Česko by se podle profesora Františka Kumhály mohlo v budoucnu stát lídrem takzvaného precizního zemědělství. To je založené na ošetřování jednotlivých částí pozemku různými způsoby na základě dat z GPS, družicových snímků a senzorů.

"V Česku v tomto oboru vzniká řada inovací. Zároveň tady převažují velké zemědělské podniky, které hospodaří na rozsáhlých pozemcích, což je pro použití této metody výhodou," uvádí Kumhála, který působí jako pedagog a koordinátor Centra precizního zemědělství na České zemědělské univerzitě v Praze.

Technologie v zemědělství podle něj pomáhají nejen zlepšovat hospodaření farmářů, ale i řešit problémy jako sucho či zhoršení kvality půdy. Zemědělci v Česku ale zdaleka nevyužívají jejich plný potenciál. "Důvodem nejsou ani tak vysoké náklady, jako spíš stále ještě komplikované ovládání. K masivnějšímu rozšíření moderních technologií dojde, až budou skutečně uživatelsky přátelské. Přispět by k tomu mohl třeba rozvoj umělé inteligence," říká Kumhála.

Precizní zemědělství je myšlenka stará přes 20 let. Proč se více rozšířila až v poslední době?

V 90. letech 20. století přišla americká armáda se signálem GPS, který později uvolnila i pro civilní účely. A tak se tato technologie dostala i do zemědělství. Poprvé ji farmáři využili na sklízecí mlátičce, díky čemuž bylo možné sledovat okamžitý výnos. Zjistili, že ačkoliv obdělávají všude stejně, v jedné části pole je výnos pšenice třeba čtyři tuny, v další klidně i dvojnásobek. Ukázalo se ale, že najít odpověď na otázku, proč tomu tak je, je daleko složitější, než se zdálo. Pak přišlo stadium deziluze a kvůli vyšším nákladům a nejasnému finančnímu přínosu se precizní zemědělství přestalo asi na 15 let masivněji rozšiřovat. Zájem o něj znovu obnovil rozvoj nových technologií, především senzorů, a také jejich zlevnění. Co dřív stálo půl mi­lionu korun, dnes pořídíte za 50 tisíc. Dalším důvodem této "renesance" je, že se objevily nové problémy jako třeba přílišné utužení půdy způsobené těžkou zemědělskou technikou, které je potřeba řešit.

? Kvůli vyšším nákladům a nejasnému finančnímu přínosu se precizní zemědělství přestalo asi na 15 let rozšiřovat.

Jak velká část farmářů v Česku využívá prvky precizního zemědělství?

Skoro každý větší podnik má dnes navigaci strojů a běžně také ve stájích najdete roboty na přihrnování krmiva kravám nebo dojicí roboty. Pak jsou ale složitější technologie jako třeba dálkový průzkum země, který je v tuzemsku zatím spíše okrajovou záležitostí. Česká republika je přitom členem Evropské kosmické agentury, díky čemuž si zemědělci mohou zadarmo stáhnout snímky svého pozemku z družic Sentinel I a II. A zdarma jsou i některé softwary, které tato data umí zpracovat. Velké možnosti nabízí i bezpilotní letadla, která dokážou udělat snímky až 300 hektarů půdy za den. Na základě těchto informací se pak mohou zemědělci rozhodovat, jaká míra hnojení, závlah či jiných zásahů je v jednotlivých částech pozemku potřeba.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.