Vybrali jste si manažera, který o burze ví všechno. Svěřili mu svoje peníze. Zaplatili jste poplatek. A čekali, že za vás porazí trh. Většinou se mu to nepodařilo. Dlouhodobě jsou totiž takto úspěšných investičních profesionálů jednotky, nebo spíše desetiny procent. Vy jste ale ty poplatky za jejich aktivní přístup platili, i když se jim nedařilo.

A pak přišel Jack Bogle s jednoduchou, geniální, revoluční myšlenkou. Eliminujte investičního profesionála, zaplaťte minimální poplatky a investujte do burzy jako celku. Nikdy sice netrefíte "jackpot", ale v dlouhodobém investičním horizontu vám − na 99 procent − ony minimální poplatky zajistí lepší výsledek investic. Myšlenka zprvu odmítaná dnes vítězně kráčí světem financí, kosí aktivně spravované fondy a pasivně spravované investice si stále vylepšují svůj aktuálně zhruba třicetiprocentní podíl v globálním investičním vesmíru. Jack Bogle, muž, jenž tuto revoluci spustil, zemřel minulý týden ve věku 89 let.

"Jack Bogle skrz svou nikdy nekončící obhajobu malých investorů a jejich práv proměnil investiční sektor," tweetoval Larry Fink, výkonný šéf BlackRocku, největšího konkurenta Boglem založeného Vanguardu. Chvalozpěvy Wall Street obvykle pěje na každého zesnulého stařešinu ze svých řad, Jack Bogle měl nicméně na svět investic opravdu takový vliv jako v posledních padesáti letech málokdo. Magazín Fortune jej ostatně v roce 1999 označil za jednoho ze čtyř gigantů Wall Street 20. století (dalšími třemi byli Buffett, Lynch a Soros). Jeho nízkonákladový pasivní přístup k investicím, šířený skrze desítky knih (sám Bogle jich napsal 13), stovky článků, tisíce přednášek a zástupy takzvaných Bogleheads − vykladačů či propagátorů jeho myšlenek −, ovlivnil investiční strategie a zprostředkovaně tedy finanční úspěch a životní úroveň milionů investorů.

Jack Bogle ovlivnil svět investic jako málokdo. Magazín Fortune jej označil za jednoho ze čtyř gigantů Wall Street 20. století.

Zažil obě velké krize

Bogle se narodil pár měsíců před začátkem velké hospodářské deprese v roce 1929. V podstatě od začátku byl jeho život ovlivněn investováním do akcií, když po černém pátku jeho rodina přišla o jmění a následně pak byla nucena prodat dům.

Boglův otec na základě těchto skutečností propadl alkoholismu a v polovině 30. let se rodiče rozvedli. Jack i jeho dvojče David tak v brzkém věku začali přispívat do rodinného rozpočtu, zároveň ale měli nepřehlédnutelné studijní vlohy. Jack tak na základě talentu na matematiku získal stipendium, jež mu umožnilo absolvovat ekonomii na Princetonu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.