Být guvernérem České národní banky může být pro někoho životním cílem, vysněnou metou. Což o to, pozice je to pěkná, dobře placená. Sídlíte v obřím paláci v centru Prahy, máte spoustu lidí k ruce a můžete zadarmo jezdit po světě.

Ale upřímně, nestojí to za to. Příkladem by mohl být bývalý guvernér Miroslav Singer. Poté co centrální banka zafixovala kurz koruny, čímž mimo jiné vytvořila záchranný polštář tuzemskému průmyslu, ho bulvár povláčel v blátě. Podívejte, kolik bere, a vám zdražil dovolenou u moře, psalo se u jeho fotek. Člověk v takové pozici to asi musí unést, ale kdo by o sobě chtěl v takových souvislostech číst v Blesku.

Ani Jiří Rusnok, současný guvernér, to nemá snadné. V posledních měsících musí neustále vysvětlovat, že není nepřítelem lidstva, který brání Čechům pořídit si vlastní bydlení. Stejně mu řada lidí nevěří.

A my, novináři, se ho proto musíme ptát stále na stejné otázky. Proč zdražujete hypotéky? Proč nás nenecháte bydlet? Přitom tušíme, že jeho odpovědi budou dávat dobrý smysl.

Související