Mezi deseti základními cíli americké kosmické agentury NASA je také hledání života ve vesmíru. V průběhu letošního roku agentura mění struktury svých astrobiologických výzkumů tak, aby se do nich zapojilo větší množství institucí a při vynaložení stejných prostředků byla vědecká práce efektivnější.

Koncem února obletěla svět zpráva, že NASA nově zformovala instituci Center for Life Detection Science (CDLS), která má odpovědět na otázku, jestli jsme ve vesmíru sami. Některé zdroje dokonce tvrdí, že začal "hon na mimozemšťany". Skutečnost je ale trochu jiná − i když o nic méně zajímavá.

Zpráv o nově založené organizaci CDLS je tolik, že zdánlivě není důvod jim nevěřit. Trochu nejistoty ale vzápětí vyvolá skladba informačních zdrojů, protože v nejlepším případě jde o denní tisk, v horším o soukromé blogy a nechybí ani ufologické a konspirační weby. Nejvíc by o tom měli vědět v samotné NASA − a tam se teprve po delším bloudění v jejich spletitém webu zjeví pravda: CDLS skutečně existuje, ale už od roku 2017 − tedy od chvíle, kdy Kongres USA definoval hledání mimozemského života jako jeden z deseti základních cílů NASA. CDLS tak je součástí mnohem širšího vědeckého úsilí zaměřeného na pátrání po mimozemském životě. K významným změnám v poslední době sice došlo a během letošního roku ještě má dojít, rozhodně ale nespočívají v založení CDLS. Skutečnou novinkou je změna programové infrastruktury astrobiologického výzkumu NASA tak, aby odpovídala jeho potřebám jako multidisciplinární vědy zabývající se všemi aspekty života ve vesmíru a jeho hledání.

Věda versus stvoření

Mohlo by se zdát, že žádná jiná instituce na světě nemá tak skvělé podmínky pro hledání života ve vesmíru jako NASA. Skutečnost je ale trochu složitější. Kosmická agentura je silně závislá na politicích a mezi těmi americkými mají silné zastoupení ultrakonzervativci, z nichž značná část jsou kreacionisté − lidé věřící Bibli slovo od slova. A protože "kniha knih" neříká nic o tom, že by Bůh stvořil život ještě někde jinde než na Zemi, je podle nich astrobiologie v lepším případě zbytečná, v horším případě kacířská, bezbožná, a tedy škodlivá.

Už při přípravách sond Viking hledajících v 70. letech minulého století život na Marsu se vyskytly neobvyklé problémy: někteří vědci uvedli, že cítili tlak ze strany určitých vysoce postavených činitelů, protože případný nález mikroorganismů by odporoval doslovnému výkladu Bible. Když později chtěli někteří badatelé na základě nových biologických poznatků přezkoumat data z Marsu, ukázalo se, že nejsou − poznatky za miliardy dolarů se ztratily.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.