V roce 2017 nakoupil fond Arcona Property Fund se sídlem v Nizozemsku několik komerčních nemovitostí v Polsku. Investice zhruba za 26 milionů eur se vyplatila − díky jejich zhodnocení dosáhl fond v předloňském roce výkonnosti kolem 15 procent (počítáno jako růst čisté hodnoty na akcii, NAPVS), což jej s velkým odstupem zařadilo na první místo v žebříčku výnosnosti realitních fondů na českém trhu, který sestavily Hospodářské noviny.

"V Polsku jsme získali 11 retailových parků a jednu administrativní budovu. Zvýšili jsme celkovou obsazenost, letos se blížíme 87 procentům, a pořád pracujeme na úspoře nákladů," popisuje úspěšný rok Guy Barker, výkonný ředitel společnosti Arcona Capital, která fond spravuje. Výsledky za rok 2018 nemá fond k dispozici, za první polovinu loňského roku však podle pololetní zprávy dosáhl výkonnosti 14,1 procenta.

Arcona Property Fund vznikl v Nizozemsku v roce 2003. V současnosti spravuje aktiva ve výši 98,6 milionu eur. Kromě 12 realit v Polsku investoval v minulosti také do osmi budov na Slovensku a čtyř v České republice, kde vlastní tři kancelářské objekty v Praze a jeden v Brně. "Tam je to taková starší budova, kde v průběhu roku nebo dvou plánujeme kompletní remodelling," říká Eva Kršková, ředitelka právního oddělení fondu.

Hodnota tuzemských aktiv fondu se pohybuje kolem 20 milionů eur. Zhruba polovinu celého portfolia tvoří kancelářské budovy, dalších asi 40 procent nákupní centra.

Kromě Arcona Property Fund spravuje společnost Arcona Capital několik dalších nemovitostních fondů. Do nich mají přístup jen vybraní investoři, obvykle soukromé osoby nebo jejich sdružení. Jediným veřejně obchodovaným fondem ve správě společnosti je právě Arcona Property Fund. Vůdčí postavou Arcony je devětapadesátiletý Brit Barker, který se v realitním byznyse pohybuje přes 30 let.