Relax a poznávání nového jsou důvody, pro které cestuje Přemysl Lukeš, výkonný ředitel dopravní společnosti Der Kurier. Odlišnosti od Česka nejezdí hledat na jiné kontinenty, je přesvědčený, že i Evropa nabízí překvapivé zážitky. Do cílové země se s partnerkou, dnes už manželkou, přepravují letecky, ale na místě si buď půjčí auto, nebo ještě raději využívají místní hromadnou dopravu. "Třeba v Portugalsku je dopravní síť výborná, naopak na Sardinii potřebujete auto nebo alespoň skútr," říká český manažer.

Der Kurier zajišťuje přepravu zboží především mezi Českem a Německem, ale sám Lukeš pracovně míří do Německa maximálně třikrát v roce. Na soukromých cestách si oblíbil Berlín. "Je to velké, pulzující město. Někdo říká, že je špinavé, ale na mě tak nepůsobí," říká Lukeš a dodává, že obdivuje i tamní hromadnou dopravu. "Pomocí S-Bahn se dostanete i do širokého okolí Berlína. Doporučuji třeba zajet do Postupimi, kde lze najít Alexandrovku. To je ruská čtvrť s pravoslavným kostelem a dřevěnými stavbami, kterou byste tam nečekali."

V samotném Berlíně radí Lukeš nevynechat torzo Berlínské zdi, televizní věž, ale především navštívit tamní klasické pivní zahrady. "Překvapí nejenom obrovskou rozlohou, ale také atmosférou. Trochu jsem zapochyboval, že Češi jsou pivní národ, když jsem viděl, kolik lidí tam chodí na pivo a na jak dlouho."

Kypr: Ve Středomoří mají sjezdovky a vaří české pivo

jarvis_5c5acfe2498e40fdfd4c173d.jpeg
Foto: archiv Přemysla Lukeše

Většina turistů ví, že Kypr je rozdělený na řeckou a tureckou část, Přemysl Lukeš dodává, že je tento ostrov de facto rozdělený mezi tři státy. Tamní vojenské základny jsou svrchovaným územím Velké Británie. "Třeba na poloostrově Akrotiri leží stejnojmenná obec uprostřed britské základny a v té vesnici máte pocit, že jste se ocitli na anglickém venkově. Nejenom kvůli anglickým nápisům, ale i stavební sloh je naprosto odlišný od toho kyperského."