Takovou ztrátu může v Česku zažít pouze Petr Kellner, a to jen v případě, že by přišel prakticky o veškerý majetek. Jmění německého průmyslníka George Schaefflera se za loňský rok snížilo o více než 13 miliard dolarů. Tento kdysi nejbohatší Němec tak přišel zhruba o polovinu majetku. Většina ztráty vyplývá z potíží jednoho z největších světových výrobců pneumatik − koncernu Continental AG. Převzetí této firmy přitom před deseti lety vyneslo Schaef­flerovu rodinu, v níž donedávna měla hlavní slovo jeho v Praze narozená matka Maria-Elisabeth, mezi byznysovou extraligu.

"Continental čelí dokonalé bouři," zkonstatovali analytici Bloomberg Intelligence Michael Dean a Gillian Davisová. Firma loni dvakrát snižovala odhady tržeb a předpokládaných zisků, přičemž jako důvod udávala především nižší poptávku po pneumatikách, vyšší náklady na vývoj technologií pro elektrická a hybridní auta a konečně nespecifikované vyšší náklady na vypořádání záruk. Akcie Continentalu se v důsledku těchto problémů loni propadly zhruba o polovinu.

Divoká investice

Píše se červenec 2008 a do kolapsu Lehman Brothers chybí ještě pár měsíců. Trhy vibrují, ale Schaefflerovi si situaci přece jen vyhodnotili jako vhodnou pro naplánovaný útok. Jejich Schaeffler Group − průmyslová skupina s kořeny v 19. století, orientující se především na strojírenskou výrobu autodílů − si dělá zálusk na trojnásobně větší Continental. Tedy zpočátku pouze jeho část. Nicméně propuká finanční krize, akcie Continentalu zamíří prudce dolů a německé zákony, které nutí nabyvatele kontrolního podílu nabídnout odkup všem, znamenají snadný exit pro ostatní akcionáře. Schaefflerovi tak uprostřed finanční krize skončili s devadesátiprocentním podílem ve firmě a faktickou nulou na běžném účtu. Ocitli se ve stejné situaci jako americký General Motors nebo Chrysler. A zvolili i stejné řešení. Požádali vládu o pomoc.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.