Ekonom se rozhodl hledat výnos na burze. Vybrali jsme konkrétní akciové tituly pro hypotetické portfolio v hodnotě za necelý čtvrt milion korun.

Akciové investice týdeníku Ekonom jsou po roce ve ztrátě. Instinkt velí vše prodat, dokud lze krvácení ještě zastavit. Vzhledem k tomu, jak mohutné výprodeje otřásly burzami v USA a Evropě v posledních týdnech, je pokles tržní hodnoty portfolia akcií jedenácti podniků o necelá dvě procenta mírný. Ztráta zohledňuje vývoj hodnoty koruny vůči měnám, ve kterých jsou jednotlivé tituly obchodovány, ale nezahrnuje náklady na jejich nákup a případný prodej. Rozprodání akcií by tak celkovou ztrátu zhruba zdvojnásobilo.

Na druhou stranu větší část z této ztráty zacelí dividendy, které některé firmy v portfoliu, včetně vlastníka ropovodů a plynovodů Kinder Morgan, telekomunikační společnosti Verizon Communications či provozovatele sítě kaváren Starbucks, v roce 2018 vyplatily.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.