Zakladatel Microsoftu Bill Gates, exprezident USA Barack Obama, šéf Facebooku Mark Zuckerberg, technologický miliardář Elon Musk, bývalý ministr financí USA a exředitel Goldman Sachs Hank Paulson… To je jen drobná ukázka s široké palety známých a vlivných osobností hlavně z Ameriky, které podporují zavedení jednoho velmi radikálního ekonomického konceptu - univerzálního nepodmíněného příjmu. V jeho nejširším pojetí by každý obyvatel pobíral od státu měsíc co měsíc určitou dávku, třeba tisíc dolarů. A bylo by jedno, zda pracuje, či nikoli, jak je starý, zda má rodinu, jestli je bohatý, nebo chudý.

PRVNÍ ČÍSLO SPECIÁLU HOSPODÁŘSKÝCH NOVIN JE TU. VĚNUJE SE BUDOUCNOSTI ČESKA A NAJDETE V NĚM MIMO JINÉ:

Exkluzivní rozhovor s Václavem Smilem, česko-kanadským vědcem, jemuž naslouchá Bill Gates

Reportáž z továren budoucnosti

Příběhy výjimečných českých vědců a podnikatelů

Pohled zakladatele virtuální banky Revolut na budoucnost peněz

Anketu mezi předními experty na téma česká příroda v roce 2050

124 stran inspirativního čtení jen za 99 KčSpeciál

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Martin Pelc 29.10.2019 19:37
Jednoduchá řešení složitých problémů mají jedno úskalí - ignorují jemné detaily a nuance, které lze krátkodobě (1 - 2 generace) přehlížet, ale v dlouhodobém horizontu mohou vést (a historicky zpravidla i vedou) ke kumulaci jejich efektů a nakonec často převáží jakékoli krátkodobé výhody, které dané řešení zprvu přineslo. Vsadím se, že i komunismus v ČSR nevypadal ze začátku vůbec špatně. Kolektivní odpovědnost, na které koncept UBI stojí, podrývá schopnost rodičů dlouhodobě žijícich v tomto systému vychovávat odpovědné a nezávislé potomstvo - děti narozené a vyrůstající v prostředí, kde je normou nepracovat, se nebudou schopny (nebo s velkými obtížemi a nutností dodatečných investic) zapojit do pracovního procesu, což se dále přenese na jejich děti atd. Lidé velkou část svého chování a uvažováni zakládají na idolech a modelech z dětství (převážně rodiče). Tento devastující efekt lze již dnes pozorovat v indiánských rezervacích v USA, v černých ghettech apod. Kolektivní odpovědnost je jen vedlejší projev nadbytku individuální odpovědnosti - vůle lidí investovat nejenom do sebe, ale také do svého okolí (sdílené infrastruktury) a ostatních lidí (jejich nebo cizích dětí, sociálně slabých občanů, atd.). Bez dostatku individuální odpovědnosti (lidé nedokážou uživit ani sebe samé) nemůže kolektivní odpovědnost existovat a systém zkolabuje (kdo uplatí všechny ty daně?). Zvířata, která byla odchycena na svobodě a umístěna do ZOO, lze v dostatečně krátkém čase vypustit zpět a nic se nestane. Pokud je ale necháte doživotně v ZOO, tak jejich potomci už mimo ZOO nepřežijí (nelze je vypustit nebo s výraznými komplikacemi, náklady a omezeními). Pokud UBI nějak nepodchytí (nevyřeší) toto potenciální nebezpečí (což ovšem znamená, že už pak nebude moci být absolutně bezpodmínečné), tak se můžeme za několik generací dočkat velmi nepříjemných zklamání (nárůst procenta totálně závislých lidí nad akceptovatelnou mez, kolaps, smrt v masovém měřítku).
Martin Hrabal 29.10.2019 15:34
Bohužel, mnohé ekonomické omyly se vrací v různých obdobách i po mnoha letech, kdy byly vyvráceny. Např. omyl "stroje berou lidem práci", který vyvolával ničené strojů v továrnách před dávnými lety. Nyní se objevuje v podobě obav před robotizací. Nicméně automatizace zefektivňuje výrobu, zlevňuje produkci a ta se stává dostupnější více lidem. Naopak nepodmíněný příjem (jak se píše v úvodu "splněný socialistický sen") povede k poklesu produktivity, podpoře neproduktivních a neefektivních podniků a růstu cen. Nic nezaplatí stát, ale poplatníci.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru