Umělé světlo je základ civilizace: osvobození od závislosti na střídání dne a noci znásobilo možnosti člověka. Od louče k LED žárovkám technika urazila dlouhou cestu, která ale nekončí, protože současné zdroje světla mají i své mouchy.

Klasická žárovka mění na světlo jen asi pět procent elektrické energie, zatímco zbytek se ztrácí jako teplo. Má ale i přednosti, například neobsahuje žádné jedy a jde bez problémů recyklovat. Přinejmenším stejně významnou výhodu, díky níž je stále žádaná, představuje její světlo. Vyzařuje totiž spojitě celé spektrum viditelných vlnových délek a zasahuje i do infračervené části, stejně jako slunce. Téměř se tedy neliší od denního, což je pro psychickou pohodu v místnosti neocenitelná vlastnost.

Není žárovka jako žárovka

Velká spotřeba energie ale vede ke snahám o úspornější náhrady (někdy poněkud netakticky vynucované i úředními nařízeními). Tak se dostaly do popředí další zdroje elektrického světla. Jednou z prvních a stále nabízených náhrad za klasické žárovky jsou takzvané úsporné žárovky, ve skutečnosti kompaktní zářivky v žárovkové patici.

Světlo v nich vzniká úplně jinak: zatímco v běžné žárovce se žhaví wolframové vlákno, tady jde o elektrický výboj ve zředěném plynu nebo rtuťových parách. Protože ten ale vyzařuje především v ultrafialové části spektra, je vnitřní povrch baňky potažen luminoforem − látkou, která UV záření mění na viditelné.

Účinnost kompaktních zářivek je okolo 20 až 35 procent a životnost představuje tisíce hodin, tím ale jejich přednosti také končí. Především jsou drahé a ekologicky závadné (kvůli rtuti jde o mimořádně nebezpečný odpad). Jejich světlo bliká v rytmu dvojnásobku kmitočtu rozvodné sítě, což sice lidské oko většinou nepostřehne, ale za určitých okolností (například na pracovištích s obráběcími stroji) to je nebezpečné.

Z OLED žárovek lze vytvářet svítící plochy libovolného tvaru a velikosti. Vydávat světlo tak mohou stěny, nábytek či okna.

Podstatně lepší náhradou za klasické žárovky jsou svítidla LED, v nichž světlo vzniká na přechodu dvou látek s různým typem vodivosti. Jejich účinnost se pohybuje mezi 30 a 40 procenty, což z nich dělá momentálně nejefektivnější běžně dostupný zdroj světla. Také ale nepostrádají nedostatky. Jejich spektrum není spojité a mají rovněž malý vyzařovací úhel − aby se jejich osvětlení přiblížilo žárovkovému, musí se těleso sestavovat z většího množství LED.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.