Vědci z čínské vědecko-technické univerzity vyvinuli technologii, která umožní myším vidět infračervené světlo. Jedná se o speciální nanočástice, které odborníci pomocí injekce vstříknou myši do sítnice, píše server TechCrunch.

Lidské oko dokáže pozorovat pouze světlo o vlnové délce zhruba mezi 430 a 770 nanometry. Nad tímto rozpětím se nachází ultrafialové světlo, pod ním je světlo infračervené. Infračervené světlo tedy nevidíme, můžeme ale cítit jeho energii v podobě tepla. Všechny předměty vyzařují infračervené záření. Čím teplejší objekt, tím více infračerveného záření. Na tomto principu je postavena technologie termovize.

Zatímco infračervené světlo je mimo naše vizuální vnímání, existuje také oblast spektra zvaná blízký infračervený region (Near infrared, NIR), která je pro lidi jen těsně neviditelná. Vědci nyní dokázali prodloužit vlny tak, že je možné je vidět díky speciálním "nanoanténám", které jsou takzvaně biokompatibilní. Tyto nanočástice mohou být kombinovány s proteiny, které se navážou na fotoreceptory v sítnici. Buňka, která normálně detekuje zelené světlo, pak díky této technologii absorbuje NIR světlo a mění ho na světlo zelené. Infračervené světlo je tedy s těmito "nanoanténami" možné vidět jako odstíny zelené.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete, jak probíhal samotný experiment, jak dlouho myši po aplikaci nanočástic infračervené světlo viděly a jak tato technologie ovlivňuje normální vidění.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se