Český realitní fond Arete Invest v roce 2017 expandoval na Slovensko, kde od developerské společnosti Prologis koupil logistický areál v Novém Mestě nad Váhom. Výše transakce dosáhla nižších desítek milionů eur, což z ní udělalo jeden z největších předloňských realitních obchodů na Slovensku. Fond Arete i díky této investici v roce 2017 zhodnotil své portfolio o astronomických 44,15 procenta, a podle žebříčku Hospodářských novin tak zaznamenal zdaleka nejvyšší výkonnost ze všech realitních fondů působících v České republice.

"Počítá se to na nominální hodnotě akcií, které šly nahoru o 44,2 procenta. Nejde ale o likvidní hodnotu, tu získáme až prodejem celého portfolia," říká spoluzakladatel fondu Robert Ides.

Arete Invest vznikl v Praze v roce 2014. Založil jej Ides spolu s Luborem Svobodou, který předtím v Česku řídil několik realitních společností. Ides od roku 2005 působil ve strategickém poradenství a restrukturalizacích hlavně v Evro­pě a jihovýchodní Asii. Když v roce 2014 nová česká legislativa umožnila zakládání investičních fondů s proměnným základem kapitálu, takzvaných fondů SICAV, oba přátelé se rozhodli, že se pustí do realitních investic na vlastní pěst.

"U vína jsme se bavili, že je tady díra na trhu v oblasti alternativních investic ve fondech, které jsou v zahraničí naprosto běžné. Přišlo nám, že český trh má potenciál, který není využit. Tak jsme se do toho pustili s partnery ze Singapuru, které jsem dlouho znal," popisuje Ides začátky fondu.

První podfond: Dvojnásobné zhodnocení

S vlastními penězi a investicemi od singapurských přátel spustila nová firma první investiční podfond, Arete Invest CEE. Byl to uzavřený podfond s pouhými čtyřmi investory, který od společnosti Dalkia koupil tři stovky bytů v Ostra­vě, Olomouci a Havířově. "Zvedli jsme výnosy, zvýšili obsazenost a portfolio jsme restrukturovali. Pak jsme si našli fond zahraniční banky, kterému jsme byty prodali za velmi zajímavé zhodnocení. Byli jsme zřejmě první podfond, který investory úspěšně vyplatil a byl vymazán ze seznamu České národní banky," říká Svoboda.