O ekologicky zodpovědných investicích se hodně mluví a píše. V porovnání s obvyklými investičními nástroji jde však stále o okrajovou alternativu. "Její význam ovšem roste a bude dál nabývat na významu," řekl v rozhovoru s HN Michael Sieg, zakladatel finanční společnosti ThomasLloyd.

Jeho slova nelze brát na lehkou váhu. Od svého vzniku v roce 2003 se tato původně německá společnost zaměřená na správu majetku vypracovala mezi významné hráče na trhu investic do solárních či vodních elektráren a s nimi spojené infrastruktury v několika zemích v Asii. Své projekty financuje i pomocí dluhopisů, které od roku 2015 nabízí přes svou pražskou pobočku také zájemcům v Česku a na Slovensku.

ThomasLloyd v současnosti spravuje majetek v hodnotě téměř 80 miliard korun. Pečuje o peníze od více než 50 tisíc investorů. Mezi nimi jsou také čeští a slovenští investoři, kteří v současnosti drží několik set milionů korun zejména ve dvou dluhopisech ThomasLloyd. Jde o dvacetiletou obligaci splatnou v roce 2035 s ročním výnosem osm procent a devítiletý dluhopis splatný v roce 2027 s ročním výnosem sedm procent. Oba slouží k financování solárních projektů skupiny v Asii.

Michael Sieg (41)

Rodilý Němec je od roku 2003 předsedou představenstva finanční společnosti ThomasLloyd.

Ta se zaměřuje na alternativní investice v oblasti zelené energetiky v Asii zhruba pro 50 tisíc klientů.


HN: Investujete také do tradiční energetiky?

Ne. Patříme sice do sektoru alternativních investic, ale na poli ekologických investic jsme zcela vyhraněným hráčem. Věnujeme se pouze energetice z obnovitelných zdrojů a ničemu jinému.

HN: Nabízíte investorům v Česku a na Slovensku také další produkty kromě dluhopisů?

Už čtyři roky se zabýváme těmito zjednodušeně řečeno zelenými dluhopisy. Mimochodem, pro tyto alternativní ekologické investice existuje mnoho názvů, ale ve skutečnosti jde vždy o totéž. Jen záleží na míře ekologického zaměření. Kromě obligací chceme letos začít nabízet také naše fondy orientované na investice do obnovitelných zdrojů a jiných ekologicky zaměřených projektů.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • Proč se firma zaměřuje na zelené investice v Asii?
  • Jaké je tam v porovnání s Evropou nastavení podmínek pro obnovitelnou energetiku?
  • Je možné se v solární energetice obejít bez dotací?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se