Zatímco návštěva prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě vypadá stále nepravděpodobněji, premiéra Andreje Babiše (ANO) čeká schůzka s americkým prezidentem Donaldem Trumpem už 7. března. Trump Babiše oficiálně pozval, aby tím zdůraznil "silný bilaterální vztah" mezi Spojenými státy a Českem, napsal na Twitteru americký velvyslanec v Praze Stephen King.

Jak HN informovaly už minulý měsíc, českým politikům otevřel dveře do Washingtonu především tvrdý postup českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vůči čínské firmě Huawei. Podle několika diplomatických zdrojů vyvolalo předvánoční varování NÚKIB zájem americké vlády. Ta nyní ve světě hledá spojence právě ve sporu o čínskou firmu, kterou Washington označuje za nástroj čínské špionáže. Česko už na základě varování NÚKIB vyřadilo Huawei z tendru na vybudování daňového portálu za půl miliardy korun.

Aféra Huawei urychlila například termín schůzky mezi českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a jeho americkým kolegou Mikem Pompeem. Petříček se se svým americkým kolegou sejde v pátek. "Byl to jeden z impulzů, že naše bilaterální kontakty s USA se v současnosti výrazně zintenzivnily," potvrdil Petříček pro Aktuálně.cz roli Huaweie v česko-amerických vztazích. Pro HN také už předtím prohlásil, že se snaží dojednat Babišovu návštěvu ve Washingtonu.

Kromě konkrétních jednání o vzájemných vztazích jsou oficiální návštěvy vrcholových politiků v Bílém domě rovněž otázkou prestiže. Prezident Zeman už v prosinci 2016 oznámil, že od Trumpa dostal pozvání k návštěvě. A to poté, co ho jako jeden z mála evropských politiků veřejně podpořil během americké prezidentské kampaně.

Ve skutečnosti ale žádné oficiální pozvání na Pražský hrad nepřišlo. Zeman v rádiu Frekvence 1 tento měsíc prohlásil, že už s tím ani příliš nepočítá. "Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním," uvedl prezident. Podle řady diplomatických zdrojů ale ve skutečnosti o návštěvu Bílého domu velmi stojí a z Trumpova postoje je zklamán. Prezident dlouhodobě odmítá jakékoliv výhrady k obchodu s Čínou nebo podezření týkající se čínských firem.

Zemanův mluvčí nicméně zprávu o pozvání Babiše do Washingtonu přivítal. Je to "skvělá zpráva pro Českou republiku", napsal na svůj Twitter. Ministr zahraničí Petříček, kterého Zeman tvrdě kritizuje, tvrdí, že se pokusí jednat i o uskutečnění prezidentovy návštěvy Bílého domu. Bylo by ale velmi neobvyklé, kdyby k americkému prezidentovi v nějakém dalším termínu přijel bez zjevné příležitosti vedle premiéra menší země, jako je Česko, ještě její prezident.

Téma Huaweie odsunulo v těchto týdnech v česko-amerických vztazích do pozadí i jednání o nákupu nových vrtulníků pro českou armádu, které v poslední době vedle otázky budoucnosti jaderných elektráren v Česku rozhovorům mezi oběma zeměmi vévodilo.

V očích řady členů americké administrativy se Česko dostalo do skupiny společně s nejsilnějším americkým spojencem ve střední Evropě, tedy Polskem, které proti Huaweii zasáhlo o několik dní později, když zatklo přímo pracovníka této firmy a jednoho polského občana a oba obvinilo ze špionáže. USA, Polsko a Česko tak podle diplomatů tvoří i základní skupinu členských států Severoatlantické aliance, které chtějí v NATO prosadit jako téma ochranu a obranu před kybernetickými a dalšími čínskými hrozbami.