Fotbal mě nijak nepřitahuje a speciálně na ten český bych se asi díval, jen kdybych zatoužil zemřít nudou. Nemohl jsem si ale nevšimnout zprávy tvrdící, že umělá inteligence se chystá vstoupit i do této hry − a to zásadním způsobem.

Jistá nizozemská společnost prý vyvinula program s prvky umělé inteligence, který dokáže jednak vytipovat mladé hráče, kteří se časem vypracují na mezinárodní špičku, jednak analyzovat hru potenciálních soupeřů tak, aby trenér proti nim mohl zvolit zaručeně zdrcující taktiku. Fungovat to má tak, že na hřištích, kde se hrají národní ligy, jsou speciální kamery, které krmí daty výkonné počítače. Umělá inteligence tak analyzuje každý pohyb na hřišti a odpoví majiteli softwaru na jeho otázky. Už to prý dokonce funguje, takže program našel tři mladé hráče, z nichž se za pár let stanou fotbalové hvězdy.

Je to nepochybně úžasná zpráva (tedy když pomineme všetečné otázky, jestli je přítomnost takových kamer na stadionech po všech stránkách košer). Představte si třeba, že teď si budete moci koupit hráče, dokud je levný − a on se vám za pár let pěkně zhodnotí. Není to skvělé? A co teprve možnost mít soupeře přečteného ještě dřív, než nastoupí do hry! Tomu říkám sport pro 21. století − ale rezervy tu ještě vidím. Šlo by třeba vyvinout program sledující, kolik má majitel každého klubu prostředků na nákup příslušné techniky. Fanoušek by si tak ušetřil cesty na stadiony, protože počítač by mu už předem řekl výsledek zápasů.

Související