Oproti loňskému setkání v Singapuru tentokrát severokorejský lídr Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump nepřišli ani s vágně formulovaným závěrečným prohlášením. "Občas je potřeba odejít, abyste se mohli v budoucnu zase sejít," komentoval předčasně skončený summit v Hanoji na závěrečné tiskové konferenci Donald Trump, který se sám považuje za zkušeného vyjednavače. Nejvíce zklamaným byl z výsledku jihokorejský prezident Mun Če-in, který na možnost korejského usmíření vsadil svou politickou budoucnost.

Kancelář jihokorejského prezidenta vydala prohlášení, ve kterém lituje, že summit skončil neúspěchem. Oba vůdci ale podle Soulu dosáhli v jednání významného pokroku a Trumpova ochota pokračovat v dialogu je podle Mun Če-ina zárukou, že v budoucnu dojde k dalšímu summitu.

Podle Trumpa jednání ztroskotala na požadavku Severní Koreje na zrušení všech sankcí výměnou za demontáž jaderného reaktoru v Jongbjonu pod dohledem mezinárodních inspektorů. "To je věc, která je pro nás nepřijatelná," prohlásil. Právě z Jongbjonu podle expertů pochází obohacený uran a plutonium použité při předchozích šesti severokorejských jaderných testech.

Prezidentův postoj podpořil i bývalý americký diplomat Joel Wit, který často jednal se severokorejskými představiteli. "Zrušení všech sankcí výměnou jen za neutralizaci Jongbjonu bych také neodsouhlasil," napsal na Twitteru Wit, který vede americký think-tank 38 North Research Group. Problém je, že jakkoli je středisko v Jongbjonu největší, zdaleka není jediné.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, co všechno ještě Trump na Severokorejce ví, aniž by to tušili, proč se Kimova představa o denuklerizaci poloostrova liší od té Trumpovy a jak situaci hodnotí New York Times.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se