Nejspíš to byl jen "výstřel do tmy", naznačení směru, kam se mají ubírat v příštích letech úspory státu. Kolem výroku ministryně financí Aleny Schillerové o propuštění desetiny státních zaměstnanců se ale vyrojilo tolik dohadů, že je šéfka státní kasy nestačí vysvětlovat.

Záhy poté, co média upozornila, že "decimace" státní správy by v praxi znamenala propuštění 45 tisíc lidí, ministryně přišla s upřesněním. Propouštění by se nemělo týkat školství a ozbrojených složek. "Není to 44 tisíc, v žádném případě, je to 12 tisíc úředníků," zazněl z úst ministryně Schillerové zatím poslední údaj o snižování stavů. Propouštění navíc nemá být plošné − stát bude hledat zbytečné agendy a propouštět ty, kteří se na nich podílejí.

Jenže údaj o 12 tisících propuštěných zasazený do reálných čísel neodpovídá desetinovému podílu. Celkem stát v loňském roce zaměstnával zhruba 448 tisíc lidí. Z toho 230 tisíc lidí pracuje ve školství, téměř 55 tisíc představují celníci či policisté a dalších téměř 25 tisíc vojáci − všech těchto skupin by se podle Schillerové propouštění nemělo týkat. I po jejich odečtení ale stále zbývá přes 137 tisíc zaměstnanců placených z eráru. Desetina z nich je tedy 13,7 tisíce.