Americká Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer dvojici návrhů ukončujících nouzové fungování vládních úřadů. Krátce poté, co díky volbám získali ve sněmovně většinu demokraté, prosadili text, který má zajistit dostatek peněz pro většinu federálních úřadů do konce září.

Bílý dům nedlouho před hlasováním varoval, že poradci prezidenta Donalda Trumpa doporučili návrhy vetovat.

Schválené texty nepočítají s penězi, které chce Trump od Kongresu na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Kvůli sporu o těchto pět miliard dolarů (112 miliard korun), který demokraté striktně odmítají, již dva týdny nemá část federálních úřadů peníze na svůj provoz, takže musí fungovat v nouzovém režimu.

Zatímco jeden z návrhů zajišťuje finance pro většinu úřadů do zářijového konce fiskálního roku, druhý se týká pouze peněz pro klíčové ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které zajišťuje ochranu hranic. Pro něj demokraté navrhli financování pouze do 8. února s tím, že do té doby by se obě strany měly dohodnout na kompromisu týkajícím se peněz na zeď.

Republikáni, kteří ovládají Senát, aktivitu demokratů kritizovali jako "zbytečné hlasování, jež nezajišťuje prostředky k ochraně hranic".

Ani páteční jednání představitelů Kongresu Spojených států s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o finančním sporu kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem žádné řešení nepřineslo. Šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer po schůzce prohlásil, že Trump je připraven blokovat financování federálních úřadů měsíce i roky. Americký prezident rovněž uvedl, že zvažuje využití svých mimořádných pravomocí k postavení zdi bez souhlasu Kongresu.

Kongresoví předáci i Trump se nicméně dohodli, že budou o hledání východiska nadále debatovat. Trump následně novinářům řekl, že schůzku považuje za přínosnou, na zdi ale trvá.

Setkání v Bílém domě, které bylo druhé v tomto týdnu, demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila za místy hádavé. Dodala, že dokud nebude obnoveno financování federálních úřadů, není možné vyřešit spor o podobu ostrahy hranic.

"Bylo to velmi, velmi přínosné setkání a ušli jsme dlouhou cestu," řekl Trump novinářům. Na zdi, kterou slíbil v prezidentské volební kampani, ale trvá, protože bez ní si nedovede ostrahu hranic představit. Dodal, že po Kongresu na bariéru požaduje 5,6 miliardy dolarů (zhruba 126 miliard korun). Tyto finance ale demokraté Trumpovi dát nechtějí.

Trump rovněž oznámil, že ustavil skupina, která o víkendu bude debatovat o možnostech ostrahy hranic. Vůdce republikánů v Senátu k tomu podle Reuters poznamenal, že členy skupiny budou představitelé Trumpovy administrativy a také zástupci Kongresu.

Americký prezident také prohlásil, že představitelům Kongresu na jednání řekl, že blokování financí pro vládu může trvat měsíce či roky. Dodal nicméně, že si nemyslí, že tomu tak bude.

Jak uvedla CNN, jeden z novinářů se Trumpa zeptal, zda zvažuje využití svých mimořádných pravomocí, tedy vydání exekutivního nařízení neboli dekretu, což by znamenalo, že může nechat postavit zeď bez souhlasu Kongresu. "Ano, zvažuji. A mohu to udělat, když budu chtít," odvětil americký prezident.

Reportér se následně ještě přeptal, zda to tedy znamená, že nepotřebuje pro výstavbu zdi souhlas kongresmanů. Na to Trump odpověděl: "Rozhodně. Můžeme vyhlásit vnitrostátní stav nouze. Neudělal jsem to. Ale možná to udělám. Můžeme vyhlásit stav nouze a zeď postavit velmi rychle."

Viceprezident Mike Pence k nadcházejícímu víkendovému jednání, kterého se s představiteli Kongresu spolu s Trumpovým zetěm a poradcem Bílého domu Jaredem Kushnerem zúčastní, řekl, že cílem je najít společný postoj a řešení.

Část federálních úřadů kvůli finančnímu sporu funguje v nouzovém režimu, což znamená, že statisíce lidí jsou na nucené dovolené a prozatím nemohou počítat s výplatami.