Asociace krajů ČR chtěla prosadit ve sněmovně novelu školského zákona o zavedení cut-off score, tedy zvýšení bodové hranice pro přijetí k maturitnímu studiu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) však takové kroky odmítl. Kraje proto nyní apelují na Plagu se zavedením plošného testování v pátých a devátých třídách základních škol.

Původně navrhované tzv. cut-off score by vyřadilo méně talentované uchazeče, kteří by se na školu jinak dostali jen díky benevolentním přijímačkám. Ministerstvo školství takový návrh odmítá s tím, že by šlo o omezení dostupnosti vzdělávání.

Kraje hovoří i o možnosti nastavit bodové hranice pro každou školu zvlášť a nasměrovat tak uchazeče na školy, o které není zájem. Hlavním účelem této regulace mělo být podle hejtmanů navýšení úspěšnosti maturujících studentů.

Plaga jim oponoval, že úspěšnost maturantů se nezvedne snížením počtu přijatých studentů, ale zlepšením kvality výuky na středních školách. Z úst dalších kritiků zní slova jako diskriminace a demotivace.

Redakce HN připravila přehled, co to cut-off score je a co se kolem klíčové podmínky pro vstup na maturitní obory v Česku děje.

Co je "cut-off score"? 

Na maturitní obory se dnes dostává spousta dětí, které však nemají k takovému studiu dostatečné předpoklady. Zároveň je potřeba dostat více dětí na učňovské obory, protože vyučených lidí, kteří by ovládali nějaké řemeslo, je na trhu nedostatek. Oba tyto problémy se Asociace krajů ČR rozhodla vyřešit tím, že chce ztížit přijímací zkoušky na střední školy. Navrhuje, aby se zavedlo takzvané "cut-off score", tedy nepodkročitelný počet bodů, které by děti u přijímacích zkoušek musely splnit, aby mohly být na střední školu vůbec přijaty. Tím by se podle hejtmanů snížil počet neúspěšných maturantů a děti, které by se na maturitní obor nedostaly, by tím pádem podle nich zamířily na učňovské obory. "V rámci našich diskusí jsme nejčastěji debatovali o hranici pohybující se okolo třiceti bodů ze sto možných souhrnně za oba předměty – tedy český jazyk a matematiku," uvedla pro HN předsedkyně Asociace krajů ČR a jedna z největších propagátorů návrhu, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete:
  • Co si hejtmani slibují od zvýšení hranice pro přijetí na maturitní obory?
  • Od koho jejich návrh sklidil kritiku a proč?
  • A jak se bodové hranice pro přijímací zkoušky stanovují nyní?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se