Průmyslová výroba loni v Česku meziročně stoupla o tři procenta. Rostla pátým rokem po sobě, ale pomaleji než o rok dřív. V samotném prosinci klesla o 1,4 procenta po listopadovém růstu o 4,8 procenta. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Aktuální slabá čísla nejsou až takovým překvapením, když vezmeme v úvahu, jak se vyvíjí poptávka v zahraničí. Neslavně dopadly i zakázky německých průmyslových podniků, které se v prosinci propadly meziročně o sedm procent. Vzhledem k provázanosti tuzemského průmyslu právě s tím německým jde jen o další potvrzení faktu, že letošní rok bude slabší než ten předchozí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj proto výroba v průmyslu v letošním roce stoupne jen zhruba o 2,5 procenta, což bude nejslabší výsledek za posledních šest let.

Průmyslová výroba loni meziročně rostla v devíti měsících, kromě prosince se snížila ještě v březnu a září. Nejvyšší tempo růstu bylo červencových 10,2 procenta, nejvýraznější pokles byl v březnu, a to o 1,5 procenta. Celoroční růst o tři procenta je zpomalením z 6,5 procenta v roce 2017.

K loňskému růstu výroby nejvýrazněji přispěla produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů, kovodělná výroba a produkce elektrických zařízení. O více než pětinu se snížila výroba v kožedělném průmyslu.

V letošním roce průmysl podle analytika Patrika Rožumberského nečekají lehké časy. "Jeho orientace na export se v této fázi ekonomického cyklu začíná ukazovat jako svazující. Mezi jeho největší překážky bude patřit pomalejší globální obchod, nasycená poptávka po autech v Evropě a oslabení čínské ekonomiky. Stále však věříme tomu, že se průmyslová produkce letos v průměru vyhne meziročnímu poklesu," uvedl.

Tržby v průmyslu v loňském roce meziročně stouply o 3,5 procenta. Nových zakázek ve vybraných odvětvích přibylo o 3,7 procenta. Počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky se zvýšil o 1,4 procenta, jejich průměrná mzda vzrostla o 7,5 procenta na 33 775 korun.

V prosinci po vyloučení sezonních vlivů výroba proti listopadu stoupla o 0,6 procenta. K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která se snížila o sedm procent. Podobným tempem kleslo také strojírenství, kovodělná výroba se snížila o 4,3 procenta. Rostla energetika a výroba počítačů.

Tržby v průmyslu v prosinci meziročně stouply o 1,1 procenta. Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích naproti tomu klesla o 4,8 procenta, výrazněji u zahraničních objednávek. Zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky přibylo meziročně o 0,4 procenta. Jejich průměrná mzda se zvýšila o 6,6 procenta na 34 271 korun.

 

České stavebnictví loni vzrostlo o 8,4 procenta

Stavební výroba v Česku se loni meziročně zvýšila o 8,4 procenta. Dařilo se pozemnímu i inženýrskému stavitelství. V samotném prosinci stavební produkce meziročně stoupla o 3,9 procenta. Informoval o tom ve středu ČSÚ.

"Rok 2018 byl pro stavebnictví úspěšný, růst dosáhl 8,4 procenta. Produkce rostla vysokým tempem na pozemním a inženýrském stavitelství. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení sice vzrostla pouze mírně, ale po dvou letech dvouciferných růstů se jedná o dobrý výsledek. Dařilo se také bytové výstavbě, zejména ve fázi dokončování," komentovala celoroční výsledky vedoucí oddělení statistik stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová.

Produkce pozemního stavitelství loni meziročně vzrostla o 8,6 procenta a inženýrského o osm procent.

Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci loni v tuzemsku uzavřely 63 256 stavebních zakázek, o tři procenta více než v roce 2017. Celková hodnota těchto zakázek vzrostla o 16,4 procenta na 235,9 miliardy korun. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky činila 3,7 milionu korun a byla meziročně vyšší o 13 procent.

Počet vydaných stavebních povolení loni klesl o 3,6 procenta, stavební úřady jich vydaly 81 174. Orientační hodnota těchto staveb činila 358,1 miliardy korun, což bylo v porovnání s rokem 2017 o 1,5 procenta více.

Podlahová plocha nových budov povolených v roce 2018 činila 6,92 milionu metrů čtverečních, což v meziročním srovnání znamená růst o 7,4 procenta. Rostla zejména podlahová plocha nebytových budov.

Počet zahájených staveb bytů se loni meziročně zvýšil o 5,1 procenta na 33 121 bytů a počet dokončených bytů stoupl o 18,5 procenta na 33 868 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se loni snížil o 0,4 procenta. Průměrná nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,2 procenta na 37 330 korun.

V samotném prosinci stavební výroba meziročně stoupla o 3,9 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů byl růst 5,3 procenta. Produkce v pozemním stavitelství byla vyšší o 3,6 procenta a v inženýrském o 4,8 procenta. Meziměsíčně stavebnictví poslední měsíc loňského roku reálně stouplo o tři procenta.

Růst stavebnictví v loňském roce dosáhl vrcholu, výhled na letošní rok už tak pozitivní není. Shodla se na tom většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že jde o nejvyšší růst od roku 2004. Letos podle analytiků tempo růstu zvolní, upozorňují mimo jiné na pokles vydaných stavebních povolení.

"Stavebnictví má to nejlepší za sebou a čeká ho sešup. Sice se ještě hodně staví, a dokonce se zvyšuje produkce, ale předstihové indikátory naznačují pokles. Počet stavebních povolení klesá a klesá i počet zahájených staveb bytů. Naopak roste počet dokončených bytů. Developeři se tak jasně snaží využít poslední situace k dobrému prodeji bytů," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

V první polovině letošního roku bude tak podle něj stavebnictví svůj růst brzdit a ve druhé polovině roku přejde v mírný pokles. "Za celý rok 2019 proto čekáme nepatrný růst odvětví kolem půl procenta," dodal.

Stejný růst letos očekává také ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. "Teploty se drží u bodu mrazu, takže na časnější zahájení stavební sezony to zatím nevypadá. Sektor navíc stále bojuje s nedostatkem pracovní síly, a tak současnou vysokou poptávku po stavebních pracích není ani schopen uspokojit. Ani ta ale zřejmě v letošním roce nebude již tak vysoká," uvedla. Zmírnění růstu stavební výroby letos očekává také Sobíšek, podle něj nepřekoná pět procent. "Udržení růstu i pro rok 2020 pak bude vyžadovat zvýšení aktivity aspoň některé skupiny investorů," podotkl.

Větším optimistou je ale analytik ČSOB Petr Dufek. "Nejenom průzkumy nálad mezi stavebníky, ale i statistiky nových zakázek naznačují, že boom stavebnictví ještě nekončí. Potýká se sice s nedostatkem zaměstnanců, občas i materiálu a jeho rostoucími cenami, nicméně nové zakázky stále přibývají. A to jak veřejné, tak soukromé. Předpokládáme proto, že stavebnictví vykáže v letošním roce reálný růst okolo pěti procent. Bude to zhruba dvakrát rychlejší tempo než v případě průmyslu," uvedl.

Vyhlídky odvětví pro letošní rok nejsou špatné ani podle hlavního ekonoma Monety Money Bank Petra Gapka. "Jednak je stavebnictví zásobeno dostatkem státních zakázek, jednak vidíme i přes vysoké ceny bytů a omezení hypoték stále slušný zájem o nové bydlení. Jedinou starostí zatím zůstává pomalý proces udělování stavebních povolení, kterých bylo loni vydáno méně než v roce 2017," míní Gapko. Počet vydaných stavebních povolení loni klesl o 3,6 procenta, stavební úřady jich vydaly 81 174.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza doplnil, že meziroční nárůst proti předloňskému roku o více než osm procent je vyšší, než svaz ještě v polovině loňského roku očekával. "Orientační hodnota vydaných stavebních povolení není sice příliš vysoká, ale zadaná veřejná zakázka za rok 2018 překračuje předchozí léta a je na úrovni roku 2009, který byl na dlouhou dobu posledním příznivým rokem. To vytváří dobrý předpoklad pro letošní rok, který zcela jistě naváže na růstovou tendenci minulých dvou let, i když zřejmě nebude meziroční výsledek tak výrazný," dodal.