Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 procenta, rostou tak pátý rok za sebou. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnily meziroční růst na 3,1 procenta po listopadových 6,1 procenta. Meziměsíčně pak v prosinci loňského roku stagnovaly. Oznámil to v úterý Český statistický úřad.

Ve všech měsících loňského roku tržby překročily předloňskou úroveň. Nejvýrazněji rostly v lednu, kdy obchodníkům vzrostly tržby o 8,2 procenta. Naopak nejpomalejší tempo růstu bylo v září, 1,5 procenta.

Tržby za prodej nepotravinářského zboží vzrostly za celý loňský rok o 7,3 procenta, pohonných hmot o 4,1 procenta a potravin o 1,9 procenta. Tradičně nejvyšší nárůst, téměř o pětinu, zaznamenaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb. Ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením se tržby zvýšily o 11 procent, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 7,1 procenta, s výrobky pro domácnosti o 6,1 procenta, s oděvy a obuví o 5,4 procenta a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 3,6 procenta.

Naopak tržby za prodej a opravy motorových vozidel se loni reálně meziročně snížily, a to o 2,3 procenta. Za opravy motorových vozidel klesly o 2,7 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 2,1 procenta.

V posledním měsíci loňského roku vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 4,9 procenta, za potraviny o 1,3 procenta a za pohonné hmoty o 0,6 procenta. V motoristickém segmentu klesly v prosinci meziročně neočištěné tržby o 8,1 procenta, v tom za opravy motorových vozidel se snížily o 10,3 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 7,4 procenta.

Eurozónu táhne dolů Německo

V eurozóně se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 0,8 procenta, v prosinci však zaznamenaly pokles o 1,6 procenta. Dolů je táhlo zejména Německo, kde byl propad prodejů největší za 11 let, uvedl v úterý statistický úřad Eurostat.

Prosincový pokles, který smazal zisky o 0,8 procenta zaznamenané v říjnu i listopadu, posílil přesvědčení, že ekonomika 19 zemí platících eurem v závěru roku zpomaluje. Eurostat minulý týden oznámil, že hospodářský růst eurozóny v posledním loňském čtvrtletí činil stejně jako v předchozích třech měsících 0,2 procenta, což je nejslabší úroveň za čtyři roky. Ekonomická nálada v eurozóně rovněž klesá, v lednu se snížila posedmé za sebou, a dostala se na nejslabší úroveň od listopadu 2016.

Podle údajů Eurostatu se v prosinci snížily tržby maloobchodu s výjimkou potravin oproti listopadu o 2,7 procenta, přičemž pokles elektrozboží a nábytku činil 2,1 procenta a textilu a oděvů 2,9 procenta. Propad o 6,1 procenta pak zaznamenaly objednávky poštou a internetové prodeje.

Zdaleka největší pokles byl v Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, kde maloobchodní prodeje meziměsíčně klesly o 4,3 procenta. Německý statistický úřad tento vývoj přičítá mimořádně velkým tržbám v listopadu. Ve dvojce eurozóny, Francii, tržby klesly jen o 0,1 procenta. V Rakousku, Irsku a Portugalsku naopak vzrostly.