Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX se v pátek vrátila na Zemi po šestidenní výpravě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na padácích se snesla do vod u pobřeží Floridy v předem ohlášeném čase. Skončila tak první zkušební mise bez lidské posádky na oběžnou dráhu v rámci snahy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) obnovit pilotované lety do vesmíru za využití amerických vesmírných lodí.

"Úspěšné přistání Crew Dragon do moře přesně podle plánu v 08:45 (14:45 SEČ)," ohlásil na Twitteru tým NASA pro komerční lety, zatímco k přistávacímu modulu směřovaly týmy na člunech. "Je skvělé zažít takovou chvíli," komentoval přistání jeden z vedoucích projektu Reed Benji.

Crew Dragon zpáteční cestu zahájil ráno, když se kolem 08:30 SEČ automaticky odpojil od ISS, kde strávil pět dní. Raketa Falcon 9 loď z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla do kosmu 2. března a stroj se zhruba po 27hodinovém letu v automatickém režimu připojil k vesmírné stanici. Dopravil tam téměř 200 kilogramů nákladu. Kromě toho vezl také figurínu opatřenou množstvím senzorů, které zjišťovaly, jaká by cesta v Crew Dragon byla pro skutečnou posádku.

Zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk označoval poslední část zpáteční cesty za zřejmě nejobtížnější část výpravy. "Nadzvukový návrat mi pravděpodobně dělá největší starost," prohlásil Musk několik hodin po startu s odkazem na žhavý sestup zemskou atmosférou při rychlosti tisíců kilometrů v hodině.

Pokud hodnocení v pátek ukončeného prvního testu bez posádky neukáže žádné nedostatky, mohl by se Crew Dragon znovu vydat na orbitální komplex zřejmě v červenci při druhém testovacím letu. Ten by už absolvovali dva astronauti.

Zatím jediný zádrhel kolem spolupráce NASA a SpaceX nesouvisí přímo s výkonem lodě Crew Dragon, nýbrž se zakladatelem jejího výrobce Muskem. Ten musel v minulosti projít bezpečnostní prověrkou, neboť jeho společnost je oprávněna k vypouštění vojenských špionážních satelitů, ovšem média ve čtvrtek informovala, že Muskova prověrka nyní prochází revizí. Důvodem je podle Reuters událost z loňského září, kdy americký miliardář během živě vysílaného rozhovoru s komikem Joem Roganem mimo jiné kouřil marihuanu. "Pentagon jistou dobu po událostech s marihuanou zahájil prověřování incidentu, řekl americký činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity," napsal Reuters.