Dnes už jen málokdo pamatuje, co byly za minulého režimu takzvané umístěnky. V tuhých padesátých letech stát absolventům vysokých škol určoval, kam a do jakého podniku musí nastoupit a tři roky tam pracovat. Zaměstnancům se to prezentovalo jako velkorysá garance práce a ubytování. Ale výhodu získal hlavně erár: mohl šíbovat pracovními silami podle toho, kde jich byl zrovna nedostatek.

Zní proto jako špatný vtip, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) navrhuje třicet let po pádu komunismu zavést něco podobného. To, že každý pátý český lékař odchází pracovat do zahraničí a na volná místa míří v průměru méně kvalifikovaní doktoři z východoevropských zemí, je bezesporu velký problém. Ale opravdu se má řešit tak, že by absolventi lékařských fakult museli přijmout závazek, že po skončení studia zůstanou tři až čtyři roky pracovat v Česku? Donucovací metoda může mít jediný efekt: časem by se muselo uvažovat o pobídkách ke studiu medicíny.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.