Růst německého vývozu v květnu o 1,1 procenta překonal očekávání, zotavit se z dubnového propadu o 3,4 procenta se mu ale nepodařilo. Vyplývá to z údajů spolkového statistického úřadu. Prognóze nedostál růst průmyslové produkce o 0,3 procenta. Ekonomové předpovídají zpomalení německého hospodářství ve druhém čtvrtletí. Největší evropskou ekonomiku ochlazují zejména obchodní spory a odchod Británie z Evropské unie.

Vývoj exportu předčil prognózu analytiků v průzkumu agentury Reuters. Ti předpovídali zvýšení 0,5 procenta.

Německý dovoz se v květnu snížil o 0,5 procenta po poklesu 0,9 procenta v dubnu; výsledkem bylo zvýšení aktiva obchodní bilance na 18,7 miliardy eur (475,6 miliardy korun) z 16,9 miliardy v předchozím měsíci.

Další data z poslední doby o vývoji německého průmyslu, dokládající například pokles strojírenských zakázek nebo snížení aktivity zpracovatelského sektoru, dokreslují neradostný výhled hospodářství. Statistický úřad uvedl, že průmyslová produkce v květnu stoupla o 0,3 procenta, zatímco analytici očekávali 0,4 procenta. V dubnu produkce klesla o 1,9 procenta.

"Nyní se zdá téměř jisté, že průmyslová produkce ve druhém čtvrtletí celkově poklesla, což přispívá k prudkému zpomalení růstu německého hrubého domácího produktu, ne-li k poklesu," uvedl ekonom společnosti Capital Economics Andrew Kenningham.

Německá ekonomika roste už deset let, německá centrální banka ale očekává za letošní druhé čtvrtletí mírný pokles. Loni se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let. Německo je největším obchodním partnerem Česka.

Skutečnost, že zpomalení ekonomiky začíná na německé firmy doléhat, dokládá i ve čtvrtek zveřejněná studie hospodářského institutu Ifo. Ten zjistil, že německé zpracovatelské podniky se chystají více využívat takzvaného kurzarbeitu. Jeho prostřednictvím se vláda snaží firmy přimět, aby místo propouštění raději zkracovaly pracovní dobu.

Problémy Německu způsobují obchodní spory, brexit i zhoršení výhledu globální ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Česká ekonomika německému oslabení zatím odolává

Vývoj tuzemského průmyslu zůstal v květnu pozitivní, i když se mu již zcela nevyhýbají známky oslabování zahraniční poptávky. Zatím ale německému oslabení odolává. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Horší časy se ale podle nich blíží. Průmyslová výroba v Česku v květnu mírně zpomalila meziroční růst na 3,2 procenta z dubnových 3,3 procenta. Přebytek zahraničního obchodu Česka v květnu meziročně stoupl o 17,2 miliardy na 24,4 miliardy korun. Kladně se na tom podepsalo mimo jiné obchodování s auty. Meziročně lepší výsledek vykázal rovněž obchod s ostatními dopravními prostředky (lodě, lokomotivy nebo letadla) nebo s rafinovanými ropnými produkty a chemikáliemi. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Produkce motorových vozidel se ve srovnání s loňským květnem zvýšila o 6,9 procenta. Výroba plastů vzrostla o 13,1 procenta a energetika o 6,1 procenta. "Pokles naopak zaznamenala výroba nápojů a strojů a dále i odvětví těžba a dobývání," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

Tržby v průmyslu v květnu meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 6,4 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz, byly vyšší o 7,5 procenta.

"Výsledky českého průmyslu v květnu do určité míry kontrastují se slabším výkonem Německa a zejména s předstihovými ukazateli, které již od prosince signalizují slabší vyhlídky a stále se zhoršují," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pro červen počítá meziročně s lehkým propadem průmyslové výroby, a to hlavně kvůli nižšímu počtu pracovních dní. Vývoj zakázek značí, že by si pro další měsíce mohl průmysl zachovat růst, byť poměrně malý, dodal.

"I když průzkumy nálad a zvláště pak indexy nákupních manažerů věští recesi, tvrdá data z reálné ekonomiky nic takového ani nenaznačují. Květnová čísla z českého průmyslu stále kontrastují s očekáváním a vlastně i s výsledky třeba německého průmyslu, který meziročně padá o 3,7 procenta," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Průmyslová výroba vzrostla především zásluhou automobilového průmyslu, který si připsal téměř sedmiprocentní zvýšení produkce. Potvrzuje se, že automobilky v posledních měsících dokázaly postupně vykrýt propad produkce z úvodu roku, podotkl.

Přes květnový pozitivní výsledek bude tuzemská průmyslová výroba v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u hlavních obchodních partnerů, upozornil analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Průmysl má vrchol hospodářského cyklu již za sebou a v nejbližších měsících bude růst produkce nadále utlumený. "V průměru za celý rok 2019 očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude podstatně nižší než v loňském roce, pouze mírně nad jedním procentem," odhadl.

Květnový růst takřka trojnásobně překonal očekávání trhu, který ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem 1,1 procenta, připomněl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. V trendovém pohledu je však podle něj ztráta dynamiky tuzemského průmyslu, k níž dochází již od první poloviny loňska, zřetelně patrná. Důvodem jsou obchodní války, hrozba tvrdého brexitu a zpomalení čínské a německé a globální ekonomiky, dodal.