Život a byznys ukrajinského oligarchy Ihora Kolomojského rozhodně nejsou monotónní: podnikání rozjížděl už za prvního − a zároveň posledního − sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, v turbulentních 90. letech se nebál používat ostré lokty, vybudoval největší banku v zemi, ovládal naftařské impérium. Politická kariéra, ambiciózní fotbalový klub, soukromá armáda. Nyní je kariéra šestého nejbohatšího Ukrajince na vzestupu. Právě Kolomojskyj je jednou z hlavních hybných sil totálního vítězství Volodymyra Zelenského, který deklasoval ve druhém kole ukrajinských prezidentských voleb dosavadní hlavu státu Petra Porošenka.
S odstupujícím vedením státu je Kolomojskyj přitom ve válce, kterou pro jistotu řídí ze svého dočasného exilu ve Švýcarsku. Porošenkova vláda jej připravila o kontrolu nad přepravní společností UkrTransNafta. O další perlu svého někdejšího byznysového impéria − PrivatBank − se po jejím znárodnění v roce 2016 soudí na několika frontách. Stále sice ještě vlastní mediální skupinu 1+1, jež stvořila hvězdu nastupujícího prezidenta Volodymyra Zelenského, a podíly v několika aerolinkách, ovšem ostré zlomy ve vztazích s domovinou se významně projevují na jeho bohatství. Zatímco v roce 2012 odhadoval Bloomberg jeho majetek na tři miliardy dolarů, letos už toto číslo činilo pouhou třetinu. Nyní by se ale mohlo blýskat na lepší časy, které by Kolomojského mohly nastartovat pro postmajdanovské období.
Ihor Kolomojskyj byl nicméně úspěšný za každého režimu. Podnikat začal hned po dokončení studia metalurgie. Jako ročník 1963 absolvoval zrovna v době, kdy Michail Gorbačov rozjížděl perestrojku. S budoucím kolegou ze žebříčku nejbohatších Ukrajinců Gennadijem Boholubovem se pustil do obchodu s počítači a kancelářskými potřebami.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později