Cestuje hodně služebně, především do západních zemí. Soukromě zase míří na východ, hlavně do Asie. František Zeman, předseda představenstva IT firmy Algotech, jejímiž klienty jsou třeba velké banky nebo IKEM, ČSA a další, vyráží rád s krosnou na zádech do divočiny. Ale každoročně zavítá také do svých oblíbených měst Denveru a Boulderu v Coloradu. "S nadsázkou říkám, že nepotřebujeme studovat školy, když místo toho poznáváme jiné země, lidi, jejich kulturu."

Podle Zemana přináší cestování všeobecný rozhled a životní pokoru. V jeho případě pak následovalo poznání, že v některých končinách lze až překvapivě lehce žít bez toho, co v západním světě považují lidé za nezbytné. "Spoustu věcí používáme z pohodlnosti," tvrdí manažer, který je přesvědčený, že Češi, Evropané žijí v luxusu. "Už nemůžeme vyhrát ve sportce. To štěstí, že jsme se narodili tady, je tak velké, že je málo pravděpodobné, že vyhrajeme podruhé."

První kulturní šok zažil Zeman při cestě do Nepálu. Během mezipřistání v Dháce se ocitl za plotem, který jej odděloval od místních. "Na tom plotě byly ve třech vrstvách žebrající děti, které opakovaly naučenou větu v angličtině: 'Dej mi pero.' To samé jsem pak slyšel v každé vesnici. Pro ně má propiska velkou hodnotu. Tam mi docvaklo, jak neskutečně se máme a na co všechno jsme schopni nadávat."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.