Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v pátek oznámil, že brexitové rozhovory s vládou ztroskotaly. Jejich cílem bylo najít východisko ze současného patu kolem odchodu země z Evropské unie. Jednání zašla tak daleko, jak jen to bylo možné, ale nepodařilo se překonat vzájemné rozpory, napsal Corbyn v dopise premiérce Therese Mayové. Její mluvčí vzápětí potvrdil, že nová jednání s labouristy nejsou v plánu. Další postup podle něj vláda zvažuje. Podle britského tisku bude patrně následovat série testovacích hlasování v parlamentu.

Corbyn podle serveru Sky News rovněž poukázal na to, že kabinet je oslabený po čtvrtečním příslibu Mayové, že po červnovém hlasování o brexitové dohodě v Dolní sněmovně stanoví časový plán volby nového šéfa Konzervativní strany. "Postavení vlády je ještě nejistější a její autorita uvadla," uvedl Corbyn.

Rozhovory mezi labouristy a konzervativci začaly před šesti týdny, když Mayová v parlamentu potřetí prohrála hlasování o brexitové dohodě, kterou dojednala s EU. K hlavním labouristickým požadavkům patřila celní unie mezi Británií a EU a část opoziční strany požadovala také nové brexitové referendum.

Mayová chce brexitovou dohodu poslancům předložit znovu v červnu. Ve čtvrtek výbor konzervativních poslanců oznámil, že nehledě na výsledek hlasování pak Mayová určí harmonogram svého odchodu. BBC v pátek s odvoláním na své zdroje píše, že pokud poslanci dohodu o podmínkách odchodu z EU opět neschválí, Mayová rezignuje.

Bývalý britský ministr zahraničí a jedna z hlavních tváří kampaně za brexit Boris Johnson už ve čtvrtek oznámil, že bude kandidovat na funkci vůdce Konzervativní strany po premiérce Therese Mayové. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. "Samozřejmě, že do toho půjdu," řekl Johnson podle BBC na zasedání asociace britských pojišťovacích agentů.

Johnson v červenci odstoupil z funkce ministra zahraničí na protest proti tomu, jak Mayová vede jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Už loni na podzim Johnson vyzval Konzervativní stranu k návratu ke svým tradičním hodnotám, jako jsou nízké daně či silný důraz na zajištění bezpečnosti. I podle sázkových kanceláří jde o nejpravděpodobnějšího nástupce Mayové v čele strany a má 28procentní šanci stát se příštím britským premiérem.

Vláda nyní podle mluvčího premiérky zvažuje další postup a bude se mimo jiné snažit přesvědčit vzpurné konzervativní poslance, aby brexitovou smlouvu podpořili. Již dříve kabinet uvedl, že dalším krokem by mohla být série zkušebních hlasování v parlamentu s cílem najít shodu na způsobu odchodu země z EU.

Zákonodárci dohodu o brexitu odmítli již třikrát a kvůli tomu byl dvakrát odložen termín odchodu Spojeného království z unie. Británie měla společenství opustit 29. března, ale EU jí umožnila lhůtu posunout do 31. října, aby se Mayová mohla pokusit při jednáních s labouristy prolomit brexitový pat.