Tip:

Mezi dezerty kraluje svěží Grand Marnier mousse s yuzu přelitý působivou čokoládovou glazurou.

Překvapení v mnoha směrech. Už samotný prostor. Jen málokdo tuší, že se uprostřed Václavského náměstí skrývá prvotřídní architektonický skvost s výjimečným kulturně-historickým významem. Umělá krápníková jeskyně vyzdobená náměty z řecké mytologie pochází z roku 1912 a za první republiky sloužila jako divadelní sál, kde hrál nejprve Vlasta Burian a po něm Voskovec s Werichem.

Z nabídky:

1. Úhoř na dva způsoby, uzená šle­hačka, okurka, Bauchant Orange želé

jarvis_5c9b6948498e11e9dd013ce8.jpeg

2. Pomalu pečená perlička se špekovým obalem, dýňové pyré, Cassis jus, plněný smrž, hrášek, zelený chřest

jarvis_5c9b6948498e11e9dd013cee.jpeg

Unikátní prostor přežil bez úhony dobu komunismu a v devadesátých letech se proměnil v komorní restauraci nazvanou Triton. Ta se nyní vyšvihla mezi nejzajímavější pražské podniky. Před rokem se totiž zdejší kuchyně ujal kreativní šéfkuchař Tomáš Horák, který má za sebou dlouhou kariéru v pětihvězdičkových hotelech ve Francii, Německu a Rakousku. Talentovaný šéfkuchař navíc pochází z malířské rodiny a ve volném čase maluje. A to se projevuje také na jeho talířích, které jsou po vizuální stránce malými uměleckými díly. A podobně kouzlí také se samotnými chutěmi, texturami a kuchařskými postupy.

Ve své práci používá například módní fermentování, jako jeden z prvních kuchařů u nás však nefer­mentuje pouze zeleninu, ale také maso − takže třeba jeho pomalu pečený srnčí hřbet podávaný s brusinkovým sorbetem či steak z japonského bohatě mramorovaného masa wagyu servírovaný s uzenou dýní a římským salátem osmaženým v tempuře patří k mimořádným kulinárním zážitkům.

Adresa:

Restaurace Triton

Václavské náměstí 26
Praha 1
www.tritonrestaurant.cz

Ale všechny jeho pokrmy jsou plné neotřelých kombinací, výrazných chutí a barev. A to i díky preciznímu využití molekulární kuchyně, která pro něj není jen hrou na efekt, ale možností, jak dostat ze surovin co nejvýraznější chuť − za zmínku stojí třeba parádní kombinace krevet gambero rosso s "falešným" kaviárem z manga a pravým z jesetera. A potěší také jemný sumeček s výtečnou šafránovou omáčkou.

Podívejte se, jak v restauraci Triton připravují tatarák z uzeného pstruha.

Šéfkuchař restaurace Triton Marek Šáda nám ukázal, jak připravit tatarák z uzeného pstruha.

Rozhovor s šéfkuchařem: Tomáš Horák

Jaký gastronomický trend vás v poslední době překvapil a zaujal?

Posledním trendem je dynamická a svěží kuchyně, v níž se hojně kombinují nejen techniky, třeba fermentace mas a sous vide, ale také národní kuchyně – třeba francouzská s japonskou.

Která národní kuchyně vám přirostla nejvíce k srdci a jaké jídlo z ní máte nejraději?

Osobně miluji francouzskou kuchyni díky silným omáčkám a intenzivním chutím v kombinaci s rakouskou a německou precizností. Jako správný šéfkuchař a gurmán mám rád  širokou škálu jídel od kvalitně upravených mas až po čerstvé ryby.

Jaké jídlo či menu připravíte na romantickou večeři pro své nejlepší přátele?

Připravil bych jim své aktuální gourmet menu, abych je mile překvapil novými chutěmi a zážitky. Součástí menu je kupříkladu úhoř s uzenou šlehačkou a šafránem, kreveta s mangem a kaviárem či srnčí hřbet s brusinkovým sorbetem.

 

Související