Lidé si na svá těla tetují všechno možné. Květiny, citáty klasiků i jména svých dětí nebo domácích mazlíčků. Že by si ale někdo nechal vytetovat jméno politika? Ross Atkinson z jihoanglického Doncasteru nedávno na internetu hrdě zveřejnil své zbrusu nové tetování: velký nápis na levé části jeho hrudníku obsahuje slovo MOGG, část příjmení poslance za vládní Konzervativní stranu Jacoba Reese-Mogga.

"Miluju Jacoba, protože své názory nemění podle toho, co se lidem zrovna líbí," vysvětlil Atkinson. A má svým způsobem pravdu: Rees-Mogg patří k nejvýraznějším a také nejdlouhodobějším zastáncům odchodu Velké Británie z Evropské unie. Prosazuje "divoký" brexit, tedy vystoupení z EU bez jakékoliv smlouvy. Varování, že by to pro Spojené království mělo dramatické ekonomické následky, nebere vážně.

Stejný postoj zastává také muž, který je na britských ostrovech i mimo ně nepochybně známější než Rees-Mogg − bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Jenže zatímco Rees-Mogg tvrdí, že by měla Británie opustit EU za každou cenu, už od začátku své politické kariéry, Johnson se k zastáncům brexitu přidal doslova na poslední chvíli. V táboře britských radikálních euroskeptiků představují tito dva politici odlišné póly. Společně ale mohou právě teď výrazně ovlivnit osud Spojeného království i celé Evropy: brexit má nastat 29. března.

Jacob Rees-Mogg: Přebalovat děti? To dělají ženy

Devětačtyřicetiletého Reese-Mogga ještě nedávno v Británii skoro nikdo neznal, teď ale mezi voliči konzervativců patří k nejpopulárnějším politikům. Lidé, kteří konzervativce nevolí, ho naopak nesnášejí. Důvod, proč se Rees-Mogg najednou vyšvihl mezi nejznámější politiky Spojeného království, je jasný − brexit.

10 procent

Až o tolik se může podle odhadů britské vlády i centrální banky snížit HDP Spojeného království, pokud nastane "divoký" brexit, tedy odchod bez dohody, oproti stavu, kdy by Británie odejít z EU vůbec nezamýšlela.

Dva pro "divoký" brexit

Staromilec Jacob Rees-Mogg i několikaměsíční ministr zahraničí ve vládě Theresy Mayové Boris Johnson sedí v britské sněmovně. Takže budou hlasovat o dohodě s EU, kterou šéfka jejich strany Mayová připravila. Zatím jsou oba jednoznačně proti a tvrdí, že žádná smlouva není potřeba.

Rees-Mogg a další radikální zastánci brexitu odmítají dohodu o podobě vystoupení z EU, kterou s ostatními státy unie dojednala britská premiérka Theresa Mayová. Podle nich by se Británie po přijetí smlouvy změnila ve "vazalský stát". Jak často Rees-Mogg zdůrazňuje, musela by prý zbylé státy unie v zásadních otázkách poslouchat.

Naopak "divoký" brexit, tedy odchod z osmadvacítky bez jakékoliv dohody, podle těchto radikálů nepředstavuje žádný větší problém. Analýzy britské vlády, centrální banky i řady nezávislých institutů přitom mluví o opaku: pokud by "divoký" brexit nastal, Británie by prý mohla zchudnout až o desetinu oproti stavu, v jakém by byla, kdyby se z EU bývala nikdy nerozhodla odejít. To ale Rees-Mogg a jeho souputníci označují za strašení.

Své názory nyní prosazují stále hlasitěji. Brexit je za rohem, jenže Britové se už od referenda, které proběhlo v červnu 2016, nejsou schopni mezi sebou domluvit, co brexit vlastně znamená. Tedy za jakých podmínek by z unie chtěli vystoupit. Spojené království, které vždy platilo za symbol racionálně fungující demokracie, je už řadu měsíců na pokraji politického chaosu.

Zatímco drtivá většina konzervativních ministrů a významných poslanců této strany před dvěma a půl lety voliče nabádala, aby v referendu hlasovali pro setrvání v unii, Rees-Mogg patřil k menšině, jež prosazovala brexit. Přihlásil se k ní upřímně, bez zaváhání a zcela logicky − už dlouhá dlouhá léta tvrdil, že by se Británii dařilo lépe, kdyby z Evropské unie odešla. Podle něj je EU zpátečnický projekt.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • Proč Rees-Mogg nikdy nepřebalil žádné ze svých šesti dětí.
  • Jestli mají radikální odpůrci EU plán na to, jak by měl brexit vypadat.
  • Zda může být Británie po odchodu z EU opravdu svobodná, jak tvrdí zastánci brexitu
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se