Už jako kluk měl Vít Kutnar, zakladatel sítě prodejen stavebnin DEK, podnikatelské sklony. Například fotil a snímky prodával. Anebo choval králíky.

"Měl jsem dokonce objednávkový list. Bavilo mě to, chtěl jsem si samozřejmě vydělat peníze, ale ty nebyly tím nejdůležitějším. Fascinuje mě něco vytvářet," říká. U králíků šlo prý hodně o matematiku. "Nejzajímavější byl výpočet, že ze dvou březích samic mohu mít teoreticky za čtyři roky až milion králíků."

Cement místo králíků

Jeho králíkářskou "kariéru" nakonec překazila babička. Když zvířata dorostla do patřičné velikosti, chov náležitě zredukovala. Na nedostatek podpory ze strany rodiny si ale Vít Kutnar rozhodně stěžovat nemůže. Ve čtvrtém ročníku Stavební fakulty ČVUT přišel za otcem s prosbou, aby mu půjčil do začátku podnikání přibližně 150 tisíc korun. Tehdy našel víc než pomocnou ruku. "Mám obrovské štěstí, že mám velkorysé rodiče. Začátkem 90. let to pro ně byla velká část jejich majetku," vzpomíná.

Firmu založil společně se spolužákem Jindřichem Horákem. Tomu poslal fax na brigádu do Anglie, kde sbíral jahody, zda se chce přidat. "Za týden jsem od něj dostal nadšený souhlas." Po prázdninách si za půjčené peníze pronajali sklep v pražských Střešovicích. Tři měsíce ho upravovali na kanceláře a v únoru 1993 začala fungovat společnost Dektrade, okolo které se postupně zformovala skupina DEK.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.