Don Quijote bojoval s větrnými mlýny. Americký prezident Donald Trump bojuje s obchodními schodky. Obě bitvy jsou absurdní, ale ta Quijotova alespoň vyvěrala z idealismu. Ta Trumpova se utápí v rozlícené nevědomosti.

Před nedávnem bylo oznámeno, že americký mezinárodní schodek v oblasti zboží a služeb se prohloubil na 621 miliard dolarů, a to navzdory Trumpovu slibu, že tvrdá obchodní politika vůči Kanadě, Mexiku, Evropě a Číně deficit sníží. Trump se domnívá, že obchodní schodek USA je výsledkem nefér praktik amerických protějšků. Zavázal se, že s nimi skoncuje a vyjedná se zmíněnými zeměmi spravedlivější obchodní dohody.

Americký obchodní schodek však není ukazatelem nefér praktik ostatních a Trumpovo jednání jeho růst nezvrátí. Deficit je spíše měřítkem makroekonomické nerovnováhy, kterou ještě prohloubila samotná Trumpova politika − zejména daňové škrty z roku 2017. Jeho přetrvávání − ba i jeho prohlubování − by plně předpověděl každý, kdo absolvoval i druhý týden kurzu mezinárodní makroekonomie.

Vezměme si jednotlivce, který vydělá částku X a utratí částku Y. Pokládáme-li příjmy tohoto jednotlivce za jeho "vývoz" a výdaje za jeho "dovoz", pak je okamžitě zřejmé, že pokud jsou jeho příjmy vyšší než výdaje, vykazuje daný člověk přebytek vývozu nad dovozem. Schodek pak znamená, že utratí více, než vydělá.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.