Na cestování baví obchodníka Pavla Šemberu setkávání a povídání s lidmi. A protože vedle angličtiny ovládá také španělštinu a portugalštinu, je jasné, že jeho nejoblíbenějším světadílem je Latinská Amerika. Jednal tam s byznysmeny v jejich luxusních sídlech, ale zároveň se pohyboval i mezi těmi nejchudšími. "Realitou Latinské Ameriky jsou velké sociální rozdíly. Ráno jsem procházel kolem dětí, které se živí odpadky, v poledne jsem byl třeba na honosné recepci. Je tam vidět jak bohatství, tak bída, na které nejsme v Česku zvyklí," říká.

V Latinské Americe začínal jako zástupce české firmy vyrábějící zdravotnické prostředky, nyní má vlastní společnost Brasil CZ, která zprostředkovává byznys českým exportérům. Také pomáhá kavárnám Mama Coffee s dovozem brazilské kávy a nedávno napsal knihu Obchodníkem po Latinské Americe. "Obchod tam stojí na kontaktech. Přátelství a důvěra se budují dlouho, ale pak máte jistotu, že vás partner nevymění kvůli nabídce o pár centů nižší." I to je jeden z důvodů, proč si tamní obyvatele oblíbil. Především Brazilce.

"Mám rád jejich přístup k životu, životní energii i styl komunikace. V Brazílii je něco magického. Zároveň je to z obchodního pohledu velice zajímavý trh, i když hodně protekcionistický. O to je náročnější se tam dostat a prosadit. Z pracovního pohledu je Brazílie výzva."

Batayporã: Za českým vlastenectvím do Brazílie

jarvis_5c35f3d1498e6a73a408a3a5.jpeg
Foto: archiv Pavla Šembery

V roce 2008 projel Pavel Šembera Brazílii, Paraguay a Bolívii, ale nejel jen na ryze turistickou cestu. Na tři týdny si sehnal brigádu pro Čechy v brazilském městě Batayporã, které založil Jan Antonín Baťa.