týdne tu budeme mít značné množství ratingových úprav," dodaly.

Tyto úpravy se podle nich budou týkat celých skupin podniků či odvětví.

18:37
Komentář: Kdo zaplatí stamiliardy na podporu ekonomiky?

Začalo to vlastně docela nenápadně. Zákaz velkých akcí, omezená pracovní doba restaurací a hospod, v zásadě nic vážného. Že se něco skutečně děje, začalo být jasné ve chvíli, kdy byla vyhlášena karanténa a zavřely se všechny restaurace a většina obchodů. I tak to stále vypadalo, že rychlé půjčky, navýšení ošetřovného či odklad daní mohou situaci alespoň kapku vylepšit a pořešit. Více si přečtěte v tomto komentáři Julie Hrstkové.

19:05
Pojišťovny uhradí kvůli koronaviru péči, mohou i zvýšit zálohy

Zdravotní pojišťovny jsou připraveny lékařům a zdravotnickým zařízením plně uhradit léčbu nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. V současné mimořádné situaci nebudou krátit zálohové platby, v individuálních případech mohou naopak navýšit zálohy u těch, kteří teď kvůli koronaviru čelí zvýšeným nákladům.

Zástupci všech sedmi pojišťoven, které v Česku fungují, se na tom shodli na dnešním jednání na ministerstvu zdravotnictví.

"Zálohové platby pro lékaře poskytující i v současných podmínkách potřebnou zdravotní péči nebudou kráceny a zdravotní pojišťovny jsou v individuálních případech připraveny i k navýšení zálohových plateb u těch poskytovatelů, kteří čelí zvýšeným nákladům v souvislosti s COVID-19," informovala ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

19:37
Evropské akcie posílily, ve středu zaznamenaly zásadní propad

Evropské akcie po středečním poklesu posílily, k růstu přispěla nová opatření britské centrální banky na podporu ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 si dnes připsal 2,91 procenta na 287,80 bodu.

Ve středu se kvůli obavám z dopadů koronaviru na ekonomiku propadl o téměř čtyři procenta a uzavřel na nejnižší úrovni za bezmála sedm let.

Dnešní růst smazal pouze malou část ztrát, které index utrpěl v posledních týdnech. Jeho hodnota již klesla o více než třetinu z rekordního maxima, na které vystoupila minulý měsíc, upozornila agentura Reuters.

20:07
Firmy zasažené nákazou zažádaly o pomoc přesahující 10 miliard

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) přijala za tři dny od spuštění programu Úvěr Covid zhruba 3200 žádostí v objemu přes deset miliard korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ČMZRB Marie Lafantová.

Řada žádostí ale podle ní nesplňuje dané podmínky.

Program na bezúročné půjčky připravilo s ČMZRB ministerstvo průmyslu a obchodu. Vláda do něj nejprve vyčlenila 600 milionů korun, následně přidala miliardu. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ve středu uvedl, že ČMZRB dostane na program dalších deset miliard korun, které do něj ministerstvo přesune z operačních programů EU.

20:48
Stát uhradí náhrady mezd a platů lidí v karanténě

Výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v nařízené karanténě kvůli šíření koronaviru proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít. 

Schválila to dnes vláda. Po jejím jednání to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Opatření má zmírnit dopady koronavirové krize na firmy a instituce a bránit propouštění. Program ministerstva práce podpořily odbory, Svaz průmyslu a dopravy či Hospodářská komora. 

Všechna nová vládní opatření si můžete přečíst zde.

21:20
Ratingová agentura Fitch snížila odhad růstu polské ekonomiky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes kvůli koronaviru snížila odhad letošního růstu polské ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 3,3 procenta.

V příštím roce nicméně počítá se zrychlením růstu hrubého domácího produktu (HDP) Polska na 3,2 procenta, informovala polská tisková agentura PAP.

Pandemie koronaviru podle agentury Fitch v Polsku sníží spotřebitelské výdaje, investice i růst domácí poptávky. "V roce 2021 se hospodářský růst vrátí na 3,2 procenta díky oživení soukromé spotřeby a investic," uvedla Fitch ve své dnešní zprávě.

22:00
Akcie v USA posilují díky vládním opatřením na pomoc ekonomice

Akcie ve Spojených státech dnes po nedávných hlubokých propadech dokázaly uzavřít obchodování se zisky. Podpořila je další nouzová opatření světových vlád na pomoc ekonomice a finančním trhům. Ta mají odvrátit hlubokou a dlouhotrvající recesi, kterou by mohla vyvolat krize kolem šíření nového koronaviru.

Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes přidal 0,95 procenta a uzavřel na 20 087,40 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,47 procenta na 2409,41 bodu.

Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,30 procenta na 7150,58 bodu. Dnešní zisky přesto zdaleka nedokázaly vyrovnat ztráty, jaké hlavní americké indexy utrpěly za poslední měsíc.

22:30
Ministr Havlíček uvádí, kde lze zakoupit roušky či látky k jejich výrobě
23:00
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž věnovaná ekonomickým událostem spojených se šířením koronaviru končí. Děkujeme za pozornost, dění budeme sledovat opět zítra.

07:09
On-line reportáž pokračuje

Dobrý ráno,

i dnes vás vítáme u pokračování ekonomické on-line reportáže.

07:09
Videokonference G7

Kvůli šíření nového typu koronaviru zrušil americký prezident Donald Trump summit hospodářsky nejvyspělejších zemí G7, který se měl uskutečnit v červnu v rezidenci Camp David. S odvoláním na Bílý dům o tom dnes informovala agentura Reuters, podle které se lídři USA, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Itálie, Británie a zástupce Evropské unie spojí místo toho prostřednictvím videokonference.

07:23
Podcast HN: Přežije ekonomika?

Ekonomika přežije všechno. Pokud šok nebude extrémní, tak na něj během dvou tří let můžeme zapomenout, říká ekonom Vilém Semerák. Odborník CERGE-EI na mezinárodní obchod to říká i s vědomím toho, že současné ekonomické modely mají slabiny a nedokážou přesně predikovat dopady krize způsobené koronavirem na další vývoj světového hospodářství. Jisté paralely pak můžeme vysledovat z historie. Z toho, jak se státy zotavovaly z pandemií a epidemií dříve.

Poslechnětě si podcast HN: Ekonomika přežije všechno. Zotavila se ze středověkého moru, zvládne i pandemii, říká ekonom Semerák.

07:38
Komentář Julie Hrstkové: Jak udělat z krize "velkej mejdan"

Zhruba deset až patnáct dní nás čeká od zastavení ekonomiky. Podniky postupně zavírají své brány, dopravci přecházejí na prázdninový režim, školy i většina obchodů a služeb jsou zavřené, pusté ulice sem tam brázdí postava v roušce. Co se stane potom, nikdo neví. Celý komentář Julie Hrstkové si můžete přečíst zde.

08:14
Vláda pomůže firmám, které musely zavřít

Stát bude přispívat na mzdy zaměstnanců obchodů nebo restaurací, které jsou od minulého víkendu zavřené kvůli rozhodnutí vlády. Tito lidé mají aktuálně nárok na plnou mzdu. Stát jim přes úřady práce vyplatí 80 procent výdělku, zbytek zaplatí zaměstnavatel. 

08:44
Opozice navrhuje odklad rozšíření EET

Šestice opozičních stran předložila ve sněmovně návrh, který odkládá rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) na všechna zbývající odvětví. Zatímco takzvaná třetí a čtvrtá fáze má začít k 1. květnu, poslanci chtějí její spuštění odložit na 1. leden příštího roku. Důvodem je současná pandemie nového typu koronaviru. Pod novelou zákona o evidenci tržeb je podepsáno 14 poslanců z řad Pirátů, TOP 09, SPD, KDU-ČSL, ODS a STAN.

08:59
Sklárna Moser propustila 50 zaměstnanců

Světoznámá sklárna Moser musela kvůli dopadům krize způsobené koronavirem propustit padesátku ze svých zhruba 300 zaměstnanců. Omezená je i výroba a část zaměstnanců zůstává doma. Sdělil to mediální zástupce firmy Tomáš Hečko. 

09:12
Firma DF Partner začala vyrábět desinfekci

Společnost DF Partner z Neubuzi na Zlínsku, která dodává na trh autochemii a autokosmetiku značky Sheron, zahájila v tomto týdnu výrobu dezinfekce Anti-COVID. Pro stát jí vyrobí desítky tisíc litrů. Prostředek vzniká podle specifikací Světové zdravotnické organizace. Hubí široké spektrum bakterií, plísní a virů, ale především nový koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, sdělila dnes firma ČTK v tiskové zprávě.

09:16
Portál pro firmy, které chtějí pomoci v boji proti koronaviru

Firmy, které chtějí státu pomoci v boji proti koronaviru, mohou své nabídky hlásit na server CoVpoint. Cílem portálu je získat co nejvíce nabídek materiálu a služeb, které budou znamenat rychlou a účinnou pomoc. Na zprovoznění webu dnes na twitteru upozornil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. CoVpoint vznikl z iniciativy ministerstva průmyslu a obchodu, agentur CzechInvest a CzechTrade a za podpory Svazu průmyslu a dopravy.

09:21
Klesla důvěra v ekonomiku
09:30
Důvěra v ekonomiku je nejnižší od roku 2013

Důvěra v českou ekonomiku v březnu meziměsíčně klesla o 3,2 bodu na 94,4 bodu, nejvíce od listopadu 2011. Níže byl indikátor důvěry naposledy v říjnu 2013. Proti únoru byli skeptičtější spotřebitelé i podnikatelé. S předstihem o tom dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data z konjunkturálního průzkumu představují první signál o dopadu opatření v souvislosti se šířením koronaviru na národní hospodářství.

09:33
Nedůvěra v ekonomiku panuje mezi podnikateli i spotřebiteli

Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku snížila ve všech odvětvích kromě stavebnictví, kde stagnovala. V průmyslu dokonce klesla nejvýrazněji od únoru 2009 a to přesto, že relativně velká část respondentů podle statistiků dotazník vyplnila začátkem měsíce, kdy se situace v souvislosti s šířením koronaviru nemusela jevit natolik kritická.

I spotřebitelé byli pesimističtí. Ekonomickou situaci a její výhled hodnotili v březnu nejhůře za uplynulých šest let. "Mezi spotřebiteli rezonovaly ze všeho nejvíce obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace a také jejich vlastní finanční situace," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

09:57
Akcie v EU zpevňují

Akcie na západoevropských trzích dnes navázaly na solidní čtvrteční vývoj a vykazují svižný růst. Notnou měrou k němu přispívá optimismus ohledně postupu velkých centrálních bank, které snižují základní úrokové sazby a zavádějí nouzová opatření, aby zmírnily dopady krize kolem šíření koronaviru na ekonomiky jednotlivých zemí.

10:07
Rozpočtová rada: Je třeba rychlá reakce rozpočtové politiky státu

Pro překonání situace související s šířením koronaviru je potřebná rychlá a dostatečně masivní reakce rozpočtové politiky státu, která si vyžádá změnu zákona o státním rozpočtu. Uvedla to dnes Národní rozpočtová rada. Výhodou České republiky podle rady je, že proti jiným zemím EU má relativně nízkou úroveň veřejného dluhu. ČR tak má poměrně velký prostor pro stimul ekonomiky ze strany státního rozpočtu, dodala rada.

Rada upozornila, že v současné mimořádné situaci lze podle zákona o pravidlech rozpočtové zodpovědnosti překročit hraniční hodnoty deficitu veřejných rozpočtů, které stanovuje zákon. Veřejné finance ČR jsou přitom v posledních letech v přebytku.

10:10
Mars Wrigley Confectionery omezila výrobu

Společnost Mars Wrigley Confectionery ve čtvrtek omezila výrobu na jedné lince v továrně na cukrovinky v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku. Důvodem je potvrzené onemocnění koronavirem u jednoho ze spolupracovníků ve výrobě. Lidé, kteří s ním přišli na pracovišti do rizikového kontaktu, nastoupili do domácí karantény, všichni byli bez příznaků onemocnění. Celkově se opatření dotklo 25 pracovníků, informovala dnes firma ČTK.

10:20
Aerolinky ustupují od možnosti refundace letenek, spíše budou vystavovat vouchery

Dopravci postupně ustupují od možnosti stoprocentní refundace letenek i u letů, které byly vlivem současné situace ve světě a omezením jednotlivých států zrušeny. "V tuto chvíli postupně dopravci přechází k variantě vystavení voucherů, poukazů na letenku ve stejné hodnotě do určitého období, případně i s otevřenou možností čerpání," uvedla ředitelka Letenek od Student Agency Věra Janičinová.

"V současnosti doporučuji lidem trpělivost, jak prodejci letenek, tak samotní dopravci jsou aktuálně zcela zahlceni vyřizováním změn a storen letenek," dodává. Nejvíce podle ní teď potřebují pomoc ti cestující, kteří se nacházejí v destinacích, kam odcestovali. "Bohužel je nyní více a více komplikované dostat všechny zpět do ČR. Situaci významně ztěžuje neustále se měnící aktuálnost provozovaných letů a pravidla pro vstup do jednotlivých zemí," říká Janičinová.

10:23
Stát zastavil program zvýhodněných půjček pro firmy

Českomoravská záruční a rozvojová banka zastavila program s názvem COVID. Do něhož vyčlenila pět miliard korun na bezúročné úvěry pro podnikatele. Informaci uvedl server E15. "Banka praskala ve švech," uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček. To bylo také důvodem zastavení programu. Nejedná se však o poslední možnost takových půjček. Například již včera vznikl program s názvem COVID 2, do něhož vláda dala dalších pět miliard.

10:31
Komentář Jana Bureše: Česká vláda chce pomoci s udržením pracovních míst, bude to stačit?

Česká vláda dál ladí balík ekonomické pomoci. Stát uhradí ze sto procent zaměstnavatelům výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v karanténě (zaměstnanci dostávají v takovém případě 60 procent své mzdy). Pokud někdo z důvodu nařízení vlády musí provozovnu kvůli epidemii uzavřít, vláda uhradí podnikům 80 procent z náhrady mzdy (která v takovém případě dosahuje sto procent předešlé mzdy). Podrobnější informace zde

Tato opatření jsou bezesporu krok správným směrem. Otázka je, zda budou v současné krizi stačit. Čeká nás alespoň krátkodobě masivní ekonomický propad. Dočasné ztráty kvůli výpadkům poptávky nebo subdodávek ponesou i podniky, které se přímo nepotýkají s nuceným uzavřením provozoven.

Situace je proto spíše zralá na dočasnou plošnou podporu zaměstnanosti - do programu na dotaci pracovních míst by se v průběhu mimořádných opatření mohly přihlásit všechny podniky (byť by podpora nemusela být v takovém případě tak štědrá). Na to by si však stát musel vyhradit vyšší prostředky.

Autorem komnetáře je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

10:34
Filmová tvorba klesne o 75 procent, ztráty budou stamilionové

Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku. ČTK to dnes za asociaci sdělila Martina Reková.

APA připomíná, že investice do výroby audiovizuálních děl na území ČR směřují pouze ze 40 procent do filmových profesí, 60 procent pak putuje do nefilmových odvětví. Svou práci tak nyní kromě producentů, režisérů, kameramanů nebo herců nemůže vykonávat také celá řada nefilmových profesí.

10:42
Ekonomové: Světová ekonomika už je v recesi

Světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v recesi. Myslí si to 31 z celkových 41 ekonomů, mezi nimiž si tento týden udělala v Evropě a ve Spojených státech anketu agentura Reuters. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 procenta. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 procenta.

V lednu, tedy ještě před současnými problémy s koronavirem, vyšla z obdobné ankety hodnota globálního růstu o 3,1 procenta. Při tom nynějším dotazování uváděli ekonomové pro hrubý domácí produkt (HDP) světa hodnoty od minus dvě procenta do plus 2,7 procenta.

10:45
Data o důvěře v ekonomiku vyznívají ještě dobře, bude hůř, tvrdí analytici

Dnešní data o důvěře v ekonomiku v březnu vyznívají ještě poměrně optimisticky, protože neodrážejí zhoršení situace z posledních dnů. Drastický propad tak lze čekat v průzkumu za duben, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Průzkum k důvěře Český statistický úřad provedl v první polovině března. Obecně ale podle ekonomů indikátor potvrzuje jasný obrat vývoje ekonomiky.

10:56
Objem pirátského stahování na internetu vzrostl o 165 procent

Objem stahování pirátských kopií filmů a seriálů na internetu tento týden vzrostl až o 165 procent, minulý týden byl nárůst proti normálu zhruba o dvě pětiny. Vyplývá to z informací distribuční firmy Axocom. Důvodem jsou podle firmy opatření proti šíření koronaviru, zejména zavřené školy, a také fakt, že více lidí zůstává doma. Stahování podporuje i to, že se televize kvůli omezení vlastní tvorby uchylují k reprízám.

Podle ředitelky firmy Axocom Eriky Luzsiczy není překvapením, že mezi nejžádanější tituly patří filmové hity a oscarové snímky z poslední doby. Na ně se zaměřili i ti, kteří by standardně šli do kina. Velmi stahované jsou i seriály.

11:25
Siemensu už se podařilo téměř plně obnovit provoz v Číně

Německé průmyslové společnosti Siemens už se podařilo téměř plně obnovit provoz v továrnách v Číně, který musela firma omezit kvůli šíření koronaviru. Uvedl to dnes generální ředitel Joe Kaeser. Továrny v Číně mají na výnosech celého koncernu zhruba desetinový podíl.

Závody firmy nyní fungují na 95 procent výkonu před vypuknutím epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem. Celosvětově jsou otevřeny všechny továrny Siemensu vyjma dvou, dodal Kaeser. Firma působí i v České republice.

11:48
Vapiano je na pokraji krachu

V kritické situaci se nachází německý řetězec restaurací Vapiano. Důvodem je nedostatek hotovosti způsobený situací okolo nového koronaviru. Firma musela uzavřít po celém světě skoro všechny ze svých více než 230 restaurací, včetně tří v Praze. Firma, která se zaměřuje na italskou kuchyni, tak nyní negeneruje téměř žádné tržby. Naopak musí platit mzdy, pronájmy a další provozní náklady. Podle vedení hodlá společnost Vapiano, co nejdříve požádat německou vládu o finanční pomoc.

Vývoj kurzu akcií firmy Vapiano:

11:51
Kterých profesí se omezení týkají nejvíce?

Dopady jsou podle serveru Profesia viditelné zejména v sektoru gastronomických služeb, kde restauracím hrozí ztráty v desítkách miliard. Mnohé z nich již propustily většinu personálu, zejména číšníky. Některé restaurace se snaží situaci zvládnout prodejem s sebou, ale stejně podle aktuálních údajů aspoň omezeně funguje jen každý čtvrtý nebo pátý podnik. Důsledky uzavření restaurací ale dopadají i na jejich dodavatele, například malé pivovary.

"V nelehké situaci jsou i lidé, kteří pracovali v hotelech a ubytovacích zařízeních, službách spojených s turistickým ruchem nebo v kultuře. V návaznosti na téměř totální utlumení dálkové dopravy se ocitají v problémech i zaměstnanci společností zaměřených na dopravu osob – leteckých, autobusových i železničních přepravců," říká Michal Novák z pracovního portálů Profesia. Jenom snížení počtu turistů z destinací Itálie, Jižní Korea a Čína o 50 procent ohrozí podle odhadů odborného magazínu Horeka až 8000 pracovních míst.

11:54
Pro drobné živnostníky mohou mít omezení likvidační dopad

Podle odhadů ekonomického portálu Roklen24 vypadne příjem v současné době 412 tisícům pracujících, přičemž zejména v oblasti maloobchodu, restaurací a služeb jsou velkou měrou zastoupení drobní živnostníci a pracovníci na IČO, uvedla ve své tiskové zprávě Profesia. 

Většina drobných živnostníků a pracovníků na IČO přitom nevytváří takové zisky, které by jim umožnily dlouhodobější přerušení činnosti, takže lze očekávat, že současná situace bude pro mnohé z nich likvidační.

11:58
Firmy hledají pro své lidi jiné uplatnění, uvádí Profesia

Některé společnosti se ale snaží své lidi udržet a nabídnout jim uplatnění jinde, uvedla ve své tiskové zprávě Profesia. Například restaurace využívají číšníky a barmany v rozvážkových službách, prodavači z kamenných prodejen vypomáhají při vyskladnění a distribuci v e-shopech.

Neotřelým způsobem podle Profesia řeší situaci například iniciativa platformy StartupJobs, která startupovým firmám nabízí možnost sdílet zaměstnance – ulevit těm, které se ocitly ve finančních problémech a využít jejich lidi tam, kde potřebují růst.

12:02
V některých firmách podle Profesia probíhá aktivní nábor

"Například e-shopy aktuálně nabírají nové pracovníky pro vyskladnění, distribuci i komunikaci s klienty, aby byly schopné uspokojit zájem nakupujících. Personální posily hledají logistické firmy a přepravci, a samozřejmě řetězce, které prodávají potraviny, dále drogerie a lékárny. Nábor neumdlévá ani ve stavebnictví, kde komplikuje situaci omezení volného pohybu zahraničních pracovníků. Další zaměstnance by přivítaly samozřejmě i záchranné a policejní složky, zdravotnická zařízení a hygienická služba, zde je ale předpokladem příslušné vzdělání nebo zkušenost v oboru," říká Michal Novák z Profesia.cz.

12:05
Počítače pomáhají hledat lék
12:18
Firma GAN dodává a montuje termokamery, které lidem měří teplotu

Společnost GAN z Uherského Hradiště patřící do skupiny Synot začala tento týden na trh dodávat termokamery, které lidem měří teplotu. Podnik zajišťuje i jejich montáž. Přijal už více než deset objednávek, mezi hlavní odběratele patří potravinářské firmy a zdravotnická zařízení, řekl dnes ČTK výkonný ředitel firmy Vlastimil Koutník.

Zařízení dovážené z Číny zajišťuje bezdotykové a bezobslužné měření teploty lidem, kteří vcházejí do budov s větší koncentrací osob, a to pomocí moderního termokamerového systému. Snižuje tedy riziko kontaktu s případným nakaženým novým typem koronaviru.

12:19
Ceny ropy díky vládním opatřením na pomoc ekonomikám rostou

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Náladu na trhu zlepšují zprávy od vlád předních ekonomik světa, které oznamují masivní finanční pomoc svým ekonomikám. Americký prezident Donald Trump také naznačil, že by mohl zasáhnout do cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.

Cena severomořské ropy Brent kolem 11:30 SEČ vykazovala růst o 6,2 procenta a pohybovala se kolem 30,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 7,7 procenta na 27,17 dolaru za barel.

12:40
Unie zváží podporu koronabondům, uvedla Von der Leyenová

Evropská komise (EK) je připravena zvážit podporu společné emisi dluhopisů za celou eurozónu, kterými by pomohla zmírnit masivní dopady krize způsobené novým koronavirem. Řekla to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni poznamenal, že k takovému účelu by se nejvíce hodil Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který by takzvané koronabondy mohl vydávat.

12:41
Pilotům British Airways na tři měsíce klesne mzda

Piloti britské letecké společnosti British Airways si v dubnu a květnu musejí vybrat vždy po dvou týdnech neplacené dovolené. Po dobu tří měsíců jim také bude snížena základní mzda. S odvoláním na obsah dopisu adresovaného pilotům to dnes uvedla agentura Reuters. Některým aerolinkám, po jejichž službách je z obav před nákazou koronavirem teď slabá poptávka, dochází hotovost. Ruší lety nebo odstavují letadla, zaměstnance pak buď propouštějí nebo posílají na nucenou dovolenou.

12:58
Výrobce automobilových světel Koito končí provoz

Výrobce automobilových světel Koito Czech (KCZ) dočasně ukončí provoz. Důvodem je nedostatečný odbyt výrobků v souvislosti s koncem výroby některých automobilek v důsledku koronavirové epidemie. Doma zůstane většina z 1300 zaměstnanců. ČTK to dnes řekl manažer firmy Zdeněk Šíma. Pracovníky o ukončení výroby společnost informovala na svém webu a prostřednictvím facebooku.

13:08
Hamé neomezuje výrobu v kunovickém závodě

Před třemi dny společnost Hamé, která vyrábí paštiky, dětskou výživu nebo dochucovadla oznámila, že jeden z jejich zaměstnanců v kunovickém závodě je nakažený koronavirem. K omezení výroby ale nakonec nedošlo. "Jako výrobce potravin cítíme v této složité době obrovskou odpovědnost vůči celé společnosti. Proto se snažíme dělat maximum, abychom vyráběli všechny potraviny v dostatečném množství pro občany Česka," říká Milan Linka, mluvčí společnosti Orkla, která Hamé vlastní.

"Dodržují se přísná pravidla pro provádění hygieny zaměstnanců a sanitace pracoviště. Všem zaměstnancům se měří teplota, všichni musí nosit ochranné pomůcky, včetně roušek. Všechny naše ostatní závody pracují také v plném provozu," odává Linka, mluvčí společnosti Orkla, která Hamé vlastní. 

13:20
Schodek rozpočtu letos přesáhne 100 miliard korun, uvedla Schillerová

Schodek státního rozpočtu v letošním roce kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku překročí 100 miliard korun. České televizi to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Již ve čtvrtek ministerstvo informovalo, že počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu na letošní rok, který je naplánován na 40 miliard korun, o desítky miliard korun. Úřad tehdy uvedl, že novelu zákona o státním rozpočtu představí v řádu dnů.

Schodek přes 100 miliard korun vykázal státní rozpočet naposledy za rok 2012, a to 101 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

13:21
Firma Lime pozastavila půjčování elektrokoloběžek v Praze

Společnost Lime z důvodu šíření nákazy novým typem koronaviru dočasně zastavila půjčování sdílených elektrokoloběžek v zasažených světových městech včetně Prahy. Firma to uvedla na webu a ČTK to potvrdila mluvčí společnosti pro střední a východní Evropu Darya Skobeleva. Opatření podle ní začalo platit ihned, společnost bude situaci monitorovat a službu chce opět spustit ihned, jak to bude možné.

13:26
Regiojet využívá zaměstnance v omezené míře

Vlakový a autobusový doprace Regiojet zaměstnává kolem tří tisíc lidí v Česku, na Slovensku, v Rakousku a Německu. Lidé, které nyní firma nepotřebuje, jsou na dovolené nebo čerpají takzvané ošetřovné na člena rodiny, případně mají nemocenskou kvůli karanténě.

" Zatím zajišťujeme stále kolem 55 procent našich vlakových spojů na klíčových trasách. Zároveň například pro ministerstvo zahraničí zajišťujeme provoz autobusů stahujících zpět do České republiky občany ze zahraničí," uvádí Aleš Ondrůj, mluvčí firmy. O propouštění Regiojet podle něj neuvažuje. "Zaměstnanci by měli mít jistotu, že s nimi počítáme," dodává Ondrůj.

13:30
Swietelsky Rail práce nepřerušila, odložená je jen oprava metra

Společnost Swietelsky Rail CZ nemusela zatím kvůli koronaviru zastavit nebo přerušit žádnou ze železničních staveb. Pouze Dopravní podnik hlavního města Prahy odložil plánovanou třídenní velikonoční výluku, při níž měla firma na lince C měnit dřevěné pražce za betonové. Firma omezila porady, zaměstnance, jichž má kolem 120, vybavila ochrannými pomůckami. Mezi významné stavby, na nichž nyní pracuje, je modernizace železniční trati z Oldřichova u Duchcova do Bíliny. ČTK to řekl mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

13:37
Ceny bytů by kvůli koronaviru mohly někde klesnout

Ceny bytů v Česku by mohly kvůli opatřením proti šíření koronaviru klesnout, především v méně atraktivních lokalitách. Důvodem je hlavně očekávané snížení poptávky. Pokles však zřejmě bude malý a přechodný. Uvedla to většina analytiků, které dnes ČTK oslovila. Oslabená koruna by podle nich naopak mohla přilákat zahraniční investory.

13:45
Koronavirová krize dopadá na influencery, přicházejí o statisícové zakázky

Omezení svých provozů, dopadá i na influencery, osobnosti, které s firmami spolupracují na propagaci jejich zboží a služeb na sociálních sítích. Podniky zřejmě v této době přiškrcují rozpočty na marekting. "Za posledních pět dní jsme se setkali s masivním rušením kampaní. Naši klienti z různých sektorů, jako je kosmetika, cestování, či móda, kampaně odkládají, protože některé v tuto chvíli opravdu nedávají smysl a na jiné mají aktuálně zmrazené rozpočty," tvrdí Tereza Salte, zakladatela agentury Elite Bloggers.

Číslo zrušených kampaní každý den velmi rychle roste. Aktuálně podniky zrušily či odložily přes dvacet spoluprací s influencery pod touto agenturou v hodnotě přes 1,5 milionu korun. "Situaci komplikuje i fakt, že nepřichází nové platby za již proběhnuté kampaně, které jsou po době splatnosti," míní Salte.

Agentura se nyní snaží přizpůsobit momentální situaci, oslovuje nové klienty a rozšiřuje spolupráci s e-shopy a službami, které dnes jako jedny z mála fungují. 

13:45
Norská centrální banka snížila úrok na rekordní minimum

Norská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,25 procenta a uvedla, že náklady na úroky mohou dál klesat. Banka se tak snaží zmírnit ekonomický dopad šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem. Teprve minulý týden přitom banka oznámila snížení sazeb o půl procentního bodu. Guvernér Oeystein Olsen prohlásil, že norská ekonomika je ve stavu nouze.

Banka v dnešním prohlášení uvedla, že od minulého týdne se ekonomická situace v zemi dál zhoršuje. Rozhodnutí měnového výboru o dalším snížení úroků bylo jednomyslné.

14:21
Liberecké Denso omezuje výrobu, zvažuje uzavření závodu

Liberecký výrobce klimatizací Denso Manufacturing Czech omezuje výrobu. Vedení společnosti zvažuje uzavření závodu. Firma specializovaná na výrobu klimatizačních jednotek pro auta, chladičů a ventilátorů, patří v Libereckém kraji k největším zaměstnavatelům. O omezování výroby informovala dnes na stránkách www.denso.cz. V souvislosti se zastavením výroby ve Škodě Auto a dalších automobilkách kvůli pandemii koronaviru nebude asi Denso jediný dodavatel v Libereckém kraji, který v příštích dnech omezí či zastaví výrobu.

14:24
Kvůli koronaviru má problém 90 procent firem

V souvislosti s koronavirem registruje už 90 procent firem problémy, necelá třetina řeší potíže s cash flow. Pokud by současný stav trval déle než tři měsíce, vážný problém s udržením společnosti by mělo zhruba 70 procent tuzemských podniků. Vyplývá to z průzkumu podnikatelských asociací mezi 200 firmami. Data na dnešní videokonferenci představil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Průzkum dále ukázal, že téměř polovina společností se potýká s nedostatečnou poptávkou, dvě pětiny firem mají potíže s distribucí, 30 procent společností řeší problémy s cash flow. V případě zlepšení situace jsou firmy dle reakcí schopné obnovit provoz za několik dní.

14:30
Svaz průmyslu vyzývá vládu, aby nastartovala kurzabeit
14:57
Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby urychleně schválila kurzarbeit

Zástupci zaměstnavatelů vyzvali dnes vládu, aby nejpozději o víkendu schválila pravidla kurzarbeitu pro firmy, na které dopadla koronavirová krize. Opatření podle nich zabrání propouštění a rušení výroby. Na tiskové videokonferenci to dnes řekli viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

15:05
Při pandemii koronaviru zatím neplatí, že když akcie klesají, zlato roste

"V průběhu pandemie koronaviru jsme byli svědky poklesu hodnoty akcií o desítky procent. Zlato se ukázalo jako výrazně stabilnější aktivum, přesto jeho hodnota klesla," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček s tím, že propady na zlatě byly výrazně mírnější, ale přesto znatelné. Zdlvodňuje to tím, že v době razantního poklesu na trzích investoři potřebovali peníze, aby mohli vypořádat ztrátové pozice a udržet klíčové finanční toky, a proto začali prodávat zlato.

V minulém týdnu se zlato běžně obchodovalo nad úrovní 1 650 dolarů za troyskou unci. V tomto týdnu kleslo pod 1 500 dolarů za troyskou unci. V dlouhodobějším hledisku by cena zlata mohla opět vzrůst, protože centrální banky po celém světě uvolňují měnovou politiku. Peníze budou ztrácet na své hodnotě, což může podpořit růst ceny zlata.

15:12
Agentura CzechTrade nabízí firmám do odvolání poradenství zdarma

Státní agentura na podporu obchodu CzechTrade v souvislosti s problémy způsobenými šířením Covid-19 začala ode dneška do odvolání nabízet českým firmám bezplatné exportní poradenství v 58 zemích. Poplatky zruší také u rozjednaných zakázek. Zástupci agentury mohou podnikům pomoct při řešení potíží s dopravou zboží, prověřením trhu nebo analýzou konkurence.

17:13
Počet žádostí o přechod na kurzarbeit v Německu raketově stoupl

Počet firemních žádostí o přechod na zkrácenou pracovní dobu, tzv. kurzarbeit, v Německu kvůli dopadům koronaviru raketově stoupl. Úmysl zkrátit zaměstnancům pracovní dobu a zažádat o pomoc stát tento týden v zemi oznámilo 76 700 společností. 

O možnost přejít na kurzarbeit, tedy zkrátit pracovní dobu a dostávat od státu příspěvek na mzdy zaměstnanců, žádají vládu i čeští zaměstnavatelé. Dnes ji vyzvali, aby nejpozději o víkendu schválila pravidla kurzarbeitu pro firmy, na které dopadla koronavirová krize. Opatření podle nich zabrání propouštění a rušení výroby.

17:19
Koruna dnes smazala část ztrát z končícího týdne

Česká měna dnes díky optimismu na trhu smazala část ztrát z končícího týdne. Vůči euru posílila téměř o 30 haléřů na 27,35 Kč/EUR, k dolaru zpevnila o víc než 20 haléřů na 25,60 Kč/USD.  "Říct, že koruna dneska posiluje, je sice fakticky pravda, ale současně to zní jako výsměch po té alotrii, co předvedla v předešlých dnech," uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Předpokládá, že jde o krátkodobou korekci před dalšími ztrátami. "Ovšem - pokud do hry nevstoupí Česká národní banka s intervencemi. Čím bude koruna slabší, tím je riziko intervencí větší," doplnila.

Během týdne česká měna spadla k euru na nejslabší úroveň od června 2015, vůči dolaru byla nejslabší od ledna 2017.

17:30
ČEPRO rozveze prvních 70 tisíc litrů dezinfekce

Společnost ČEPRO dnes začala vydávat prvních 70 tisíc litrů dezinfekce, které vyrobila ve svém skladu ve Šlapanově. . Firma je schopna v dalším období vyrobit až 90 tisíc litrů dezinfekce denně. V plánu je kromě velkých nádrží na 1000 litrů zahájení stáčení do 5l a 25l barelů a pokud se podaří uspokojit veškerou poptávku státu, bude zbylé množství k dispozici pro firmy a občany.

17:39
Pražská burza dnes posilovala podruhé za sebou, během týdne propadla o 12 procent

Pražská burza posilovala podruhé v řadě, dnes ještě výrazněji než ve čtvrtek. Index PX vzrostl o 4,18 procenta na 738,8 bodu. Z hlavních emisí ztrácely jen akcie telekomunikační společnosti O2, naopak výrazně posilovaly zejména mediální CME a technologická společnost Avast. 

Zisky z posledních dvou dní ale jen mírně snížily předchozí ztráty. Akcie na pražské burze během uplynulého týdne propadly, index PX klesl o 11,7 procenta. Je to nejnižší hodnota od recese v roce 2009. Od začátku roku už index PX ztrácí téměř 34 procent.

18:07
Kovanda: Deficit 100 miliard je utopie, bude mezi 200-300 miliardami

Hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda se domnívá, že už nyní je zřejmé, že deficit státního rozpočtu bude mnohem vyšší než ministesrtvem předpokládaných 100 miliard. "Ministerstvo financí uvádí, že schodek státního rozpočtu ČR dosáhne za letošní rok úrovně přesahující 100 miliard korun. Už v tuto chvíli musí být zřejmé, že důležitou roli sehrává spíše slůvko přesahující než cifra 100 miliard. Ta je totiž uvedena jen proto, aby se skok z původního rozpočtovaného schodku, 40 miliard, nezdál až příliš velký. Sto miliard, to je prostě nyní již utopicky nízká suma, vzhledem k okolnostem. Dokud se veřejnost postupně připraví na to, že schodek bude minimálně v pásmu od 200 do 300 miliard, snáze novou realitu přijme. Opravdu, realistické je nyní předpokládat, že schodek se bude pohybovat kolem 250 miliard, v pesimistickém scénáři ovšem může převýšit i 300 miliard korun," myslí si Kovanda.

Česká ekonomika totiž podle něj minimálně měsíc poběží "na půl plynu". "Některé sektory, například turistický ruch, přitom budou zasažené celoročně, i kdyby se nakrásně situace kolem šíření koronavirové nákazy ještě před polovinou dubna vyjasnila a ekonomika se do konce května vrátila víceméně do běžného provozu," říká. Navíc je nutné počítat s ochromením zahraničního obchodu, zhoršením zahraničních dodávek do Česka, ale také se zhoršením odbytu na vývozních trzích.

"V krizovém roce 2009 odpovídal schodek státního rozpočtu zhruba 4,9 procenta hrubého domácího produktu. Pokud by byl schodek tak vysoký i letos, bude v absolutním vyjádření činit zhruba 285 miliard korun," dodává.

18:08
Češi se podle potravinářských řetězců přestali zásobovat potravinami

Nákupní návyky Čechů se vracejí k běžnému režimu. Výjimkou jsou objednávky v online supermarketech, které stále evidují enormní poptávku. E-shopy se zákazníkům ale snaží vycházet vstříc a rozšiřují časy rozvozů nebo shání další skladovací prostory. Internetový obchod Rohlik.cz má ve srovnání s lednem nyní o 35 procent více objednávek, uvedla mluvčí e-shopu Zdeňka Svoboda Kuhnová.

18:27
Dolar po nejnovějších krocích centrálních bank mírně slábne

Dolar po nejnovějších opatřeních hlavních světových centrálních bank mírně slábne - za týden by ale mohl posílit nejvíce od finanční krize z roku 2008. Dolarový index ztrácel kolem 17:45 SEČ 0,4 procenta na 102,37 bodu, za celý týden asi o čtyři procenta. V noci se vyšplhal až na téměř 103 body - své tříleté maximum, a vykázal tak největší - více než pětiprocentní - týdenní zisk od října 2008.

18:58
19:07
Čas pro nákup seniorů by podle Asociace českého tradičního obchodu neměl platit v malých obchodech

Doba vyhrazená pro nákupy lidí starších 65 let by podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) a skupiny COOP neměla platit pro malé prodejny. Výjimka by měla být udělena minimálně o víkendech, kdy mají obchody zkrácenou provozní dobu. K omezení pohybu a front v těchto malých obchodech podle předsedy AČTO Pavla Březiny stačí zachovat klid. 

Lukáš Němčík z COOPu upozornil, že nařízení způsobuje konflikty mezi staršími a mladšími zákazníky, které musí v některých případech řešit policie.

19:26
Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR není pro rušení slevových akcí v současné době reálný důvod

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vyzval vládu, aby zvážila rozhodnutí o zrušení slevových akcí. "Jde o opatření s možnými zásadními sociálními dopady na ekonomicky nejslabší vrstvu obyvatel, jejichž počet kvůli aktuální krizi zcela jistě poroste." uvedl ve svém dnešním prohlášení.

Změna času určeného pro nákupy seniorů se podle SOCR ukázala jako správná a není důvod se obávat, že senioři potraviny vykoupí.

19:47
Evropská komise navrhla uvolnit rozpočtová pravidla EU

Evropská komise dnes členským zemím bloku navrhla uvolnit rozpočtová pravidla Evropské unie, což vládám umožní snáze se vyrovnat s dopady koronavirové krize na jejich hospodářství. Oznámila to večer předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž tak Brusel vůbec poprvé využívá nouzovou klauzuli fiskálního Paktu stability a růstu.

Pakt zavazuje členské země udržovat státní dluh pod hranicí 60 procent HDP či jej snižovat. Rozpočtové deficity zároveň nesmějí překročit tři procenta. Zmíněná klauzule umožní zemím, které se dostanou do hospodářských potíží, tato pravidla dočasně uvolnit.

20:30
Akcie v EU opět posílily, podpořily je kroky centrálních bank

Akcie na západoevropských trzích druhý den za sebou posílily. Notnou měrou k tomu přispěl optimismus ohledně postupu velkých centrálních bank, které snižují základní úrokové sazby. Panevropský akciový index STOXX 600 se dnes zvýšil o 1,82 procenta na 293,04 bodu po čtvrtečním nárůstu o téměř tři procenta. Za celý týden se však snížil o zhruba dvě procenta, takže zaznamenal již pátý týdenní pokles za sebou.

21:01
Ceny ropy po počátečním růstu uzavřely se ztrátami

Ceny ropy dnes po počátečním růstu uzavřely s výraznými ztrátami. Pokles ceny ropy vykázaly už čtvrtý týden po sobě. Březen by se tak pro ropu mohl stát vůbec nejhorším měsícem v její historii. Cena severomořské ropy Brent v závěru vykázala ztrátu 5,2 procenta na 26,98 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila o 11,06 procenta na 22,53 dolaru za barel. Za celý týden vykázala WTI pokles o 29 procent - nejvíce od ledna 1991.

Analytici navíc upozorňují, že ropa ještě nemá to nejhorší za sebou. Ropu totiž výrazně ovlivní i cestovní omezení po celém světě, která sníží poptávku po pohonných hmotách, poznamenala agentura Reuters.

21:14
Americké akcie zažily nejhorší týden od roku 2008

Americké akcie kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru zažily nejhorší týden od roku 2008. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se propadl o více než 17 procent. Během samotného dnešního obchodování se Dow Jonesův index snížil o 4,55 procenta a uzavřel na 19 173,98 bodu. Investory znepokojily nové kroky, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru.

21:30
Vláda chce schodek státního rozpočtu směřovat na 200 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu chce vláda kvůli koronaviru směřovat na 200 miliard Kč, řekl premiér Andrej Babiš v ČT. O nárůstu deficitu Babiš hovořil v souvislosti s balíčkem na podporu malých a středních firem, zaměstnanců i živnostníků, který projedná vláda. "Ten balíček bude velká kombinace odložení daní, poskytnutí garancí a samozřejmě i dotací v rámci státního rozpočtu," řekl premiér. Podpora by podle něj měla jít také do rozpočtu ministerstva dopravy na výstavbu dálnic.