Mezi dominantními obchodními centry a jejich druholigovými konkurenty v Česku se bude dále prohlubovat propast, pokud jde o jejich úspěšnost. V Brně se dá čekat díky větší konkurenci pokles kancelářských nájmů. V rozhovoru s HN to říká Richard Curran, generální ředitel české pobočky mezinárodní realitní a poradenské firmy CBRE.

HN: Zájem o investice do komerčních realit nepolevuje, jejich návratnost je však kvůli přetlaku poptávky a malému růstu nájmů nízká. Dá se v dohledné době očekávat obrat?

Investoři mají obrovské množství peněz, což platí globálně. Příležitosti ke koupi nemovitosti jsou ale čím dál omezenější. Domnívám se, že trh očekával zvýšení úrokových sazeb a následný růst výnosů. To se ale nestalo, úrokové sazby zůstaly nízko. A tak to zatím nejspíše zůstane. A třeba v USA nedávno došlo dokonce ke snížení úrokových sazeb.

Když slyšíme v Česku o prodejích komerčních nemovitostí s výnosem čtyři procenta a méně, pozdvihujeme obočí. Máme za to, že jde o mimořádnou transakci. Ale možná to tak není. Možná že v dohledné době to bude celkem slušný výnos, když vezmeme v úvahu, kolik peněz je na trhu, úrokové sazby jsou na nominální nule a nízké jsou i výnosy z dluhopisů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.