V prosinci vzbudila rozruch zpráva, že v Číně se narodila dvojčata, kterým vědci pozměnili DNA. Zásah má dětem zajistit imunitu vůči některým chorobám, jako třeba viru HIV, přesto byly ohlasy spíše kritické. Badatel, který zákrok provedl, od té doby není k nalezení.

"Jestli je to pravda, jde o obrovský skok nejen ve vědě, ale také v etice," komentoval zprávy o narození dvojčat s upravenou genetickou informací v redakčním sloupku The Guardian. Modifikace lidské DNA totiž sice jsou technicky možné, ale naprostá většina vyspělých zemí nepovoluje, aby jejich výsledkem bylo narození dítěte. Pokud se takové pokusy v minulosti děly, genetikové nechali po zásahu žít embrya jen krátkou dobu.

Důvody kritiky ale nejsou jen etické. V současném stadiu genetického výzkumu a vývoje technologií genových manipulací není možné znát všechny nežádoucí efekty, které se mohou projevit třeba až po několika dalších generacích. Existují například obavy ze zvýšeného rizika výskytu rakoviny nebo genetických vad u těchto jedinců.

Případ čínského Frankensteina

Genetik Che Ťien-kchuej (narozen 1984), který experiment vedl, působil na Southern University of Science and Technology v Šenzenu. Ta ale tvrdí, že ji opustil už v únoru 2018 a jeho kontroverzní výzkum probíhal jinde. Vědec má za sebou studium na čínské University of Science and Technology v městě Hefei, což je jedna z nejpřednějších univerzit v zemi, přímo podřízená čínské akademii věd. Poté získal titul Ph.D. na velmi prestižní houstonské Rice University a pokračoval v postdoktorandském studiu na neméně prestižní Stanford University. Nejde tedy o šarlatána, který se vynořil z neznáma.

Do Číny se Che Ťien-kchuej vrátil roku 2012 v rámci vládního programu vytváření podmínek pro práci špičkových vědců. Získal vlastní laboratoř na šenzenské Southern University a současně velmi štědrý grant, s nímž založil několik start-upů zaměřených na biotechnologické a genetické aplikace.